Poznaj 3 powody, za które kochamy espresso!

espresso

Kilka łyków gorącej, esencjonalnej i aromatycznej kawy – o tym zazwyczaj marzymy o poranku. Wielu wielbicieli małej czarnej swoje pierwsze kroki, po wstaniu z łóżka, kieruje do kuchni, by jak najszybciej włączyć ekspres i zaparzyć esencjonalne espresso. Już kilka łyków tego orzeźwiającego napoju poprawia humor i pozwala z uśmiechem rozpocząć pełen wyzwań dzień. Dlaczego espresso wyróżnia się wśród innych rodzajów napojów?

Dobry smak od rana

Tak właściwie espresso jest nazwą sposobu przygotowania kawy w specjalnym ekspresie, w którym gorąca woda pod dużym ciśnieniem (powyżej 9 barów) przepuszczana jest przez bardzo drobno zmielone i odpowiednio ubite ziarna. Tę metodę spotkamy często w ulubionej kawiarni, gdzie doświadczeni bariści z jej pomocą mogą uzyskać napój o tak niesamowitym smaku i aromacie. Powstała w ten sposób kawa espresso, oprócz intensywności, charakteryzuje się także cienką warstwą gęstej orzechowo-brązowej cremy, jeszcze bardziej podkreślającej walory napoju. A jak podajemy ten włoski specjał? Kawa espresso to zazwyczaj około 30 ml napoju plus cienka warstwa cremy, serwujemy je więc w niewielkich filiżankach o pojemności do 70 ml. Prawidłowo przygotowana kawa espresso zadowoli najbardziej wymagających wielbicieli kawy – nie sposób odmówić jej wybornego smaku, aromatu oraz uroku, jeśli zaserwujemy ją w odpowiedni sposób!

Smak espresso doceniany przez koneserów

Wyjątkowy smak espresso zależy przede wszystkim od pochodzenia, sposobu uprawy rodzaju i jakości ziaren. Np. napój przygotowany z ziaren arabiki uprawianej w wilgotnej Indonezji będzie miał zupełnie inny profil aromatyczny niż kawa pochodząca z serca gorącej Etiopii. W wielu kawiarniach profesjonalni bariści używają specjalnych mieszanek różnego rodzaju kaw do przygotowania espresso. Dzięki temu uzyskują odpowiednio wyważony smak, idealną gęstość, intensywny aromat oraz odpowiednią warstwę cremy. Ten rodzaj kawy stanowi również bazę do przeróżnych znanych i bardzo docenianych napojów. Kremowe cappuccino, delikatne flat white, lekko czekoladowa mocha czy wyjątkowo aromatyczne latte macchiato – te napoje wprost nie mogą się obejść bez specjalnie dobranego do nich rodzaju espresso.

Jeśli chcemy mieć możliwość poznania różnych smaków espresso, przygotujmy ten wyjątkowy napój za pomocą ekspresu kapsułkowego. Kapsułki do kawy zawierają bowiem oryginalne mieszanki z wyselekcjonowanych ziaren najlepszej jakości. Np. wśród wielu rodzajów kapsułek z kawą NESCAFÉ® Dolce Gusto® można znaleźć kilka różnorodnych espresso – od tych z delikatnym owocowym aromatem, po gęste i intensywne. Mając do wyboru różne smaki espresso, na pewno znajdziemy wśród nich taki, który idealnie będzie pasował do naszego gustu.

Pyszna kawa espresso która zrobi się sama? To możliwe!

Kapsułki do kawy, ze względu na swoją różnorodność oraz pewność, że przyrządzony napój zawsze będzie smakował tak samo doskonale, cieszą się wielką popularnością. Wielbiciele espresso i innych kaw coraz częściej wybierają ekspresy kapsułkowe. Sukces takich urządzeń tkwi przede wszystkim w wyjątkowej prostocie użytkowania. Automat na kapsułki składa się bowiem z niewielu elementów, co znacznie skraca proces przygotowania napoju i nie wymaga przy tym większego zaangażowania. Wystarczy jedynie wybrać kapsułkę z ulubionym rodzajem espresso, włożyć ją do specjalnie przeznaczonego miejsca w urządzeniu, podstawić filiżankę, wcisnąć przycisk startu i… gotowe. W kilka chwil naczynie wypełni się aromatycznym czarnym napojem z orzechową cremą, a my w domowym zaciszu spokojnie będziemy mogli delektować się jej wyjątkowym smakiem.

Artykuł sponsorowany

Share