Project Runway 2

Przepisem na sukces okazał się dla nich program  „Project Runway”, w którym wzięli udział. Finaliści pierwszej edycji postawili swoim następcom  poprzeczkę bardzo wysoko. Nowi projektanci nie poczuli jednak strachu, lecz motywację. Postanowili podjąć wyzwanie i spełniać swoje marzenia. Liczba zgłoszeń do drugiej edycji programu zaskoczyła wszystkich. Setki portfolio, zawodowi projektanci, amatorzy, samouki… wszyscy, dla których projektowanie ma być sposobem na życie. Wszyscy, dla których szycie jest pasją. Spośród nadesłanych prac wyłoniono czternastu najlepszych. Tej wiosny to oni staną do walki o miano zwycięzcy drugiej edycji „Project Runway”.

Project Runway edycja 2 (3)

A oceniać ich będą: niezaprzeczalna światowa ikona mody Anja Rubik, bizneswoman i założycielka topowej marki „La Mania” Joanna Przetakiewicz oraz premierowo w tej edycji wybitny fotograf mody i przyjaciel gwiazd Marcin Tyszka. Ta trójka wspierana co odcinek przez profesjonalnego gościa specjalnego, wybierze najlepszego spośród projektantów startujących w programie. Mentorem i dobrym duchem uczestników będzie Tomasz Ossoliński. Nikt inny, tak jak on, nie potrafi spokojem i doświadczeniem wesprzeć projektantów w najbardziej stresujących momentach. A w tej edycji programu na pewno ich nie zabraknie.

Presja czasu, spotkania oko w oko z gwiazdami, ocena jurorów, sprawdzian umiejętności i talentu, a do tego milionowa publiczność przed telewizorami. Pierwszy odcinek premierowej edycji
„Project Runway” w środę, 4 marca o godzinie 21.30 w TVN! Rozpoznawalność, publikacje w największych magazynach mody w Polsce i na świecie, własne marki, butiki, pokazy mody, sesje, gwiazdy…

Project Runway edycja 2 (1)

ANJA RUBIK

anja rubik pr

Anja swoje dzieciństwo spędziła w Częstochowie, Grecji, Kanadzie i Afryce Południowej. Zawsze marzyła o modelingu. Dziecięce aspiracje bardzo szybko stały się rzeczywistością. Pierwsze kroki na wybiegu Anja postawiła w wieku 15 lat. Po wygranej w lokalnym konkursie pojechała do Mediolanu, gdzie po raz pierwszy miała okazję zetknąć się z wielkim światem mody. Dwa lata później wyjechała do Paryża. Od tego momentu jej kariera nabrała tempa. Jest zaliczana do czołówki światowego modelingu. Przez prestiżowe portale, tj. models.com, fashion spot, jak również światowe magazyny modowe „Vogue”, „Elle”, uważana jest za najlepszą modelkę świata oraz ikonę mody. Pracuje dla największych marek: Chanel, Gucci, Fendi, Chloe, Versace, Dior, Armani, Dolce & Gabbana, Ralph Lauren, Donna Karan, Eddie Borgo, Elie Saab, Saint Laurent, Giuseppe Zanotti, Apart. Znalazła się na okładkach najpopularniejszych na świecie magazynów, m.in.: „Vogue”, „Numéro”, „Elle”, „W Magazine”, „Harper’s Bazaar”, „Glamour”. Jest również naczelną „25 Magazine” – ekskluzywnego albumu o modzie, lifestyle, sztuce (wydawanego 2 razy w roku). Ostatnio wypuściła na rynek swoją linię perfum „Original by Anja Rubik”.

MARCIN TYSZKA-JUROR

Najbardziej znany polski fotograf mody. Pierwsze kroki w show-biznesie stawiał w programie „5-10-15”. Fotografię odkrył w wieku 16 lat. Kiedy na rodzimym rynku osiągnął wszystko, postanowił zaistnieć za granicą. Robił sesje zdjęciowe i okładki dla najbardziej prestiżowych magazynów, takich jak marcin tyszka„Vogue”, „Elle”, „L’Officiel”, „Harper’s Bazaar”, „Vanity Fair”, „Marie Claire”, „Instyle”, „Glamour”, „Cosmopolitan” oraz „Tatler”. W dorobku ma zdjęcia reklamowe dla Mango, Revlon, Reserved, Mohito, Oriflame, Viceroy, Vistula czy Dr Irena Eris. Od kilku sezonów tworzy wraz z Anją Rubik nowy wizerunek marki Apart. Przed jego obiektywnem stawały najsłynniejsze top modelki, m.in.: Naomi Campbell, Georgia May Jagger, Eva Herzigova, Amber Valletta, Leatitia Casta, Milla Jovovich, Barbara Palvin czy Karolina Kurkova. Jest ulubieńcem gwiazd. Pracował z Aishwaryą Rai, Ritą Orą, Ditą Von Teese, które kochają go za energię i profesjonalizm na planie. Od czterech edycji jest jurorem w programie „Top Model”, w którym zasłynął swoimi bezkompromisowymi wypowiedziami. W 2013 na antenie TVN Style gościł jego autorski program o fotografii „Projekt Tyszka”, w którym uczył Polaków, jak w prosty i zabawny sposób oswoić się z aparatem i robić piękne, pamiątkowe zdjęcia.

JOANNA PRZETAKIEWICZ- JUROR

Bizneswoman, założycielka i dyrektor kreatywna marki La Mania, z wykształcenia radca prawny. Stworzyła od podstaw najbardziej rozpoznawalną polską firmę modową. Od 2012 roku kolekcje La Manii sprzedawane są m.in. w największych domach mody w Europie, m.in. w Harrods w Londynie oraz Excelsior w Mediolanie. W joanna przetakiewicz2014 roku, w prestiżowym plebiscycie Elle Style Awards, La Mania została wybrana najlepszą marką modową w Polsce, a jej kolekcje doceniła m.in. światowej klasy aktorka Jessica Chastain, która pojawiła się w kreacji La Manii na okładce „TIME Magazine”. W 2014 roku francuski magazyn „Madame Figaro” uznał Joannę Przetakiewicz za jedną z najbardziej kreatywnych kobiet biznesu w Polsce, a ona sama od początku 2015 należy do grona 15 członków założycieli Brytyjskiej Rady Mody (British Fashion Council Founder Member Committee). Joanna Przetakiewicz wraz z czołowymi postaciami świata mody, takimi jak Tommy Hilfiger, Domenico De Sole czy Tamara Mellon, należy do wąskiego grona doradców (Senior Advisor) amerykańskiej firmy Sandbridge Capital, inwestującej w najbardziej perspektywiczne projekty w branży mody.

TOMASZ OSSOLIŃSKI – MENTOR

W wieku 18 lat objął stanowisko głównego projektanta w największych zakładach odzieżowych w Polsce ossolinskiBYTOM S.A. Tam zdobył szlify pod okiem najlepszych krawców oraz konstruktorów. Od dwudziestu lat szyje garnitury na miarę oraz projektuje suknie wieczorowe. W jego kreacjach dwukrotnie wystąpili Polacy nominowani do Oscarów – Hanna Polak, Agnieszka Holland i Robert Więckiewicz. Wielokrotnie nagradzany m.in. w Elle Style Awards oraz w Polskim Konkursie Reklamy KTR. Od lat tworzy też kostiumy dla opery i teatru. Współpracował przy „Traviacie” w reżyserii Mariusza Trelińskiego oraz wielu spektaklach Teatru Polonia i Och-Teatru. Słynie z organizacji niezwykłych pokazów mody, które zawsze wykraczają poza ramy zwykłego eventu towarzyskiego. Do dziś wspomina się kolekcję „Godziny”, „Libertyn” czy „Babel”.

UCZESTNICY

Project Runway 2

AGATA MICKIEWICZ 34 LATA

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Gerrit Rietveld Academy w Amsterdamie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Domu Mody Victor&Rolf w Amsterdamie, a także u Ricka Owensa w Paryżu. Agata MickiewiczChce projektować, ponieważ kocha modę, sztukę oraz wszelkie przejawy kreatywności na świecie. W modzie pociąga ją budowanie nowych kształtów, proporcje. Lubi bawić się w niej znaczeniami kulturowymi i subkulturowymi. Mieszać, łączyć, aby zaznaczyć indywidualność i tożsamość. „Modą możemy najprościej wyrażać siebie i swoją pozycję w społeczeństwie, swój charakter i nawet obecny nastrój. Projektant mody we współczesnym świecie to nie tylko ktoś, kto rysuje, szyje i komponuje kolory i materiały, to często twórca danej subkultury. Z każdą kolekcją ukazują się nowe historie, inspiracje i przekonania danego twórcy. Szycie i materiały są środkiem wyrazu”– mówi. Jej mocne cechy charakteru to kreatywność, pracowitość, lojalność i entuzjazm. Lubi poznawać ludzi, stara się patrzeć na świat pozytywnie. Zawsze czuje, że jest coś do zrobienia, żeby ulepszyć rzeczywistość. Uwielbia Georgię May Jagger i Larę Stone. Zawsze piękna i intrygująca jest dla niej Małgorzata Bela.

ALICJA CZARNIECKA 29 LAT
Pochodzi z miejscowości Fasty. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Od czterech lat prowadzi
własną firmę, a od siedmiu pracuje zawodowo jako projektant odzieży. Alicja CzarnieckaPosiada doświadczenie wtworzeniu kostiumów do teledysków, na trasy koncertowe, a także odzieży i kolekcji na zlecenie firm odzieżowych. Prowadzi również własną szwalnię o wdzięcznej nazwie „Szwalnia Manufaktura”. Chce projektować dla silnych i niezależnych kobiet. Jej ikona mody to Jean Paul Gaultier, a ulubione modelki – Anja Rubik, Magdalena Frąckowiak oraz Małgorzata Bela. „Project Runway” jest dla mnie sposobem na rozwój własnej działalności oraz sposobem na stworzenie bezpiecznego i stabilnego miejsca pracy dla fachowców. Chciałabym, aby dzięki temu moja rodzina wróciła z USA i pracowała ze mną w Polsce.

ANNA „ANNOMALIA” MŁYNARCZYK 26 LAT
Agata MłynarczykPseudonim artystyczny Annomalia. Z wykształcenia jest technikiem farmaceutycznym. Z pasji – projektantką.
„Project Runway” jest dla niej szansą na rozwój. Chce projektować dla nietuzinkowych osobowości. A za ikonę mody uważa Annę Wintour. Jej mocne cechy charakteru to determinacja, kreatywność, niezależność, siła, pozytywne nastawienie do życia, a także pasja do tego, co robi. A słabe – pracoholizm oraz nadgorliwość. Czeka na opinię Anji Rubik na temat swoich projektów, ale ulubioną modelką jest dla niej Naomi Campbell. „Za dziesięć lat chciałabym mieć kolejne dziesięć lat jeszcze większych planów… droga jest celem”.

BARTOSZ LUDOMIR WCISŁO 29 LATBartosz Wcisło
Pochodzi z Radomia. Projektuje od 13 lat. „Project Runway” jest dla niego kolejnym etapem naścieżce zawodowej. Chce projektować dla ludzi aktywnych, takich jak on. Dobrze rozumie taki styl życia. Ikoną mody nazywa Grace Jones, ale to Magdalena Frąckowiak jest jego ulubioną modelką. Jego mocne strony to pewność siebie. Słabe – matematyka i ortografia. „Moje największe osiągnięcie zawodowe do tej pory to projektowanie dla profesjonalnych sportowców. Dlatego za dziesięć lat chciałbym osiągnąć globalną sprzedaż odzieży sportowej i projektować dla największych sportowców świata”.

DOMINIKA SYCZYŃSKA 27 LAT
Dominika SyczyńskaObecnie mieszka w Londynie. Jest pewna siebie, kreatywna i ambitna. A z wad wymienia pracoholizm. Uzyskała wykształcenie wyższe na uczelniach – w Krakowie i w Edynburgu. Chce projektować,
ponieważ czuje się wtedy spełniona zawodowo oraz personalnie. „Project Runway” jest dla mnie szansą na zmierzenie się z samym sobą, ze swoimi zdolnościami z presją czasu i z innymi projektantami. Ponadto rozmach medialny programu stanowi dla mnie szansę na zaistnienie w branży modowej”.
Chce projektować dla osób znudzonych standardowymi formami, dla pewnych siebie klientów, którzy cenią sobie własnoręczną pracę i dbałość o każdy detal. Ikona mody to dla niej Alexander McQueen, a ulubiona modelka to Christy Turlington.

MAGDALENA „BAnerka” BA 32 LATA
Uwielbia robić coś z niczego, tworzyć, bawić się modą. „Project Runway” to dla niej niemal życiowa Magdalena Baszansa na posklejanie w całość układanki wszystkich jej zainteresowań. „Chcę projektować dla osób świadomych siebie, które wiedzą, czego chcą lub są bardzo otwarte na nowości i niebanalne rozwiązania. Dla tych, którzy ponad wszystko cenią oryginalność, chcą mieć jedyną na świecie niepowtarzalną
i niepodrabialną rzecz”. Interesuje ją zbyt wiele osób, aby mogła wymienić jedną i nazwać ją ikoną mody. Natomiast ulubioną modelkę wymienia bez zastanowienia – Anja Rubik. Jej mocne strony to pracowitość, odwaga, szybkość w nauce. Joanna Przetakiewicz to dla niej ważny wyznacznik przyszłych działań. Bowiem imponują jej silne i przedsiębiorcze kobiety oraz ci, którzy osiągnęli sukces własną ciężką pracą, budując swój biznes od podstaw.

MARIUSZ RAKOCZY 41 LAT
Mariusz RakoczyW 2011 roku powrócił do krawiectwa i rozwija własną markę „Rakoczy Szycie Osobiste”. Jego mocne cechy to systematyka działania oraz zorganizowanie. „Chcę projektować dla osób, które doceniają oryginalność i ręczną robotę. Moje największe osiągnięcie zawodowe to powracający klienci
i kolejne zamówienia”. Twierdzi, że wygra program, ponieważ jest otwarty na nowe wyzwania. W przyszłości chciałby, aby jego marka była rozpoznawalna. Jego marzeniem są salony mody dla klientów indywidualnych, ale też kolekcje w sprzedaży masowej. Chciałby brać czynny udział w życiu modowym.

MICHAŁ „VANDIS” ZIELIŃSKI 19 LAT
Pochodzi z Gdańska. Na razie wykonuje projekty własne i szyje dla znajomych. Interesuje go projektowanie Michał Zielińskidla ludzi sztuki i kultury, ponieważ chce w swoich projektach skupić się na oryginalności, efektywności projektu i wykonaniu. Lubi niekonwencjonalne rozwiązania oraz materiały, dlatego ludzie często zarzucają mu brak użyteczności projektów. Z tego powodu nie wyklucza tworzenia linii ready-to-wear. „Chcę projektować ponieważ, projektowanie jest częścią sztuki i jest domeną ludzi kreatywnych, a za takiego się uważam. Gdy projektuje i wykonuję mój pomysł, odrywam się od rzeczywistości i skupiam na jak najlepszym efekcie końcowym. Cały ten proces twórczy sprawia, że czuję się świetnie. Wiem, że to moje powołanie i nie
wyobrażam sobie działać w innej dziedzinie”.

MONIKA OLSZEWSKA-SULEJEWICZ 34 LATA
Monika OlszewskaOd 2009 jest kostiumografem oraz krawcową w Łodzi, mieście, w którym mieszka. Ma za sobą liczne pokazy mody. Stworzyła kilka własnych kolekcji oraz brała udział w wielu konkursach dla projektantów. Tworzenie sprawia jej ogromną radość, daje jej poczucie własnej wartości zawodowej. Jest dla niej sposobem na wyrażanie siebie. Ikony mody – bez wahania wymienia – Madonnę, Amy Winehouse, Michaela Jacksona oraz Vivienne Westwood. „Moje mocne strony to pracowitość, spontaniczność, a także spryt. Słabe, niestety – upór. A „Project Runway” wygram bo jestem nieprzewidywalna”. Marzy o własnej marce modowej.

PATRYK WOJCIECHOWSKI 22 LATAPatryk Wojciechowski
Pochodzi z Gdyni. Chce projektować, bo to potrafi najlepiej. „Project Runway” to dla niego przygoda i szansa na wypromowanie. Chce projektować dla tych ludzi, którzy lubią dobrze się ubrać. Jest zdeterminowany. Zaswoją słabą stronę uważa zbytnią dokładność. „Jeśli wygram program, byłoby super, bo to pomogłoby mi w przyszłości założyć własną markę, a na tym mi zależy”. Podziwia Karla Lagerfelda, ale to Gosię Baczyńską chciałby spotkać w programie jako gościa specjalnego.

PIOTR „BoBear” PYRCHAŁA 27 LAT
Piotr PyrchałaWłaściciel marki Birds of Prayers. Chce projektować, ponieważ jest to forma na wyrażanie samego siebie oraz interakcję z innymi artystami oraz odbiorcami. „Project Runway” jest dla niego szansą na urzeczywistnienie marzeń i rywalizację z utalentowanymi projektantami. Chciałby projektować dla Róisín Murphy, a za ikonę mody uważa Cate Blanchett. „Jestem uparty, ale też lojalny, wytrwałyi cierpliwy. Mógłbym wygrać „Project Runway”, ponieważ łączę w sobie osobowość, rzemiosło oraz wytrwałość”. Jego marzeniem jest otwarcie szkoły projektowania w Polsce i nauka designu.

QUOC ANH TRAN 31 LATQuoc AnhTran
Mieszka w Warszawie. Był sprzedawcą, dziennikarzem działu mody, ale to projektowanie sprawiamu największą przyjemność. Chciałby ubierać kobiety, takie jak Carine Roitfeld, która jest dla niego ikoną stylu. Jest pracowity, bo zależy mu, aby osiągnąć sukces w życiu zawodowym. Z wad wymienia jedynie
obżarstwo. „Project Runway” jest dla mnie programem dla projektantów mody, a wygram go, bo mam talent”.

SARA BETKIER 25 LAT
Sara BetkierPochodzi z Koszalina. „Project Runway” jest dla niej ogromną szansą, która umożliwi jej zrobienie kariery w świecie mody. Chciałaby projektować dla eleganckich kobiet, zdecydowanych mężczyzn oraz ludzi, którzy cenią sobie wygodę, luksus i unikatowość. Ulubiona modelka? – Marta Sędzicka, ponieważ pokazała się w „Top Model” jako profesjonalistka, która wykona każde zadanie bez zawahania. „Moje mocne cechy charakteru to zdecydowanie, sumienność i dążenie do celu. Słabe – perfekcjonizm. Wygram „Project Runway”, ponieważ dam z siebie wszystko!”

 

SYLWIA KOZUBSKA 37 LATSylwia Kozubska
Obecnie jest na urlopie macierzyńskim. Dzięki temu może wziąć udział w programie. Chceprojektować, ponieważ marzy, aby stworzyć markę odzieżową dla kobiet w ciąży, mam i dzieci. Ikona mody to dla niej Anja Rubik, a ulubiona modelka to Osi, znana z programu „Top Model”. „Moją mocną i słabą stroną jednocześnie jest niecierpliwość. A największe osiągniecie zawodowe to uzyskanie w banku, w którym pracuję tytułu Top Managera”. Jak twierdzi z lekkim przymrużeniem oka, musi wygrać „Project Runway”, bo nie ma innego wyjścia – inaczej mąż wyrzuci ją z domu.

Project Runway edycja 2 (2)

MODELKI
Marta Sędzicka
Martyna Gorzelany
Weronika Szmajdzińska
Katarzyna Derkacz
Katarzyna Oleszczuk
Katarzyna Porycka
Zuza Kołodziejczyk
Diana Gągała
Michalina Strąbel
Aleksandra Stęplewska
Ewelina Białas
Anna Tsiupa
Zuzanna Bojarska
Joanna Abramowicz
Szkice projektów wykorzystane w pressbooku są wiernym odwzorowaniem projektów prac wykonanych
przez uczestników programu „Project Runway”.

 

materiały prasowe www.projectrunway.tvn.pl

Share