Pióro wieczne, kulkowe czy długopis?

Pióro wieczne, kulkowe czy długopis

Odwieczny dylemat miłośników tradycyjnych zapisków to wybór między piórem wiecznym, kulkowym i długopisem. Aby ułatwić Ci dokonanie zakupu, przedstawiamy poniżej listę zalet i wad każdego z tych przedmiotów. Pióro wieczne, kulkowe czy długopis?

Pióro wieczne – zalety

Pióro ze stalówką to symbol klasy i elegancji. Pisze się nim łatwo i starannie, a dobrze dobrany model dodatkowo kształtuje charakter pisma. Pióro wieczne jest trwałe i ekologiczne, gdyż w porównaniu z jednorazowymi długopisami zazwyczaj służy piszącemu  przez długie lata. Poza tym pióro wieczne to pomysł na niezwykle gustowny i stylowy prezent. Zazwyczaj sprzedawane jest w zestawie z eleganckim pudełkiem, które umożliwia jego właściwe przechowywanie.

Pióro wieczne – wady

Dobre pióro wieczne to inwestycja. Ceny ekskluzywnych piór dochodzą często do kilkuset złotych. Pisanie tym wyjątkowym przyrządem wymaga wprawy. Z piórem trzeba się poznać i oswoić. Poza tym tusze występują zazwyczaj tylko w podstawowych kolorach – czarnym i granatowym.

Pióro kulkowe – zalety

Dobrym kompromisem między drogim piórem wiecznym a jednorazowym długopisem jest pióro kulkowe. To przyrząd bardzo łatwy w obsłudze – atrament z niego nie wycieka, więc nie brudzi rąk ani papieru. Poza tym pióra kulkowe występują w różnych kolorach i kształtach. Mają równie eleganckie korpusy (podobnie jak pióra wieczne) i dostępne są w sklepach w przystępnych cenach.

Pióro kulkowe – wady

Pióro kulkowe, jak każdy przyrząd do pisania, ma jednak swoje wady. Może się zacinać i słabiej nanosić tusz na papier niż pióro wieczne. Poza tym w przypadku pióra kulkowego musimy częściej wymieniać wkłady z atramentem.

Długopis – zalety

Długopis to synonim szybkości oraz wygody. Wszędzie się zmieści, nie musisz przejmować się sposobem jego przechowywania i wymianą atramentu. Jeśli przestaje pisać, po prostu sięgasz po kolejną sztukę. Długopisy występują w każdym wzorze i kolorze, są ogólnodostępne i tanie.

Długopis – wady

Zwykły długopis to przedmiot banalny, na który na co dzień właściwie nie zwracamy uwagi. W żaden sposób nie kształtuje charakteru pisma, a zapiski wykonane długopisem są mniej staranne w porównaniu z tymi tworzonymi piórem. Poza tym plastikowe długopisy są nieekologiczne – ich masowa produkcja przyczynia się do utraty zasobów środowiska naturalnego.

Co wybrać?

Wybór narzędzia do pisania jest kwestią indywidualną. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw i wybrać najlepszą opcję dla siebie. Zachęcamy jednak do pisania piórem (wiecznym lub kulkowym). To przedmioty z duszą, które świadczą o charakterze użytkownika i jego stylu pisania.

Materiał zewnętrzny

Share