Polskie marki modowe

Sieciówki takie jak House, Cropp czy Reserved. Ekskluzywne butiki marek La Mania, czy Aryton. Królowie galanterii – Wittchen i Gino Rossi. Co łączy te marki?

Wszystkie powstały w naszym kraju! Wydaje się, że powiedzenie „cudze chwalicie- swego nie znacie” nie może być bardziej aktualne niż w odniesieniu do naszych rodzimych marek modowych. Tyko w 1 kwartale roku przemysł odzieżowy wygenerował ponad 200 mln złotych. Paradoksalnie, tylko niewielka część z nas zdaje sobię sprawę, że znane, lubiane i cenione brandy to podmioty Polskie.

141208582285590300

LPP i długo, długo nic

Zdecydowanym liderem branży jest odzieżowy gigant – spółka LPP S.A. Właściciel najpopularniejszych w kraju sieciówek – House, Cropp, Mohito, Reserved i Sinsay, może pochwalić się ponad 1300 salonami sprzedaży w Europie Środkowo-Wschodniej i Krajach Nadbałtyckich. Mimo, że główna linia produkcyjna znajduje się w Południowej Azji, to w Polsce (a dokładniej w Gdańsku i Krakowie) znajdują się główne biura projektowe. Ostatni rok spółka zakończyła z zyskiem rzędu 430,96 mln zł netto, co plasuje ją na pozycji dominanta w kraju. O sile firmy decyduje nowoczesne, zgodne ze światowymi trendami, wzornictwo, a także korzystne ceny ubrań.

crop

High Fashion dla każdego

Polska może również pochwalić się kilkoma znanymi markami ubrań ekskluzywnych. Długoletnia tradycja takich marek jak Aryton czy Bizzu, a także komercyjny sukces marki Solar i Hexeline, świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na firmy odzieżowe dedykowane bardziej wymagającym klientom. Polska moda „z wyższej półki“ to przede wszystkim klasyczne rozwiązania, w nieco odświeżonym wydaniu. Mimo zastosowania bardzo wyrafinowanych materiałów- futer, skóry czy kaszmiru, ceny w polskich butikach są zdecydowanie niższe od zachodnich standardów. Ten bardzo korzystny stosunek jakości do ceny decyduje o rosnącej popularności marek.

Mohito

Królowe streetwearu

Swoistym fenomenem są Polske marki reprezentujące street style. Tworzone przez młodych, kreatywnych ludzi z pasją, są idealną alternatywą dla sieciówek. Do najpopularniejszych należą: Local Heroes, Mr Gugu i Miss GO, MISBHV, The Urban Beard, Hazel 21. Młodzi polscy projektanci już dawno przestali mieć kompleksy wobec kolegów z zachodu. Tworzone przez nich rzeczy, będące bardzo udaną adaptacją najważniejszych zachodnich trendów na rodzimy rynek, to nie tylko świeże spojrzenie na modę, lecz przede wszystkim wyjątkowo trwałe i wysokojakościowe wyroby. Młodzi twórcy podbijają serca nie tylko rówieśników w kraju. Głośno swego czasu było o marce Local Heroes i ich kultowym już haśle „Doing Real Stuff Sucks”. W koszulkach polskiej marki chodzą największe światowe gwiazdy pop z Justinem Bieberem, Rihanną, Ritą Orą i Carą Delavigne na czele.

marka

Gdzie szukać?

Polskie marki wciąż przebijają się do świadomości masowego odbiorcy. Ich sprzymierzeńcem w tej niełatwej walce jest internet. To właśnie tam możemy znaleźć prawdziwe perełki nowoczesnego, polskiego krawiectwa, również marek opisanych w tym artykule. Zakupy on-line to nie tylko większy wybór, lecz również szansa dla nas, odbiorców, na obniżenie kosztów zakupów. Jednym z najpopularniejszych sposobów są kupony rabatowe online, których używa się przed dokonaniem płatności. Znajdziesz je na stronie np. w portalu Kupon.pl czyNewsweek.pl/kupony-rabatowe, które współpracują w wieloma sklepami internetowymi, m.in marek Aryton i Bizzu. Możemy zaoszczędzić w ten sposób nawet kilkadziesiąt procent wartości zakupu, a jednocześnie wesprzeć rodzimą produkcję.

Share