Zrównoważona moda – czym jest i jak ją wprowadzić do swojej szafy?

Zrównoważona moda

Ekologiczne materiały, produkcja z poszanowaniem ludzkiej pracy oraz troska o środowisko – moda ekologiczna zyskuje z roku na rok więcej zwolenników. Okazuje się, że nie jest tylko chwilowym trendem i nie dotyczy jedynie marek modowych. Każdy z nas, poprzez przemyślane zakupy, może wprowadzić ją do swojego życia. Co warto wiedzieć o modzie zrównoważonej i jak zmienić swoje nawyki zakupowe?

Moda zrównoważona – co to właściwie znaczy?

O modzie zrównoważonej zaczęto myśleć już w latach 90. XX wieku. Jednak w tamtym okresie świat nie był jeszcze gotowy na rewolucyjny nurt przemysłu modowego oparty m.in. na świadomych metodach produkcji i ekologicznych tkaninach. Z czasem zarówno marki, projektanci, jak i sami konsumenci zaczęli zwracać większą uwagę na kondycję naszej planety, odpowiedzialność społeczną oraz rozwój branży odzieżowej w kierunku ekologii.

Zrównoważona moda

Ekologiczna moda – zmiany w branży modowej

Obecnie możemy zauważyć, że coraz więcej marek i projektantów decyduje się na działania związane z modą zrównoważoną. Jest dla nich istotne, by produkcja odzieży i dodatków była przyjazna środowisku. Szyją tylko tyle, ile potrzebują, wykorzystują materiały z recyklingu (np. poliester z recyklingowanych plastikowych butelek), starają się ograniczyć ilość tekstylnych odpadów lub powtórnie wykorzystywać te już wyprodukowane. Proekologiczne marki wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec wykorzystywania pracowników oraz męczenia zwierząt. Coraz więcej z nich rezygnuje z naturalnych skór i futer na rzecz materiałów naturalnych.

Zrównoważona moda

Slow fashion – jakość, a nie ilość

Kiedy mówimy o ekologicznej modzie wcale nie mamy na myśli całkowitej rezygnacji z zakupów, a jedynie ograniczenie konsumpcji i większą świadomość tego, co kupujemy i czy na pewno jest nam to potrzebne. Wśród konsumentów możemy zauważyć znaczne zmiany w nawykach zakupowych, częściej czytamy metki i etykiety, sprawdzamy, z jakich materiałów oraz w jaki sposób produkowane są ubrania i dodatki. Istotna jest dla nas filozofia i misja marek, świadomie wybieramy te mniejsze, często lokalne, które stawiają na rzemieślniczą produkcję. Chętnie wyszukujemy również perełki w second handach oraz vintage shopach, wykorzystując w swojej szafie ubrania z drugiej ręki.

Zrównoważona moda

Ekomoda – jak kupować mądrze?

Wprowadzenie zdrowych nawyków zakupowych do swojego życia może być trudne, ale kiedy już się uda, niewątpliwie poczujemy satysfakcję. Przed planowanymi zakupami warto zrobić przegląd szafy, pozbywając się nienoszonych od dłuższego czasu ubrań i dodatków oraz zrobić listę must have. Pytanie, które zawsze powinno nam towarzyszyć podczas zakupów to: „Czy dana rzecz jest nam rzeczywiście potrzebna?”. Dobrym pomysłem jest ograniczenie ilości naszych ubrań, na rzecz mniejszej ilości, ale pasujących do siebie i wykonanych z wysokiej jakości tkanin, np. bawełny organicznej. Stworzenie Capsule Wardrobe, czyli szafy kapsułowej pozwoli nam zawsze dobrze wyglądać, przy niewielkiej ilości ubrań.

Anna Abramowska

Share