Stretching – zdrowy sposób na relaks

Stretching


Masz mało ruchu? Spędzasz dużo czasu przy komputerze, a Twoja praca definiuje to, że prowadzisz siedzący tryb życia? Brak ruchu i pozostawanie przez dłuższy czas w tej samej pozycji powoduje, że niektóre mięśnie zaczynają zanikać, mogą pojawiać się wady postawy, zwyrodnienia stawów, a także w późniejszym czasie osteoporoza. Dobrym rozwiązaniem zatem dla Ciebie będą ćwiczenia rozciągające mięśnie, czyli stretching.

Stretching – co to takiego?

Najpopularniejszą a zarazem najbezpieczniejszą metodą stretchingu jest metoda statyczna – rozciągamy mięśnie stopniowo, do oporu. Po napotkaniu oporu wracamy do pozycji wyjściowej i powtarzamy ćwiczenie.

riverside_Class_-_Stretching_over_(o)_large

Korzyści ze stretchingu:

– poprawienie sprawności fizycznej i gibkości ciała

– mniejsze ryzyko zwichnięć dzięki rozciągnięciu ciała przed treningiem

– relaks i odstresowanie przez rozluźnienie nadmiernych napięć mięśni

– wzmocnienie mięśni, prosta sylwetka

– poprawienie wydolności oddechowej

PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA:

Mięśnie tułowia

Usiądź na krześle, nogi rozstaw na szerokość bioder. Lewą dłoń połóż na lewym biodrze, prawe ramię nieco ugnij i unieś bokiem nad głowę, pochylając tułów w lewo. Powtórz na drugą stronę.

Mięśnie dwugłowe ud

Usiądź na ziemi ze złączonymi w stopach, wyprostowanymi nogami. Pięty muszą dotykać podłogi. Wykonuj jak najgłębsze skłony tułowia tak, by ramiona były wyprostowane i równoległe do podłogi. Przyciągaj palce stóp do siebie dla lepszego rozciągnięcia mięśni.

Mięśnie pośladków i dolnego grzbietu

Stań w pozycji stojącej, złącz stopy i wykonuj skłony z wyprostowanymi ramionami w stronę podłogi. Nogi muszą być cały czas wyprostowane podczas trwania tego ćwiczenia.

Mięśnie ramion (triceps)

Usiądź na krześle, nogi ugnij i rozstaw na szerokość bioder, wyprostuj plecy, ramiona ułóż wzdłuż tułowia. Prawe ramię unieś nad głowę, ugnij, dłoń połóż na plecach. Złap lewą dłonią za prawy łokieć, pchając go. Powtórz ćwiczenie na drugą rękę.

Ćwicz systematycznie, a już po paru tygodniach zauważysz różnicę!

Magdalena Smolarczyk

Share