Yves Saint Laurent i jego szkice – FILM

Yves Saint Laurent to jeden z najbardziej znanych domów mody na świecie, którego kreacje przez lata kształtowały historię mody. Wszystkie z nich powstały na podstawie szkiców Yves’a Saint Laurenta – jednego z najbardziej utalentowanych ilustratorów mody wszechczasów.

DOSTĘPNY BEZPŁATNIE NA ARTE PO POLSKU

18 października 2017 na Warszawskim Festiwalu Filmowym, odbył się premierowy pokaz koprodukcji telewizji ARTE – „Yves Saint Laurent i jego szkice” w reżyserii Loïca Prigenta. Licznie przybyłych gości powitali: Anne Durupty, Wiceprezeska ARTE G.E.I.E. i Dyrektor Generalna ARTE FRANCE oraz Stefan Laudyn, Dyrektor WFF.

Na projekcji pojawili się przedstawiciele ambasad Francji, Niemiec, Irlandii oraz instytucji kulturalnych: Institut français, Goethe-Institut, British Council, a także się znane postaci polskiego środowiska modowego i mediów, m.in.: Magdalena Cielecka, Roma Gąsiorowska, Tomasz Ossoliński, Robert Kupisz, Dorota Williams, Viganna Papina, Tomasz Jacyków, Laura Samojłowicz, Ryszard Rembiszewski, Anna Piszczałka, Ewa Niespodziana, Daniel Wieleba.

W archiwach fundacji Pierre Bergé – Yves Saint Laurent do dziś znajdują się setki tysięcy niepublikowanych dotąd prac
W archiwach fundacji Pierre Bergé – Yves Saint Laurent do dziś znajdują się setki tysięcy niepublikowanych dotąd prac

Dokument „Yves Saint Laurent i jego szkice”

Przywraca do życia piękne i nieudostępniane dotąd szerszej widowni prace człowieka, który sprawił, że świat spojrzał na modę z zupełnie nowej perspektywy.

W archiwach fundacji Pierre Bergé – Yves Saint Laurent przechowywane są tysiące niepublikowanych dotąd prac – od wczesnych lat Saint Laurenta po jego ostatnią kolekcję z 2002 roku. Reżyserowi filmu, Loïcowi Prigentowi jako pierwszemu udało się zdobyć do nich dostęp. Wzbogacone komentarzami historyków mody, dawnych współpracowników Yves Saint Laurenta oraz Pierre’a Bergé – partnera życiowego artysty, tworzą opowieść nie tylko o życiu i karierze wielkiego projektanta, ale także o historii mody, w której kreowaniu miał nieoceniony wkład.

Loïc Prigent jest twórcą także innych filmów

Twórca dokumentu, Loïc Prigent jest autorem wielu obrazów poświęconych modzie – tematem jego filmów byli między innymi: Marc Jacobs & Louis Vuitton, Karl Lagerfeld, Jean Paul Gaultier, Alexander McQueen czy Chanel, ale także zjawiska, jak te przedstawione w dokumentach « British style » czy « Fashion Scandals ».

Poznaj projektantów mody: https://www.vitkac.com/pl/kobiety/projektanci

UWAGA! 

Film jest dostępny za darmo tylko do 2 grudnia 2017 do godziny 23:59

Tytuł polski: Yves Saint Laurent i jego szkice

Reżyser: Loic Prigent

Producent: Elodie Bernard, Laurent Bon, Yann Barthès, Loic Prigent

Dyrektor fotografii: Tristan le Guillou, Julie Lazare, Julien da Costa

Główne postaci: Pierre Bergé, Olivier Saillard, Laurence Benaim, Soizic Pfaff, Elie Top, Paule Monory, Paule Boncour

Czas trwania filmu: 60 min

Share