Zaproszenia ślubne ręcznie robione czy nie – co powinniście o nich wiedzieć?

Lista rzeczy do zrobienia na wesele jest tak długa, że często nie wiemy, od czego zacząć. Przygotowania do tej uroczystości w większości przypadków trwają latami. Każda kwestia jest ważna, ponieważ to wyjątkowy i jedyny dzień w naszym życiu. Jedną z równie ważnych spraw, którą musimy się zainteresować, są zaproszenia ślubne ręcznie robione. To właśnie one są odpowiedzialne za pierwsze wrażenie naszych gości. Stąd też nasza ostateczna decyzja musi być odpowiednio przeanalizowana. Tym bardziej że owe zaproszenia powinny być spójne z ogólnym motywem wesela. Musimy mieć świadomość, że liczy się nie tylko ich wygląd, ale także treść. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o zaproszeniach ślubnych?

Jak wybrać zaproszenia ślubne ręcznie robione?

Zadanie to nie jest trudne, o ile wcześniej już ustaliliśmy główny motyw wesela i jego kolorystykę. Wtedy to również menu, winietki czy naklejki na wódkę powinny być w tej samej stylistyce.

Cena zaproszeń ma znaczenie

Wybierając zaproszenia ślubne, warto ustalić, ile możemy na nie wydać. W trakcie przygotowań jest tak dużo rzeczy do ustalenia, że warto trzymać się budżetu, by nie przekroczyć ogólnej kwoty. A i w tym przypadku szybko możemy wydać o wiele więcej, niżeli zakładaliśmy. Wybierając opcję, kiedy to profesjonalny grafik będzie tworzył dla nas personalizowane zaproszenia ślubne, możemy zapłacić nawet 25 złotych za sztukę. Mogąc pozwolić sobie na taki wydatek, mamy pewność, że już na wstępie zaskoczymy swoich gości. Oczywiście nadal mamy do wyboru tanie zaproszenia ślubne, których cena nie przekracza 5 złotych za sztukę. Widzimy, że rozpiętość cenowa jest dość szeroka.

Zaproszenia ślubne ręcznie robione czy nie

Zaproszenia na ślub a grubość papieru 

Ważną kwestią podczas wyboru zaproszeń będzie także grubość papieru. Nie może być on zbyt cienki, by nie uszkodzić go podczas wypisywania. Jego minimalna gramatura powinna wynosić co najmniej 250 g. 

Co z kopertą?

Pozostaje nam jeszcze kwestia kopert. Kupując tanie zaproszenia na ślub, koperta jest zwykle wliczona w cenę. Sprawa się nieco komplikuje, kiedy posiadamy zaproszenia ślubne o niestandardowych wymiarach. Wówczas może nam być ciężko znaleźć odpowiednie koperty, a co za tym idzie, ich cena będzie o wiele droższa. Dodajmy, że standardowe wymiary to:

  • 10x21cm;
  • 14×14 cm;
  • 15×21 cm.
Zaproszenia ślubne ręcznie robione czy nie

Pomysłowe zaproszenia ślubne

Niezależnie od tego, jakim budżetem dysponujemy, wybór zaproszeń jest ogromny. Zatem ostateczna decyzja nie będzie prosta. Przez Internet możemy zamówić najbardziej oryginalną papeterię, która idealnie wkomponuje się w główny motyw naszego wesela. Jeśli zależy Wam na najmodniejszych wzorach, warto śledzić trendy, gdyż te zmieniają się z roku na rok.

Choć wydawać by się mogło, że zaproszenia ślubne często przedstawiają bogate zdobienia, Młode Pary chętnie sięgają również po minimalistyczne rozwiązania. W takich przypadkach idealnie sprawdza się wypisanie zaproszenia kaligrafowaną czcionką. Częściej jednak można zauważyć chęć stworzenia unikalnej pieczęci, która zawiera inicjały. Wiele zależy od stylu, w jakim urządzamy wesele. Jeśli jest to styl glamour idealnie sprawdzą się zaproszenia, w których dominować będzie czerń i złoto. Dodanie brokatu czy wstążek jest jak najbardziej wskazane. Preferujecie niekonwencjonalne podejście do tematu? Możecie zupełnie zmienić format – papier złóżcie w rulon lub nagrajcie filmik i dodajcie go na YouTube, a link wyślijcie do swoich gości.

Zaproszenia ślubne ręcznie robione 

Samodzielne wykonanie zaproszeń to ogromne oszczędności. Przy tym możemy zyskać unikatowy efekt końcowy. To rozwiązanie idealne dla osób, które posiadają zdolności manualne. Jeśli brak nam inspiracji to znajdziemy je z pewnością w Internecie. Bojąc się o to co wyjdzie możemy jedynie zaprojektować zaproszenia ślubne, a ich wykonanie zlecić profesjonalistom. Równie dobrze możemy zrobić wcześniej ciekawą sesję, by później wykorzystać zdjęcia w zaproszeniach. Opcji jest mnóstwo. To od Was zależy, czego oczekujecie. A z uwagi na fakt, że wszystko jest obecnie modne, możecie skutecznie zaskoczyć swoich gości. Jeśli nie macie talentu, w internetowych hand made sklepach znajdziecie mnóstwo alternatyw, jeśli chodzi o zaproszenia ślubne ręcznie robione.

Zaproszenia ślubne ręcznie robione czy nie

Nie tylko wygląd się liczy

Warto wiedzieć, że zaproszenia ślubne mogą być intrygujące nie tylko pod względem wizualnym. Równie dobrze możemy postawić na proste zaproszenia, a następnie wymyślić ciekawy tekst. Niemalże zawsze sprawdzą się tutaj wierszyki. Inspiracji również możemy szukać w Internecie.

Kiedy wręczyć zaproszenia ślubne gościom?

Zacznijmy od tego, że musimy być w posiadaniu wszystkich dat, by zacząć zapraszać gości. Należy zatem wcześniej ustalić, gdzie dokładnie będzie odbywać się wesele, o której godzinie zacznie się ceremonia, itd. Kiedy już ustaliliśmy wszystkie kwestie związane ze ślubem i weselem, możemy zacząć informować naszą rodzinę i znajomych. Nie ulega wątpliwości, że powinno się to zrobić wcześniej. Co oznacza ‘wcześniej’? 3-4 miesiące wcześniej. Zacząć należy od osób, które pracują czy mieszkają za granicą. Pozostałe osoby najlepiej odwiedzić osobiście. Takie spotkania są nieco czasochłonne, stąd też poleca się zacząć całą akcję właśnie kilka miesięcy wcześniej. Ostatecznie nie powinniśmy prosić gości nie później niż 2 miesiące przed ceremonią. Pamiętajmy, że oni również muszą mieć czas na przygotowanie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zaproszenia ślubne to dla większości z nas kwestia wizualna. A przecież ich zadaniem jest przede wszystkim przekazanie najważniejszych informacji. Oto dane, które muszą znaleźć się w każdym zaproszeniu: 

  • Imiona i nazwiska gości;
  • Data, godzina i miejsce ślubu;
  • Adres miejsca wesela;
  • Informacja o zaproszeniu osoby towarzyszącej;
  • Prośba o potwierdzenie udziału w weselu (i ostateczny czas na jego potwierdzenie);
  • Numery telefonów Młodej Pary.

O ile Wasi goście będą pochodzić z innych miast, warto dodać szczegółową mapkę dojazdu na salę czy do kościoła. To znacząco ułatwi im przyjazd. Warto także wspomnieć o noclegu nie.

Zaproszenia ślubne ręcznie robione czy nie

Zaproszenia ślubne ręcznie robione — podsumowanie

Wydaje się, że zaproszenia ślubne to sprawa, którą załatwimy szybko i bezproblemowo. Powyższe informacje pokazują jednak, że może być zupełnie inaczej. Dlatego planujmy z wyprzedzeniem i nie zostawiajmy niczego na ostatnią chwilę. Trzymając się powyższych wskazówek, będziemy w stanie możliwie jak najszybciej przez to przebrnąć. Nie zapominajmy, że w zaproszeniach ślubnych ich treść jest równie ważna co kwestia wizualna.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Sukienka jest najbardziej kobiecym elementem garderoby. Odpowiednio dobrana podkreśli atuty…