Jak urządzić przyjemny i komfortowy pokój dla dziecka?

Rodzice chcą, by pokój dziecięcy był dla dziecka miejscem nastrojowym, w którym będzie mogło spędzić jak najlepiej magiczny okres, jakim jest dzieciństwo. Dzieci posiadają specyficzne potrzeby, dlatego urządzając im pomieszczenia trzeba o nich pamiętać. W tym artykule zamieścimy garść porad, które na pewno ułatwią to zadanie!

Bezpieczeństwo dziecięcych zabaw

O czym zazwyczaj w pierwszej kolejności myślą rodzice, jeśli chodzi o ich dzieci? Prawdopodobnie o bezpieczeństwie. Dlatego każdy z nich stara się dołożyć wszelkich starań, by pokój dziecka był miejscem, w którym nie może zdarzyć mu się żadna krzywda – szczególnie dotyczy to oczywiście najmłodszych dzieci. Aby to osiągnąć, należy:

  • ustawić wyłączniki światła na takiej wysokości, by dziecko mogło ich bez problemu dosięgnąć – można w ten sposób dopilnować, by dziecko będące po zmroku w swoim pokoju poza łóżkiem mogło w każdej chwili zapalić sobie światło – unikamy w ten sposób ryzyka, że brodzące w ciemnościach dziecko np. potknie się o przedmioty leżące na podłodze.
  • zadbać o to, by wszystkie znajdujące się w pokoju meble posiadały odpowiednie atesty
  • pomalować ściany farbami pozbawionymi szkodliwych chemicznych składników – wdychanie niebezpiecznej chemii przez długi czas ma długofalowe negatywne konsekwencje dla zdrowia dziecka.
  • umieścić rośliny w miejscu niedostępnym dla dzieci – rośliny są niezwykle ważne dla stworzenia przyjemnego nastroju w dziecięcym pomieszczeniu, jednak trzeba przy tym pamiętać, że doniczka może się stłuc i zrobić dziecku krzywdę.
  • zadbać o to, by dywanik dobrze trzymał się podłogi – można go do niej nawet przymocować! Pamiętajmy o tym, że dzieci lubią w chaotyczny sposób biegać po pokoju – lepiej więc, by dywanik nie ślizgał się razem z nimi.
pokój dla dziecka

Dobre samopoczucie dziecka

Wielu z nas pamięta bardzo dobrze, jak ciężkie przeżycia mieliśmy jako dzieci, gdy bojąc się ciemności nie mogliśmy zmrużyć oka kładąc się spać. Aby zapewnić dzieciom spokojny sen, musimy szczególnie zadbać o oświetlenie w ich pokoju, które ukoi ich nerwy zanim zamkną oczy. Innymi słowy – ważne jest nie tylko rzeczywiste bezpieczeństwo dziecka, ale i to, by dziecko bezpiecznie się czuło.

Jeśli chodzi o ten aspekt, nie można zapomnieć oczywiście o kreowaniu właściwego nastroju, który będzie dla nerwów dziecka kojący. Oznacza to m.in. zadbanie o właściwe dekoracje, które wprowadzą w pokoju odpowiednią atmosferę – chociaż trzeba przy tym pamiętać, że dziecko wkrótce może z nich wyrosnąć, więc lepiej zainwestować w takie, które będzie można z łatwością za kilka lat wymienić.

Na samopoczucie dzieci pozytywnie wpływają ciepłe, stonowane barwy, dlatego warto pomalować na nie ściany i zainwestować w meble utrzymane w takiej właśnie kolorystyce. Barwy, które uważa się za najbardziej dobroczynne dla rozwoju dzieci to zieleń i pomarańcza.


Pokój, w którym wspaniale się dorasta

Urządzenie pomieszczenia, w którym dziecku czuć się będzie pewnie i bezpiecznie jest zadaniem, które wymaga dokładnego przemyślenia wszystkich elementów wystroju. Jednak rodzice, którym zależy na dobrym samopoczuciu swoich dzieci na pewno będą chętni wykonać tę pracę. Jest to bowiem jeden z elementów, o które trzeba zadbać, by dzieciństwo pociechy było naprawdę szczęśliwe.

Wsparcie merytoryczne sklepu internetowego albmart.pl okazało się niezwykle pomocne przy tworzeniu artykułu.

Share