Tabletki na gardło − jak pokonać ból gardła?

Tabletki na gardło

Tabletki na gardło mogą przynieść Ci dużą ulgę przy podrażnieniu błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Ból gardła może mieć różne przyczyny, jednak najczęściej związany jest infekcjami układu oddechowego o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Często towarzyszy też anginie czy zapaleniu migdałków. Sprawdź, jakie leki i naturalne preparaty mogą złagodzić ból gardła.

Dlaczego boli gardło?

Przyczyny bólu gardła mogą zmieniać się wraz z wiekiem. Dla przykładu, u dzieci najczęstszą przyczyną bólu gardła są paciorkowce, a więc bakterie. U dorosłych z kolei, gardło boli najczęściej przez wirusy. Dlatego też to dzieci najczęściej chorują na anginę ropną. Oczywiście angina może zdarzać się także wśród dorosłych. Głównym objawem anginy jest właśnie ostry ból gardła. Migdałki i ściana gardła pokrywa się wtedy białym nalotem. Migdałki są też powiększone i możesz odczuwać problemy z przełykaniem.

Ból gardła wiąże się też często ze stanem zapalnym błony śluzowej gardła. Wtedy ból jest ostry i drapiący. Możesz odczuwać ból przy przełykaniu. Możesz też mieć wrażenie, że Twoja ściana gardła jest wyschnięta. Zapalenie gardła przenosi się drogą kropelkową, a więc dość łatwo się nim zarazić. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Ból gardła może być też chorobą zawodową u osób pracujących głosem (np. nauczyciele). Często związany jego z chrypką – oznacza wówczas podrażnienie strun głosowych. Ból gardła bez infekcji powoduje z kolei palenie papierosów lub też… zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej z żołądka. W tym drugim przypadku warto udać się do lekarza na konsultacje.

Tabletki na gardło do ssania

Infekcje wirusowe, takie jak przeziębienie czy grypę, leczy się głównie objawowo. Dlatego właśnie na ból gardła wywołany przez wirusy poleca się tabletki do ssania na gardło. Skuteczne tabletki na gardło przede wszystkim nawilżają śluzówkę i przynoszą ulgę przy pieczeniu i drapaniu.

Tabletki na gardło mogą też zawierać środki przeciwbólowe, takie jak benzydraminę czy salicylan choliny. Te substancje miejscowo znieczulają podrażnioną śluzówkę i działają przeciwzapalnie, eliminując przyczynę bólu. Substancją znieczulającą gardło w tabletkach do ssania może też być flurbiprofen. Substancje te możesz też znaleźć w różnego rodzaju płynach do płukania gardła lub w spray’ach do gardła.

Naturalne sposoby na ból gardła

Dobre tabletki na gardło zawierają też m.in. wyciągi z roślin. Dobre tabletki na gardło mogą mieć w składzie np. wyciąg z prawoślazu, który osłania i chroni gardło przed podrażnieniami. Ulgę przyniosą Ci też na przykład tabletki na ból gardła z miodem lub rumiankiem.

Oprócz tabletek na gardło, możesz też stosować różnego rodzaju płukanki na gardło. Gardło możesz odkazić np. płukaniem go roztworem soli lub naparem z szałwii. Szałwia ma silne działanie odkażające i antybakteryjne. Dzięki temu może łagodzić stan zapalny i uśmierzać ból.

Ból gardła to bardzo powszechny objaw przy infekcjach wirusowych, które zwalcza się głównie objawowo. Żeby złagodzić ból gardła możesz wybrać tabletki do ssania na gardło, które nawilżą błonę śluzową, znieczulą gardło i – zwyczajnie – przyniosą Ci ulgę.

Share