Robimy zdjęcie… kolczykom

Fotografia produktowa to bardzo rozbudowana dziedzina, mająca wiele wspólnego z reklamą. Jedną z jej kategorii stanowi fotografia wyrobów biżuteryjnych, której przypisuje się miano jednej z trudniejszych. Dlaczego tak jest i czego będziemy potrzebować, by wykonać profesjonalne zdjęcie biżuterii?

Wooden treasure trunk with jewellery, isolated with  clipping path

W czym tkwi problem?

Fotografia biżuterii odznacza się precyzją jej wykonania. Dobrze wykonane zdjęcie, musi zapewnić czytelność detali oraz uchwycić jej blask. Wykonanie nawet prostej fotki biżuterii, wymaga sporego zachodu. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na specyfikę samego obiektu. Ciężko jest sfotografować w odpowiedni sposób coś, co jednocześnie jest niekiedy bardzo misternie wykonane, odbijające światło, miejscami matowe, a miejscami przezroczyste. Jednakże to, że fotografia biżuterii bywa kłopotliwa, nie oznacza, że niemożliwym jest wykonanie dobrego zdjęcia i to za pierwszym razem.

Przepis na zdjęcie idealne

Aby wykonać dobre zdjęcie musimy zadbać przede wszystkim o odpowiednie tło. Powinno być ono neutralne (nie przyćmi naszej biżuterii), lekko połyskujące i gładkie (będzie dobrze odbijało światło). Najlepiej nadające się kolory to podstawowe odcienie: bieli, czerni, beżu lub kolor jasnoszary. Po drugie potrzebne będzie nam właściwe miejsce. Powinno być to pomieszczenie o białych lub jasnoszarych ścianach i suficie. Szalenie istotną kwestią jest też odpowiednie światło. Gdy wykonujemy zdjęcia biżuterii złotej i srebrnej, musimy zadbać o jak najbardziej miękkie światło. W przypadku, gdy mamy do sfotografowania wyroby matowe, musimy zadbać o delikatny cień. Aby zapewnić odpowiednią ostrość zdjęciu oraz uzyskać efekt niezafałszowanej barwy, musimy też sięgnąć po blendę, której zadaniem jest odbicie światła oraz doświetlenie fotografowanego przedmiotu. Jeśli nie mamy profesjonalnej blendy, możemy ją wykonać samodzielnie posługując się folią aluminiową.

Na zakończenie dodajmy jeszcze, że najlepszym sprzętem do wykonania profesjonalnego zdjęcia jest aparat o dużym przetworniku obrazu i obiektyw-makro. Dzięki temu nawet biżuteria bardzo misternie wykonana, nie sprawi nam najmniejszego problemu.

Share