Pierwszy w Polsce produkt na niepłodność u mężczyzn – #KapitalneBabki wywiad z Karoliną Dobrońską

Suplement diety na niepłodność u mężczyzn - Zrobiony w Polsce

Problem niepłodności jest jednym z największych na świecie. Niektórzy uznają ją za chorobę cywilizacyjną. Dotyczy kobiet jak i mężczyzn. Na szczęście świadomość mężczyzn w tym temacie zaczyna rosnąć. Nic w tym dziwnego, że specjaliści poszukują „złotego środka” na walke z tą okrutną chorobą.

Dr n.med. Karolina Dobrońska, lekarka, specjalistka anestezjologii i intensywnej terapii. Na co dzień znieczula pacjentów do operacji oraz uczy studentów i rezydentów anestezjologii. Mama 5 letniego syna Ernesta, który jest pępkiem jej świata. Zgodziła się udzielić wywiadu związanego z pojawieniem się nowego produktu na polskim rynku. Wraz z dwójką innych osób stworzyli suplement diety na niepłodność u mężczyzn i starają się o możliwość posługiwania się nazwą”lek”.

Firma CD Farma Cyfra to mała rodzinna spółka, założona z potrzeby serca i chęci pomagania innym w zwiększeniu szans na posiadanie dzieci. Powstała w 2016 r w Nowym Sączu. 

Skąd pomysł na stworzenie suplementów diety dla mężczyzn, którzy mają problem niepłodności? 

Wraz z mężem Piotrem, który jest urologiem oraz andrologiem klinicznym, każdego dnia w pracy spotykamy pacjentów nie mogących w sposób naturalny doczekać się potomstwa. Mąż mój – chirurg, który oczywiście najchętniej leczy z pomocą skalpela, wielokrotnie zwracał uwagę, że brak mu na rynku kompleksowego preparatu, który wspomagał by jakość nasienia. Często na jednej recepcie musiał zlecać kilka leków i suplementów diety. Poruszyliśmy ten problem z naszym przyjacielem – Romanem, magistrem farmacji i tak zrodził się pomysł, aby wyprodukować preparat, który będzie w sobie łączył najważniejsze mechanizmy działania. Będzie skutecznie poprawiał jakość nasienia i pozwoli zaprzestać przyjmowania garści tabletek. 

To autorski projekt 3 osób. Jak wyglądały prace nad przygotowaniem tego suplementu? Jakie przeciwności się pojawiły?

Projekt rozpoczęliśmy we trójkę, firma jest rodzinna więc w krótkim czasie w celu pomocy logistycznej dołączył do nas również syn Romana. W początkowej fazie mój mąż, jako nasz ekspert, określił jakiego mechanizmu działania oczekuje od swojego wymarzonego preparatu. Następnie czekała nas mrówcza praca, kiedy to przeglądaliśmy tysiące badań i metaanaliz dostępnych w medycznych bazach danych, aby mieć pewność, że wybieramy składniki skuteczne oraz sprawdzone. Pierwszy ProsperM był robiony tradycyjnym aptekarskim sposobem przez Romana Cyfrę na podstawie recepty lekarskiej wystawionej przez Piotra Dobrońskiego.

ProsperM
Karolina Dobrońska, Piotr Dobroński, Roman Cyfra

Pacjenci doskonale wiedzieli, że będą przyjmować preparat przygotowany specjalnie dla nich. Leki czy maści robione w aptece to aktualnie duża rzadkość. Spotkaliśmy się jednak ze sporym entuzjazmem wśród pacjentów. Ich pozytywna reakcja potwierdzona poprawą wyniku spermiogramu zachęciła nas do rozpoczęcia normalnej produkcji suplementu, któremu nadaliśmy nazwę ProsperM. A tu już nastała szara rzeczywistość, czyli patenty, wnioski, kontrole jakości, poszukiwanie najlepszych firm do realizacji zamówień, przekonanie pacjentów i lekarzy do naszego preparatu, wprowadzenie go do aptek zarówno stacjonarnych jak i internetowych. Nadal wiele przed nami, bo temat niepłodności męskiej i jej leczenia to jednak ciągle tabu. 

Istnieją mężczyźni, którzy nie wierzą w swoją bezpłodność. Wykluczają taką opcje mentalnie. Nierzadko winę za brak dziecka, zrzucają na kobietę. Nie chcą się badać, takie badania są dla nich też krepujące.  Jak można zmienić ich świadomość?

To prawda. Dlatego tak ważna jest edukacja. Bardzo mało wiemy o swoim zdrowiu seksualnym. Niestety temat ten często pozostaje wstydliwy i to kobiety zazwyczaj zabierają swoich partnerów do lekarza, po tym jak pierwsze się przebadały. Musimy pamiętać o tym, że niepłodność równie często dotyka mężczyzn jak i kobiety, a często dotyczy obu partnerów w związku. Im szybciej zostanie zdiagnozowana tym szybciej może zostać wyleczona. Jedynie edukacja i łamanie tabu pozwoli zmienić podejście mężczyzn. Czyli musimy o tym mówić i pisać. 

Prosper M
ProsperM

Na stronie możemy przeczytać, że efekty dziania widać już po 6 tygodniach?Co to oznacza? Co można zauważyć?

W związku z wielopunktowym mechanizmem działania ProsperM – silnym antyoksydacyjnym, antyestrogenowym, a także poprawiającym krążenie już po 6 tygodniach obserwowaliśmy poprawę parametrów nasienia – zwiększenie liczby plemników, ich koncentracji, a także poprawę w zakresie ruchu postępowego. Jednakże kontrolę nasienia zalecamy najwcześniej po 3 miesiącach przyjmowania ProsperM, gdyż pełen cykl produkcji plemnika w jądrze to 10-11 tygodni, a następnie kolejne kilka, kilkanaście dni to czas ich dalszego dojrzewania w najądrzu stad właśnie potrzebny jest kwartał.

Rośnie liczba mężczyzn mających problemy z jakością nasienia. Z czego to wynika?

W zasadzie możemy mówić, że mamy do czynienia z epidemią. Co 6 mężczyzna na świecie zmaga się z problemem obniżonej płodności, a u prawie 1/3 z wśród tych mężczyzn nie można ustalić przyczyny tego stanu. Najprawdopodobniej wchodzą tu w grę czynniki genetyczne i środowiskowe – takie jak przewlekłe narażenie na stres, praca w pozycji siedzącej, zanieczyszczenia środowiska (ekspozycja na ksenoestrogeny), Naukowcy biją na alarm, bo w ciągu chociażby ostatniego 10lecia parametry męskiego nasienia pogorszyły się 8-krotnie. 

ProsperM to połączenie medycyny chińskiej i najnowszych badań. Jesteście pierwsi w Polsce. Co Was wyróżnia na tle innych światowych, podobnych produktów?

Zdecydowanie wyróżnia nas ekstrakt z kory korkowca amurskiego, czyli Phellodendron Amurense – roślina o silnym działaniu antyestrogenowym i antyoksydacyjnym. Europejskie wytyczne zarówno urologiczne jak i andrologiczne w kwestii leczenia męskiej niepłodności idiopatycznej (czyli takiej, której przyczyna jest nieznana) są konkretne – należy sięgać po preparaty o działaniu antyoksydacyjnym oraz antyestrogenowym. Żaden suplement poza ProsperM nie w swoim składzie substancji o działaniu antyestrogenowym, są na rynku leki zawierające substancję chemiczną o takim działaniu jak np. Klomifen, natomiast po preparaty naturalne nie sięgnął przed nami nikt.

Phellodendron dodatkowo ma silne działanie antyoksydacyjne. Najsilniejszym antyoksydantem jest glutathion, nie jest to tani składnik, dlatego wielu producentów suplementów sięga po tańszą L-karnitynę czy ko-enzymQ lub stosuje minimalne dawki glutathionu. W ProsperM pod względem dobowej dawki glutathionu jesteśmy liderem w Polsce. Nasz suplement wzbogaciliśmy dodatkowo o wyciąg z głogu celem poprawy mikrokrążenia w jądrach

Ja reagują ludzie na ProsperM? Szczególnie mężczyźni, czy jest to dla nich krępujące? Czy jednak są zaciekawieni i chętni do wypróbowania?

Pacjenci, którzy wiedzą, że mają problem i poszukują pomocy reagują zwykle bardzo pozytywnie, chociaż część z nich bywa sceptyczna, szczególnie ci, u których przyjmowane wcześniej suplementy nie przyniosły efektu. Niepłodność przez wiele lat była schorzeniem „damskim”, to kobieta nie mogła dać mężczyźnie potomka. Starzy ginekolodzy zalecali dawnymi czasy swoim pacjentkom wyjazd „do wód” celem poprawy płodności, nikt otwarcie nie mówił, że problem może mieć mężczyzna lub nawet oboje małżonków, co również nie jest rzadkie.

Jakie są dane/ badania dotyczące skuteczności produktu?  Po jakim czasie osiąga się najlepszy efekt?

Chciałabym podkreślić, że ProsperM nie jest cudownym remedium na wszystkie problemy z płodnością męską. W przypadku nieprawidłowości w badaniu nasienia przede wszystkim konieczna jest konsultacja andrologiczna. 70% niepłodności męskiej ma odwracalną przyczynę. ProsperM jest skierowany do mężczyzn, u których przyczyna jest nieznana lub do tych, którzy w trakcie leczenia właściwej przyczyny niepłodności chcą poprawić czy przyspieszyć regenerację parametrów nasienia. 

My przeprowadziliśmy badanie pilotażowe, którego wyniki zostały zaprezentowane podczas międzynarodowej konferencji Polskiego Towarzystwa Urologicznego w 2018r, a następnie opublikowane. Badanie wykazało istotną poprawę, jeśli chodzi o ruch postępowy plemników oraz zwiększoną liczbę prawidłowych plemników. Aktualnie trwa badanie w łódzkim ośrodku andrologicznym. ProsperM dla pełnego efektu działania należy przyjmować przez 3 miesiące. 

Obecnie funkcjonuje jako suplement, co trzeba zrobić, aby został uznany za lek? ( Wiem, że aktualnie się o to staracie).

Przede wszystkim, aby uzyskać rejestrację jako lek ziołowy potrzeba dużo czasu i jeszcze więcej pieniędzy. Nasza spółka CD Farma Cyfra, to mała firma rodzinna i nie mamy takiego budżetu jak wielkie koncerny farmaceutyczne. Rejestracja zajmuje około 2 lata. Jednak już dziś chociaż ProsperM jest zarejestrowany jako suplement, to nasze surowce są za każdym razem dokładnie badane przed produkcją, a tabletki przechodzą szczegółowe analizy po wytworzeniu, aby być pewnym, że nasz preparat ma idealną czystość i nie zawiera żadnych zanieczyszczeń takich jak metale ciężkie czy bakterie. Spełnianymi wszelkie normy czystości  potrzebne do rejestracji. 

Czy ProsperM można łączyć z innymi preparatami?

Jak najbardziej można go przyjmować równolegle z innymi suplementami zawierającymi witaminy i mikroelementy, ale pamiętając, że nic nie zastąpi prawidłowo zbilansowanej diety.

Z Karoliną Dobrońską rozmawiała Ewelina Salwuk-Marko

Prosperm.pl

Fertila.pl

Share