Wady i zalety diety wegetariańskiej

Współczesny wegetarianizm nie jest już rzadkością i zaskoczeniem. Coraz więcej osób decyduje się na eliminacje z mięsa z powodów etycznych, religijnych czy światopoglądu. Duży dostęp do wiedzy, porad oraz inspirujących przepisów dań wegetariańskich motywuje społeczeństwo do zmian sposobu żywienia. Zapoznaj się z krótkim omówieniem wad i zalety diety wegetariańskiej, aby sprawdzić, czy ten sposób odżywiania jest dla Ciebie!

Zalety diety wegetariańskiej

Jedną z zalet diet wegetariańskich z pewnością jest duża obecność warzyw, prawdziwego bogactwa cennych witamin i minerałów. Spożywanie produktów bogatych w błonnik i nienasycone kwasy tłuszczowe a tym samym brak cholesterolu podnosi wartość odżywczą tego sposobu odżywiania. Co ciekawe, wiele badań potwierdza zdecydowanie rzadsze wystąpienie chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, cukrzyca czy otyłość właśnie u wegetarian. Osoby na diecie wegetariańskiej charakteryzują się znacznie większą świadomością odżywiania i wiedzą na temat żywności. Najczęściej jest to wynik dbałości o eliminację pojawienia się niedoborów, związanych ze składnikami obecnymi w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Wegetarianizm nie taki idealny

Podstawowym problemem diety wegetariańskiej jest możliwość pojawienia się niedoborów witamin z grupy B czy białka. Minusem może być również z dostarczeniem żelaza, gdyż to obecne w produktach roślinnych wchłaniane jest dużo gorzej. Niedoświadczeni lub początkujący wegetarianie powinni zwracać uwagę na swój jadłospis tak, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników, w ostateczności decydując się na suplementację. Na początku może mogą pojawić się kłopoty z przyrządzaniem posiłków, ale nabranie wprawy kulinarnej to tylko kwestia czasu.

Najbardziej restrykcyjną dietą jest jednak weganizm

Ten roślinny sposób odżywiania eliminuje wszystkie produkty odzwierzęce, a najbardziej skrupulatni weganie rezygnują również z miodu czy galaretek na bazie żelatyny. Decydując się na ten sposób odżywiania musimy mieć jednak świadomość, aby był on jak najlepiej zbilansowany. Dostarczenie produktów, które uzupełnią zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały niweluje możliwość pojawienia się niedoborów.

Jeżeli jesteś początkującym wegetarianinem i nie masz pomysłu na posiłki diety wegetariańskiej sprawdź dietę Dietmap, gdzie znajdziesz całą masę przepisów, począwszy od śniadań przez przekąski i dania główne. Próbuj na zdrowie!

Materiały prasowe

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Polityka prywatności Google idzie w coraz bardziej niebezpiecznym kierunku? Czy…