Poradnik na temat „chciejstwa”. Renata Rybacka

Posłuchaj bardzo uważnie słów, które powiem na początku: Nie potrzebujesz nowego roku, ani nawet nowego dnia, by zacząć od nowa. Potrzebujesz tylko nowego nastawienia.

To nastawienie, to jest twoje „chciejstwo”, jeśli nie będziesz tego miał w sobie, to niczego nie osiągniesz. Uwierz, że dokonujesz rzeczy niemożliwych, a dokonasz je z pewnością, musisz tylko najzwyczajniej chcieć tego. Uwierz w to całym sobą, że możesz osiągnąć dosłownie wszystko, tylko musisz wziąć się do pracy i popracować nad swoim szczęściem. Czy to jest takie łatwe? Oczywiście praca nad sobą samym, to raczej najbardziej trudna praca, bo jak masz siebie przekonać, że jesteś doskonały w tym co robisz? Dokonaj jednak tego, bo jesteś najważniejszą osobą na świecie dla samego siebie i właśnie ze sobą będziesz do końca życia. Zastanów się jakie to życie ma być? Musi być cudowne i szczęśliwe, poczuj się wdzięczny za to co masz, a już poczujesz się szczęśliwy. Masz bardzo dużo: dom, rodzinę, nawet stół krzesła, masz co jeść, gdzie spać itd…., już poczujesz się szczęśliwy. Sukcesy istotnie powodują podwyższenie nastroju, a porażki – jego obniżenie, jednak takie wahania nie są stałe i nie da się na nich zbudować szczęśliwego życia. Czy to oznacza, że nie ma związku pomiędzy sukcesem a szczęściem? Taka relacja istnieje i jest bardzo silna, jednak opiera się na odwrotnej zasadzie niż wydaje się większości osób sukces nie prowadzi do szczęścia – to szczęście prowadzi do sukcesu.

Tu jednak potrzebne jest twoje „chciejstwo” bycia szczęśliwym.

Gdy poziom szczęścia wzrasta choćby odrobinę, to stajesz się kreatywny i innowacyjny – w pracy, w domu, w zabawach z dziećmi, w gotowaniu, sprzątaniu, w pisaniu, w czytaniu itp. W parze ze wzrostem dobrostanu idzie zwiększenie poziomu produktywności i zaangażowania w naukę i w pracę. Wyższy poziom szczęścia sprawia, że stajesz się nobliwy, życzliwy, pomocny, zadowolony i gotowy do zrobienia nowych, ciekawych rzeczy, bo tego po prostu chcesz!

Rebata Rybacka

Nie oznacza to jednak, że uczucie szczęścia eliminuje wszystkie konflikty. Nadal doświadczasz niezadowolenia, nadal zdarzają się nieporozumienia. Wszystko jest rzeczą ludzką. Jednak dzięki wyższemu poziomowi Twojego „chciejstwa” i szczęścia będziesz lepiej przygotowany, by sobie z nimi radzić. W dodatku twoje nastawienie jest zaraźliwe więc emanujesz nim na wszystkich wokół siebie i tym przyczyniasz się do tworzenia swojego lepszego i zdrowszego psychicznie świata. Wszystkie twoje działania muszą jednak odbywać się stopniowo, jakbyś wchodził po schodach!

Pamiętaj: Nie narzekaj, że masz pod górkę, skoro zmierzasz na szczyt! To słowa Konfucjusza.

Twoje „chciejstwo wywołuje też twoją motywację do działania. Motywacja jest niezmiernie ważna w życiu, bo jest siłą, która sprawia, że wstajesz z łóżka, idziesz do pracy, otwierasz książkę do nauki w środku nocy, rozmawiasz z innymi, pomagasz i tak dalej… twoje życie wówczas jest satysfakcjonujące dla ciebie i wywołuje to dalszą „chęć”, bo wykorzystujesz wszystkie swoje umiejętności, jakie posiadasz. Stawiasz wtedy cele, które chcesz osiągać i osiągasz je, bo właśnie tego chcesz. Bardzo ważną rzeczą w osiąganiu celów jest spójność, czyli stopień zgodności z twoimi wartościami. Nie rób czegoś z czym się wewnętrznie nie zgadzasz, bo wtedy nie będziesz w zgodzie z sobą samym. To ty sam wiesz, co jest dla ciebie najważniejsze i wtedy robisz to z przyjemnością. Twoje „chciejstwo” wzrasta, bo czujesz się zadowolony i szczęśliwy i dążysz do sukcesów. Prowadzi cię wtedy twoja pasja, czyli to, co chcesz osiągnąć, bo najzwyczajniej to lubisz robić i to daje ci satysfakcję. Nigdy też nie rezygnuj z marzeń, choćby sytuacja wydawała się beznadziejna, bo znowu tylko od twoich pomysłów i twojego „chciejstwa” zależy jak szybko zbliżysz się do osiągnięcia swoich marzeń. Ucz się na błędach, bo one dają ci siłę, by dalej iść do przodu i realizować kolejne przedsięwzięcia i pomysły. Ludzie sukcesu cierpliwie robią swoje i dalej trwają przy swoich celach i marzeniach. Pamiętaj rzecz najważniejszą: Nie czekaj na idealny moment! W życiu nie ma idealnych momentów, to, co masz zrobić i chcesz robić rób już dzisiaj! Miej świadomość zawsze, że nie wiesz wszystkiego, cały czas uczysz się i doskonalisz. To jest cudowne, bo tworzysz swoje doświadczenia, wzbogacasz siebie. Twoje „ chciejstwo” wzbudza przede wszystkim ciekawość, dociekliwość i odczuwanie zachwytu. Zawsze szanuj siebie i akceptuj siebie, bo wtedy podobnie będziesz zwracał się do innych. Jeśli ty w sobie będziesz miał wewnętrzny spokój, to wszyscy wokół również go odczują. Na tym polega bycie w zgodzie z samym sobą. Miej na uwadze słowa, które pisze Jean-Paul Sartre: „Człowiek rodzi się wolny, odpowiedzialny i bez wymówek”. Więc nie miej wymówek kiedy zaczynasz osiągać swoje marzenia, teraz to najlepszy czas.

Podsumowując:  oto szybki poradnik „chciejstwa”:

 • Unikaj wymówek;
 • Okazuj wdzięczność za to, co masz;
 • Nastrój się pozytywnie;
 • Uwierz w niemożliwe;
 • Uwierz w swoje szczęście;
 • Realizuj swoje cele;
 • Spełniaj swoje marzenia;
 • Bądź kreatywny;
 • Ucz się na błędach;
 • Wyciągaj wnioski;
 • Bądź cierpliwy;
 • Trenuj wewnętrzny spokój;
 • Szanuj i akceptuj siebie;
 • Odczuwaj ciekawość świata;
 • Teraz to idealny moment.

Zawsze miej odwagę, by zacząć dzisiaj realizować to, co sobie zaplanujesz i codziennie ćwicz w sobie „chciejstwo” wszystkiego, co robisz, a zaczniesz robić jeszcze więcej i nigdy nie przestaniesz chcieć to robić.

Renata Rybacka

Doktor nauk społecznych, wykładowca akademickiCertyfikowany trener NLP, Coach, Mentor, Mediator

Jestem Coachem i Mentorem, wykładowcą studiów podyplomowych, doktorem nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, absolwentką studiów pedagogicznych, kursów psychologicznych i filozoficznych oraz podyplomowych studiów w zakresie Mediator Sądowy i Pozasądowy, Certyfikowanym Trenerem metody Neurolingwistycznego Programowania oraz Mentorem.

Założycielką firmy Sztuka Komunikacji, uczestniczka wielu Międzynarodowych Konferencji Naukowych w Polsce i za granicą, autorką kilkunastu artykułów naukowych o tematyce m.in. bezpieczeństwa społecznego, wpływu wartości moralnych na społeczeństwo, siły mediacji czy zagadnień filozoficznych.

Facebook: https://www.facebook.com/renatarybackasztukakomunikacji

Strona WWW www.rybackarenata.pl/

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Niektórzy mają kilka zegarków z serii G Shock w swojej…