Wybieramy obiektyw do aparatu – na co zwrócić uwagę?

Wybieramy obiektyw do aparatu

Kiedy zaczynamy swoją przygodę z fotografią, chcemy wykonywać piękne zdjęcia, które zachwycą wszystkich znajomych, a kto wie, może i przyczynią się do rozwoju pięknej drogi kariery zawodowej związanej z wykonywaniem zdjęć. Jednak zanim zostaniemy profesjonalistami, musimy dobrać odpowiedni sprzęt. Jest to szczególnie istotne, jeżeli decydujemy się na aparat z wymienną optyką. W tym przypadku szczególną uwagę musimy przyłożyć do wyboru obiektywu. Na co zatem zwrócić uwagę w czasie wybierania obiektywu do aparatu z wymienną optyką?

Mocowanie obiektywu

Przy doborze obiektywu należy zwrócić baczną uwagę na to, w jaki sposób jest mocowany do korpusu. Z reguły, jeżeli dobieramy obiektyw od producenta korpusu nie będzie większego problemu. Ma to znaczenie, gdy kupujemy zamiennik od innego producenta. Trzeba też pamiętać, że niekiedy producenci mogą wypuszczać na rynek określony obiektyw z trzeba różnymi rodzajami mocowania. Dlatego, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy obiektyw będzie pasował do naszego aparatu, zawsze warto się poradzić sprzedawcy w sklepie, w którym zaopatrujemy się w sprzęt fotograficzny.

Jasność obiektywu – jaki efekt dzięki niej uzyskamy?

Ważnym parametrem dla osób, które na co dzień zajmują się fotografią jest jasność obiektywu, która określana jest przy pomocy parametru f/(oznaczenie cyfrowe). Im mniejsza jest wartość liczbowa po ukośniku, tym obiektyw będzie jaśniejszy. Na zdjęciu będzie można też uzyskać efekt rozmycia tła, co szczególnie pożądane jest przy zdjęciach makro oraz portretach. Obiektywy o różnej wartości jasności można znaleźć w ofercie przedstawionej na stronie https://proclub.pl/product/autosearch.html?filter%5Bquery%5D=Canon+RF. Trzeba przy tym pamiętać, że im jaśniejsze zdjęcie, tym większy rozmiar będzie miało, co niektórym może przeszkadzać.

Ogniskowa – wybierz odpowiednie pole widzenia

Ogniskowa obiektywu to parametr decydujący o szerokości pola widzenia. Trzeba tutaj pamiętać, że może zdarzyć się tak, że obiektyw o określonej ogniskowej może mieć inne pole widzenia w aparatach o różnych matrycach. Dlatego warto wcześniej dowiedzieć, się jaki efekt uzyskamy przy konkretnym zestawie, aby później nie było nieprzyjemnych niespodzianek. Czasem, gdy wykonujemy różne rodzaje zdjęć warto zastanowić się nad wyborem obiektywu o zmiennej ogniskowej. Z reguły obiektywy kitowe, to właśnie takie, które mają zmienną ogniskową.

Materiały partnera


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ