Romantyczny Wrocław

Każdy z nas posiada swoje ulubione miejsce we Wrocławiu. Jedni lubią chodzić na spacery do  Parku Południowego, inni lubią jeździć nad Odrę,  a pozostali pić winko w przytulnych knajpkach. Są zwolennicy wieczornych, tajemniczych wędrówek przy blasku księżyca na Ostrowie Tumskim i zwolennicy  rannej chłodnej pogody, tuż o wschodzie słońca na Wyspie Opatowickiej.

Jesienią tylko Wrocław

Teraz kiedy wiosenna pogoda powoli do nas wraca, Wrocław pokazuje się nam z zupełnej innej, bardziej barwnej strony. Wiosna to szczególna pora roku, kiedy wszystko dookoła zachwyca swoim pięknem i różnorodnością kolorów. Pojawiają sie odcieni zieleni, żółci czy różu. Pora ta, często podkreśla  urodę  niejednego wyjątkowego miejsca. Wraz z nastaniem marca, wiosna osiąga swój punkt szczytowy, który jest idealną porą dla zakochanych par oraz ludzi szukających swojej drugiej połówki. O pięknych i romantycznych zakątkach Wrocławia porozmawiałam z mieszkańcami miasta spotkań i 220 mostów. Każdy polecał coś innego, dlatego zebrałam wszystkie wypowiedzi w jedną całość i opisałam te najczęściej powtarzane.

Miasto spotkań

Tych miejsc, porostu nie da się przeoczyć. Wszyscy znają je bardzo dobrze, turyści dopiero odkrywają ich urok. Na samym szczycie znalazł się Ostrów Tumski i okolice Hali Stulecia następnie spotkania pod pręgierzem i fontanną. Jakie zakątki polecają mieszkańcy? „Pergola jest moim numerem jeden! Można sobie zapewnić  największą dyskrecję,  inne miejsca są bardziej oblegane przez ludzi. Poza tym można się wieczorem załapać na pokaz przy fontannie, a potem zjeść romantyczną kolację w restauracji z widokiem na wodę.” Mówi Katarzyna Choma studentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Wszystkie miejsca we Wrocławiu można podziwiać o każdej porze roku, jednak jesienią zmieniają się one nie do poznania, potwierdza to Michał Dębicki  z wrocławskiej grupy Capoeira Unicar   „Jedynym kameralnym i gustownym miejscem jest Ogród Japoński. Szkoda, tylko, że jest tak krótko czynny. Ale jesienią jest tam naprawdę fajny klimat…Taki kolorowy”. W tych miejscach, w długie jesienne wieczory czy w szare ponure dni, możemy poczuć prawdziwą romantyczną aurę. Zapraszam do podróży, po fantastycznych romantycznych miejscach.

Wrocław- co ? gdzie? i jak?

Z wyborem miejsca na rozpoczęcie randki, wiele osób nie ma najmniejszych wątpliwości.  „Rzucasz hasło i wszyscy wiedzą o co chodzi. Mówisz pręgierz albo fontanna, to masz gwarancję, że osoba przyjdzie na umówione spotkanie” mówi Katarzyna Kwiatkowska  ekonomistka. Wybór odpowiedniego miejsca jest istotna i kluczową rolą, która pozwoli stworzyć idealną atmosferę .O to najpopularniejsze z nich:

Pręgierz-tu umawiają się wszyscy. Nie ma osoby, która będąc we Wrocławiu nie umawiałaby się pod pręgierzem. Znajduje się on w rynku, przy ratuszu. Najłatwiej trafić do niego idąc ulicą świdnicką. I wcale nie ma już nic wspólnego z wymierzaniem kar…
Fontanna na Rynku – Fontanna znajduje się tuż przy sukiennicach. Popularnie nazywana „Zdrój” na cześć swojego pomysłodawcy ówczesnego Prezydenta Wrocławia Bogdana Zdrojewskiego.  Początkowo miała być zamontowana na 2 lata, jednak za sprawą nietypowego uroku (szczególnie w nocy, gdy jest podświetlona) przysporzyła sobie wielu fanów.
Fontanna z lwami  Fontanna z alegoriami „Walki i Zwycięstwa” znajduje się tuż przy pl. Jana Pawła II.  Jest jednym z najokazalszych pomników we Wrocławiu.  Po obu stronach fontanny znajdują się mężczyźni ( najprawdopodobniej jest to Herkules) z pokonanym i walczącym lwem. W tym miejscu najlepiej umówić się wieczorem, ponieważ fontanna jest podświetlona błękitnym kolorem. Tuż obok, znajduje się Bulwar Tadka Jasińskiego. Bulwar położony jest  tuż  przy fosie miejskiej w obrębie Starego Miasta i stanowi część Promenady Staromiejskiej. Deptak jest idealnym miejscem na jesienny romantyczny spacer, wśród kolorowych liści i barwnych drzew.

Każdy zna i często odwiedza

Starannie wyselekcjonowane miejsca z kilkunastu propozycji, będące najbardziej atrakcyjnymi i interesującymi dla wrocławian. „ Moim ulubionym miejscem na wieczorne spacery jest Ostów Tumski. Będąc tam przez chwilę, u boku ukochanej osoby czuje się jak w bajce. To miejsce ma niesamowity urok i klimat niedopisania” mówi Przemysław Serba student Wyższej Szkoły Bankowej. Trudno jest wymienić wszystkie urokliwe zakątki, ścieżki i punkty, dlatego przypominam kultowe i niepowtarzalne miejsca Wrocławia.

Ostrów Tumski

Dojazd: tramwajami: 23, 17  (wysiąść przy Hali Targowej)
Tego miejsca nie musze chyba nikomu przedstawiać. Ostrów Tumski jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej nastrojowych pozycji we Wrocławiu. Spacerując można podziwiać piękno architektury Archikatedry św. Jana Chrzciciela (podświetlona nocą) oraz panoramę Odry i miasta. Podczas przechadzki nie można przejść obojętnie obok Mostu Tumskiego, który nazywany jest „Mostem Miłości”. Ten zielony mostek charakteryzuje się ogromna ilością kłódek, z napisanymi lub wyrytymi imionami zakochanych. Legenda głosi, że jeżeli zawiesimy wspólnie z  partnerem kłódkę z naszymi imionami, miłość będzie trwała wiecznie. Mówi się też o samotnym spacerze tuż o świcie, który gwarantuje szczęście w miłości i szybkie znalezienie partnera.

Pergola

Dojazd: tramwaje : 1,2,4,10 autobus 145, 146
Kolejne miejsce, które w ciągu kilku lat przysporzyło sobie morze fanów.  Położona jest na obrzeżach Parku Szczytnickiego i tuż przy Hali Stulecia. Ta półeliptyczna pergola jest miejscem pokazów multimedialnych, które niestety odbywają się tylko latem. Jednak w jesienne dni czy noce jest niesamowitym i urokliwym miejscem do spędzania czasu we dwoje. Tuż obok znajduje się Ogród Japoński, który jest otwarty tylko do 31 października, wiec warto go odwiedzić jeszcze przed zamknięciem.

Wyspa Opatowicka

Dojazd: autobus 120
Często nazywana Wyspą Miłości. Zaletą jest olbrzymia przestrzeń, cisza i spokój. Do tego okoliczna architektura przyrody i trasy rowerowe. To miejsce posiada idealne położenie – samym uboczu miasta, do tego znajduje się na Odrze. To miejsce polecamy dla randkowiczów, którzy marzą o spokojnym i bezgłośnym miejscu, oddalonym od tłumów ludzi.  Mimo wszystko, rekomenduje się jednak odwiedzenie tej wyspy za dnia, nocą jest to miejsce słabo oświetlone i ponure.

Wzgórze partyzantów

To okazjonalne wzgórze może przede wszystkim posłużyć do podziwiania panoramy miasta i fosy miejskiej. To miejsce posiada interesującą otoczkę historyczną jako pozostałość po dawnym Bastionie Sakwowym. Najważniejszym punktem tego miejsca poza pięknymi widokami i schodkami – to kolumnada. Kolumnada znajduje się na samym szczycie wzgórza, nadając antyczny i starożytny charakter temu miejscu. Dawniej znajdowało się tam planetarium, które niestety jest już nieczynne.

Jeżeli deszcz spadnie…

Jeżeli jednak, nasza złota polska jesień zaskoczy nas szarym i mokrym dniem, trzeba zmienić plany. Przenieść się z świeżego powietrza do jakiegoś ciepłego i klimatycznego zakątka. „Mleczarnia jest miejscem wyjątkowym. Znajduje się w dzielnicy żydowskiej i jest bardzo kulturalną knajpką, często są różne wystawy i ekspozycje”  mówi Ewa Hudziec z Uniwersytetu Wrocławskiego.  „Urokliwe miejsce? A siedziałaś kiedyś w szafie? Nie? To wybierz się do Graciarni!” mówi p. Aneta S. kosmetyczka z Wrocławia. Podczas rozmowy z mieszkańcami Wrocławia najczęściej padały przedstawione poniżej knajpki

Mleczarnia

Adres: Włodkowica 5
Klubokawiarnia znajduję się w historycznej dzielnicy żydowskiej, tuż przy przedwojennej synagodze. Przytulne wnętrze z  starymi meblami, szydełkowanymi obrusami oraz starymi zdjęciami na ciemnych ścianach, przyciąga nie tylko wrocławian. W tym miejscu bardzo często są organizowane wystawy, koncerty i spotkania. Jest to wymarzone miejsce, na spędzenie czasu przy blasku małych świeczek w długie, ciemne noce.

Afryka Coffee & Tea House

Ul. Kiełbaśnicza  24
Kawiarnia znajdująca się na obrzeżach rynku, to bukiet niezwykłych smaków. W miłej i afrykańskiej atmosferze zasmakujesz szlachetnej kawy i znakomitej herbaty. W tym miejscu spokojnie porozmawiacie i odpoczniecie od codziennych trosk. Możecie skosztować cista upieczonego w prawdziwym piecu oraz kolorowych i pysznych deserów.

Casablanca

Adres:  Włodkowica 8A,
Restauracja pomimo pewnej prostoty jest niezwykle magicznym miejscem. Znajduje się tam  niezwykły i kameralny ogródek, w którym to nocą płoną małe latarnie. Do tego pyszna kuchnia, dopracowany wystrój i muzyka w stylu lat 40tych jak z filmu z Humphrey’a Bogarta i Ingrid Bergman. Z chwilą zmiany właściciela restauracja otrzymała niezwykły, tajemniczy czar i blask.

Graciarnia

Adres:  Kazimierza Wielkiego 39
Obok tego café nie można przejść obojętnie, graciarnia? Ale za to jaka miła dla oka. Możecie tu usiąść nie tylko na kanapie, ale i w starej szafie.  Pochodzące z różnych epok meble, pianino, maszyna do szycia, lampy są ułożone w bardzo przypadkowy, ale wcale niechaotyczny sposób. Jest to nie tylko klimatyczne miejsce, ale i ośrodek artystyczno-kulturalny. Odnajdziecie tutaj repertuar i programy najważniejszych wydarzeń.

To tylko naparstek miejsc i urokliwych lokali, znajdujących się we Wrocławiu. Jest ich całe mnóstwo, i tak naprawdę wybierając się na romantyczny wieczór czy poranny spacer, miejsce jest mało istotne. Liczy się przecież ta druga osoba, która jest albo będzie naszą połówką.

Ewelina Goczling

fot. www.witajwpodrozy.pl

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
"Fatwa. Życie w nieustannym zagrożeniu", "Oskar i Pani Róża", "W…