Płatność telefonem – perspektywy i zagrożenia

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że postęp technologiczny coraz bardziej ułatwia życie użytkowników urządzeń mobilnych. Producenci tego typu akcesoriów wraz z przedstawicielami największych banków dokładają wszelkich starań, aby proces płacenia za zakupy przebiegał sprawniej i szybciej. Kolejnym krokiem było zagwarantowanie fanom gadżetów elektronicznych możliwości dokonywania opłat za pomocą telefonów komórkowych. Płatność telefonem – korzystacie?

Tak naprawdę wystarczy przystawić telefon do terminala, poczekać maksymalnie kilka sekund i w ten sposób uregulować wszystkie należności. Rzecz jasna, skuteczność takiej transakcji zależy przede wszystkim od ulokowanych na koncie środków, jednak posiadanie odpowiedniej ilości pieniędzy, właściwego modelu urządzenia mobilnego oraz konta w korzystającym z takich rozwiązań banku to szansa na pójście z duchem czasu.

Kwestie techniczne, czyli w co należy się wyposażyć

Warto mieć świadomość, że jedynym niezbędnym elementem wyposażenia jest telefon, w którym znajduje się karta SIM. To właśnie na ów kartę wysyłane zostają dane dotyczące konta bankowego. Jest to rozwiązanie stosunkowo dość podobne do tego charakterystycznego dla zbliżeniowego dokonywania płatności za pomocą karty – tam informacje trafiają do układu scalonego, tu zaś na kartę SIM.

Mobilny portfel, bo tak możemy określić tę usługę, aktywuje operator, który może dostarczyć odpowiedniej klasy, specjalną kartę SIM, a także telefon. Wydaje się, że do zdecydowanie najistotniejszych kwestii należy właściwy sprzęt. Rzecz jasna, na chwilę obecną jeszcze nie wszystkie dostępne na rynku modele telefonów są w stanie obsługiwać tę usługę, jednak ich liczba nieustannie wzrasta.

Płatność telefonem

Należy zdawać sobie sprawę, że mobilny portfel wcale nie musi być kojarzony z najdroższym i najbardziej wymagającym sprzętem – wręcz przeciwnie, nawet tańsze modele bardzo często są w stanie obsługiwać upragnioną funkcję. Płatności można dokonywać w zasadzie wszędzie, gdzie istnieje możliwość zbliżeniowej zapłaty za pomocą zwykłej karty, niezależnie od kraju.

Mity i potencjalne zagrożenia dotyczące płatności telefonem

Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że kradzież pieniędzy z karty dostosowanej do płatności zbliżeniowych jest niebywale prosta. Za najpowszechniejszy argument uznaje się fakt, iż skoro opłaty wysokości kilkudziesięciu złotych można dokonać bez konieczności wpisywania kodu PIN, równie dobrze można niepostrzeżenie przyłożyć do portfela włączony terminal. Należy mieć świadomość, że terminalu nie da się kupić w każdym sklepie i zdobycie go jest zadaniem naprawdę trudnym. Ponadto, wykaz przemieszczających się nieustannie wpłat z całą pewnością zaniepokoi służby odpowiedzialne za pilnowanie prawa. Mobilny portfel jest tym bezpieczniejszy, że w jego przypadku praktycznie nie występuje ryzyko skopiowania karty

Podobnie jest w przypadku obawy o kradzież pieniędzy za pomocą najróżniejszych aplikacji – jest to niemożliwe. Bowiem dane zawarte na karcie SIM są w swoisty osób zaszyfrowane i niemożliwe do wykradzenia.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja SprytnaKasa.pl .

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Pytanie to można rozumieć bardzo różnie, gdyż wszystko zależy tu…