Pomysły na aranżacje okienne

Okna to jeden z najważniejszych elementów domu lub mieszkania. Zapewniają dopływ do wnętrz naturalnego światła oraz pozwalają cieszyć się pięknym widokiem, a jednocześnie ich dobrze dobrana aranżacja może kompletnie odmienić wygląd pomieszczenia.

Firanki, zasłonki, rolety, a nawet karnisze – wszystko to ma wpływ na wrażenie jakie odnosimy wchodząc do pomieszczenia. Nim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto przemyśleć wszystkie możliwości zmian oraz dobór dodatków. Dzięki temu osiągniemy efekt, który powinien nas w pełni zadowolić.

Tradycyjnie i przytulnie

Kiedy myślimy o tradycyjnym wystroju okien zwykle przychodzi nam na myśl proste okno, parapet na którym stoją kwiatki oraz dopełniające całości firanki oraz zasłonki. Ten pozornie zwyczajny sposób dekorowania okna wcale nie musi być nudny i wymagający wiele pracy – wystarczy odrobina kreatywności i ograniczenie zbędnych dodatków.

Pomysły na aranżacje okienne

Chcąc sprawić by pomieszczenie wydawało się bardziej przytulne, zamiast metalowych karniszów lepiej wybrać drewniane, które doskonale wpasowują się do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym lub rustykalnym. Jeżeli planujemy zdecydować się na zarówno zasłony jak i firanki, należy wybrać karnisz dwurzędowy. Zasłony w klasycznym wnętrzu powinny być proste, bez przytłaczających wzorów i utrzymane w stonowanych barwach. W przypadku stylu rustykalnego lepiej dobrać tkaniny nieco cięższe, ozdobne, jednak nie w krzykliwych kolorach.

Nie bójmy się zmian na parapetach. Kwiaty to doskonały element dekoracyjny, jednak wraz z nadchodzącą jesienią można pomyśleć o lampionach, ozdobach z liści oraz kasztanów lub klimatycznych świecach. W przypadku nietypowego, niskiego parapetu, dobrym pomysłem jest zakup poduszek i uczynienie z parapetu miejsca, gdzie możemy zasiąść z książką lub kubkiem herbaty.

Nowocześnie i praktycznie

Wielu osobom pojęcie „nowoczesne wnętrze” kojarzy się z minimalizmem, ewentualnie wymyślnymi dekoracjami utrzymanymi w nietypowym stylu. Puste okna oraz wąskie parapety, chociaż łatwe w utrzymaniu czystości, nie zawsze są praktyczne. Brak firan, zasłon czy nawet wysokich kwiatków sprawia, że każdy przechodzień może zobaczyć wnętrze naszego domu. Dlatego nawet w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym warto pomyśleć o ciekawej aranżacji okien.

Pomysły na aranżacje okienne

Jednym z najprostszych jak i najbardziej wygodnych rozwiązań jest zastosowanie osłon okiennych. W ofercie marki DAKO możemy znaleźć szeroki wybór rolet różnego typu, w dziesiątkach kolorów. W nowoczesnym wnętrzu osłony okienne sprawdzają się także dlatego, że parapet okienny pozostaje odsłonięty. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się większe, a na wolnej powierzchni możemy ustawić dodatkowe dekoracje lub wykorzystać ją jako przestrzeń użytkową.

Wszelkiego rodzaju rolety i żaluzje możemy bez problemu łączyć z zasłonami oraz firankami, jednak stawiając na nowoczesność pamiętajmy o zachowaniu umiaru. Warto wybrać proste zasłony w jednym kolorze, ewentualnie dwóch, natomiast w kwestii karniszy zdecydować się na rozwiązania ukryte za zabudową, które dodatkowo pozwalają uzyskać wrażenie, że pomieszczenie jest wyższe.

Dekoracyjnie i funkcjonalnie

Okna i parapety nie tylko pełnią rolę dekoracyjną, lecz mają również kluczowe znaczenie funkcjonalne. W małej kuchni zamiast zasłon i długiej firanki wybierzmy zazdrostki lub kolorowe rolety. Dzięki temu zyskamy miejsce na postawienie doniczek z ziołami, kubków lub innych elementów przydatnych w codziennym życiu.

W nowoczesnym salonie możemy zdecydować się na długie zasłony, jednak dobierzmy do nich krótkie firanki, aby nie zasłaniać grzejników i mieć swobodny dostęp do parapetu. Jeżeli posiadamy zwierzęta domowe lepiej zdecydować się na rolety i krótsze zasłony – w ten sposób unikniemy potencjalnych zniszczeń (np. uszkodzenia zasłony przez kocie pazurki). Natomiast w łazience dobrze zrezygnować z firan i zasłon – para wodna unosząca się w powietrzu może sprawić, że szybko się zniszczą i w pomieszczeniu będzie panować nieprzyjemna wilgoć. Rolety lepiej zapewnią nam prywatność.

Możliwości w zakresie aranżacji okien są niemal nieskończone, dlatego prędzej czy później każdy znajdzie rozwiązanie, które w spełni jego oczekiwania. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na firany, zasłony czy też rolety, musimy dobierając poszczególne elementy pamiętać o tym by  całość współgrała ze sobą i była funkcjonalna. Nie ma również potrzeby ograniczania się do jednej aranżacji . W zależności od pory roku warto wprowadzać drobne modyfikacje, które sprawią, że w pełni poczujemy klimat jesieni czy nadchodzących świąt.

Materiał zewnętrzny

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Istnieją naturalne farby do trwałej koloryzacji włosów. Ich receptury wypełniają…