Sztuka doboru odpowiedniego biustonosza

Sztuka doboru odpowiedniego biustonosza

Brafitting to pojęcie coraz bardziej popularne, jednak nie każda kobieta wie, że może skorzystać z profesjonalnego doradztwa przy wyborze biustonosza. Jakie znaczenie ma właściwie dobrany stanik i jaki wpływ ma to na kondycję piersi? Okazuje się, że zależność między właściwym stanikiem a zdrowymi i pięknymi piersiami jest zaskakująco duża. Zobacz, na czym polega sztuka doboru odpowiedniego biustonosza.

Skutki źle dobranego biustonosza

Źle dobrany biustonosz to nie tylko mniej efektowny wygląd biustu, ale również negatywny wpływ na zdrowie. Zwłaszcza kobiety z dużym biustem, przy źle dopasowanym staniku, mogą odczuwać bóle piersi oraz kręgosłupa. Długotrwałe noszenie nieodpowiedniego biustonosza wpływa również na występowanie bólów głowy, pleców, barków, ramion oraz karku.

Warto więc zadbać o prawidłowy stanik, nie tylko dlatego, że źle dobrany zniekształca biust, ale również dlatego, że niekorzystnie wpływa na zdrowie.

Brafitting, czyli sztuka doboru odpowiedniego biustonosza

Nie każda kobieta potrafi odpowiednio dobrać biustonosz. Nic dziwnego, nie jest to wcale proste zadanie i nie polega jedynie na znalezieniu odpowiedniego rozmiaru. Na dobór biustonosza ma wpływ nie tylko kształt naszej figury i rozmiar piersi, ale również wzrost, budowa klatki piersiowej, ułożenie biustu na klatce piersiowej i jeszcze cały szereg innych indywidualnych uwarunkowań. Warto więc zwrócić się o pomoc do specjalisty, a na biustonoszach najlepiej zna się brafitterka.

Wizyta u brafitterki nie przypomina wizyty w sklepie z bielizną, gdzie same podejmujemy decyzję o wyborze stanika, kierując się głównie efektem wizualnym – bierzemy stanik z wieszaczka, czasem mierzymy i udajemy się do kasy. Brafitterka bardzo dokładnie ogląda całą sylwetkę, pobiera dokładną miarę z obwodu i miseczki piersi. Dobiera również rodzaj miseczki oraz ramiączek, by biust był prawidłowo ułożony i wyglądał naturalnie.

W klasycznych sklepach z bielizną dostępne są zwykle rozmiary od 
A do D, w profesjonalnych sklepach, w których praktycznych porad udzielają brafitterki, można znaleźć rozmiary miseczki od A do K i blisko 60 różnych obwodów, możemy mieć więc pewność, że każda kobieta znajdzie tam biustonosz dopasowany idealnie do jej piersi.

Komu dedykowana jest wizyta u brafitterki

Brafitterka zajmuje się fachowym doradztwem w sprawie doboru rozmiaru biustonosza zarówno dla mniejszych, jak i dużych piersi. Jest osobą, która potrafi określić właściwy dla danej osoby rozmiar stanika i dodatkowo dobrać ładnie leżący model. Każdy biust może więc wyglądać pięknie jeśli tylko właściwie dobierze się do niego bieliznę.

Do brafitterki mogą udać się kobiety w każdym wieku i o każdym rozmiarze piersi. Wiele pań uważa, że do małych piersi nie trzeba dobierać biustonosza z taką precyzją, jak do dużego biustu. Jest to bardzo mylne podejście, ponieważ o każdy biust należy właściwie dbać, niezależnie od jego kondycji czy wielkości.

Wizyta u brafitterki pozwala wymodelować sylwetkę poprzez zebranie 
i uniesienia biustu. Dzięki temu kobieta wydaje się wyższa, szczuplejsza, zyskuje talię i nabiera właściwych proporcji.

Najczęściej popełniane błędy przy zakupie biustonosza

Chociaż świadomość Polek wzrasta z każdym rokiem, to jednak wciąż wiele kobiet nosi źle dobrany biustonosz. Kupując staniki w sklepach z bielizną często możemy skorzystać z porady specjalisty, który pomoże dopasować rozmiar i fason, ale nie zawsze. Wybierając biustonosz samej, kobiety popełniają wiele błędów, a do najczęstszych z nich należą:

 • wybór zbyt małej miseczki – powodem takiego wyboru jest bardzo często chęć powiększenia biustu optycznie. Niestety uzyskany efekt jest zupełnie inny.
 • zbyt luźny obwód pod biustem – zapominamy, że aż w 80% biust podtrzymany jest przez obwód stanika, a tylko 20% podtrzymania to ramiączka. Zbyt luźny obwód powoduje, że biustonosz podnosi się do góry na plecach, przez co piersi są niestabilne i kołyszą się przy chodzeniu.                                                                                                    
 • niewłaściwie dobrana konstrukcja miseczki biustonosza – wybór rodzajów miseczek jest bardzo szeroki, ale trzeba umiejętnie dobrać ich konstrukcję do kondycji i rozmiaru piersi. Nie jest prostym zadaniem dobrać miseczkę w taki sposób, by biust wyglądał efektownie i był właściwie wymodelowany.

Jak dobrać biustonosz

Aby biustonosz spełniał swoje funkcje, powinien być wybrany według kilku podstawowych zasad. Sprawdźmy, jak dobrać biustonosz idealnie dopasowany do piersi:

 • obwód pod biustem – miarę pobieramy w pozycji wyprostowanej,  na wydechu, a uzyskany wynik obniżamy o 5 cm. Dzięki temu mamy pewność, że biustonosz będzie stabilnie przylegał do ciała i nie będzie się przesuwał podczas wykonywania ruchów. Z tyłu, w dobrze dopasowanym biustonoszu, obwód układa się równo na jednej równej linii i nie przesuwa się do góry.
 • rozmiar miseczki – obwód biustu mierzymy na wysokości brodawek. Pamiętajmy, że podczas pomiaru piersi powinny być lekko, luźno i naturalnie ułożone.
 • rodzaj miseczki – wyróżniamy wiele modeli miseczek: miękkie, usztywniane, półusztywniane, pełne czy bardotki. Miseczki stanikapowinny zakrywać cały biust, a fiszbina powinna okalać całą pierś, układając się 
  w naturalnych zagłębieniach ciała. Zakończenia fiszbin powinny być zawsze zlokalizowane w kierunku pachy. Pierś powinna być lekko uniesiona, 
  a łącznik pomiędzy miseczkami musi ciasno przylegać do mostka. 
 • ramiączka stanika – ramiączka powinny być równolegle do siebie ułożone. Mogą lekko układać się w kształt litery „V”, ale zawsze powinny delikatnie przylegać do ciała.
 • zapięcie – zapięcie prawidłowo dobranego biustonosza układa się pod łopatkami, idealnie na linii biustu.

Każda kobieta niezależnie od wieku, rodzaju sylwetki czy rozmiaru piersi, potrzebuje stanika indywidualnie dobranego do jej potrzeb, tylko wtedy biust otrzyma odpowiednie wsparcie i podtrzymanie, będzie wyglądał naturalnie 
i pięknie. Prawdziwe jest bowiem powiedzenie, że nie ma za dużych lub za małych biustów, są tylko źle dobrane biustonosze.

Materiał zewnętrzny

Share