Planowanie wesela – jakich błędów NIE popełniać!

Planowanie wesela

Ślub i wesele to jedno z najważniejszych momentów w życiu. Każda Para Młoda chce, aby dzień ten był wyjątkowy. Na organizację uroczystości przeznacza mnóstwo czasu, chcą aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. W praktyce podczas planowania wesela może pojawić się kilka niespodziewanych problemów i błędów, które Para Młoda popełnia nieświadomie. Błędy te wynikają często z niewiedzy i braku doświadczenia w tym temacie. O jakich błędach mowa?

Rezerwacja terminów

To jedna z kluczowych spraw. Rezerwowanie terminów na wesele to zadanie, które powinno się wykonać co najmniej rok lub dwa lata przed ślubem. Jeśli zostawimy to na ostatni moment, możemy nie trafić w wymarzoną datę ślubu… Od rezerwacji jakich terminów należy zacząć? Przede wszystkim od rezerwacji sali. Nawet jeśli chcemy wyprawić skromną uroczystość i marzy nam się mała sala na wesele, powinniśmy jak najszybciej zarezerwować termin. Aby móc później równie szybko i sprawnie dopasować termin dla orkiestry czy też DJ-a oraz zarezerwować termin ślubu w kościele. W związku z tym pamiętajmy, aby na samym początku planowania wesele zarezerwować te trzy terminy: salę weselną, orkiestrę oraz kościół.

Finanse, czyli liczymy koszty

Nie warto brać pożyczki bankowej, jeśli zwyczajnie nie stać nas na wyprawienie dużego wesela na 150 osób. Jeszcze do niedawna młodzi ludzie zapożyczali się w banku lub prosili o pomoc rodzinę, by za wszelką cenę wyprawić wystawne wesele. Obecnie młodzi ludzie wolą wyprawić skromne wesele, a odłożone pieniądze przeznaczyć na wymarzoną podróż poślubną. Poza tym wynajęcie małej sali na wesele na kilkanaście osób z uroczystym obiadem i kawą w zupełności wystarczą. Tak aby uroczystość weselna okazała się doskonałą zabawą. Mówiąc o finansach, należy wspomnieć jeszcze o tym, by przy planowaniu wesela mieć cały czas pod kontrolą budżet, jaki zamierzamy przeznaczyć na tę uroczystość. Jeśli koszta wychodzą zbyt duże, należy wcześniej zastanawiać się, co zrobić, by je nieco obniżyć.

Wybór sukni ślubnej, garnituru, obuwia…

Często także w kwestii ubioru popełnia się szereg błędów. Każda przyszła Panna Młoda marzy o pięknej sukni ślubnej. W końcu każda kobieta chce wyglądać najpiękniej na własnym ślubie. Niestety często zapomina o tym, że oprócz tego, żeby było ładnie, musi być też wygodnie. Czasami sukienka wygląda naprawdę ślicznie, jednak kiedy ją założymy, nie do końca czujemy się w niej komfortowo. Uciska nas gorset, a ruchy wydają się mocno ograniczone. Podobnie jest z garniturem w przypadku Pana Młodego – garnitur jest nieodpowiednio skrojony, ciasny. Buty Panny Młodej powinny mieć odpowiednią wysokość, by dobrze komponowały się z suknią i były wygodne. O właściwe obuwie powinien zadbać także Pan Młody. Pamiętajmy, że Para Młoda ma do przetańczenia całą noc, dlatego wybór odpowiedniego stroju i obuwia to jedna z najważniejszych kwestii podczas planowania wesela. Ma być wygodnie i komfortowo!

Dobra organizacja to podstawa

Im bliżej daty ślubu, tym większy stres i można zapomnieć o niektórych mało ważnych sprawach. O atrakcjach weselnych, dekoracjach, wypisywaniu zaproszeń, zaplanowaniu wieczoru kawalerskiego/panieńskiego itp. Tego typu zadań jest wiele, dlatego warto wyposażyć się w specjalny organizer weselny, w którym spiszemy wszystkie ważne daty i zadania, jakie już wykonaliśmy lub dopiero zamierzamy wykonać. W ten sposób nic nam nie umknie i wszystko będziemy mieć pod kontrolą. Jeśli jednak nie potrafimy się dobrze zorganizować, jesteśmy roztargnieni i zapominalscy, możemy skorzystać z pomocy profesjonalisty – konsultanta ślubnego, zwanego często wedding plannerem. Osoba ta załatwi za nas wszystko, od początku do końca, choć będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami.

Mając na uwadze najczęściej popełniane błędy podczas planowania wesela, zastanówmy się dobrze, jakiego wesela tak naprawdę chcemy. Może wystarczy nam mała sala na wesele w Poznaniu ze skromną ceremonią ślubną? A może od dziecka marzymy o hucznym weselu z poprawinami? Tak czy inaczej, do każdego typu przyjęcia należy się odpowiednio wcześniej przygotować.

Artykuł powstał we współpracy z Hotelem Astra – Sale bankietowe Poznań.

Share