Żyrandole – na co zwrócić uwagę wybierając ten typ oświetlenia do mieszkania i domu?

Żyrandol

Żyrandol znajdziemy w każdym mieszkaniu i domu. To najczęściej wybierany rodzaj oświetlenia od wielu lat. Żyrandole mają również bogatą historie, która zmieniała się przez wieki.

Współcześnie żyrandol nie spełnia tylko funkcji oświetlającej, ale jest ważnym elementem każdego wnętrza. Pozwala nadać wyjątkowego charakteru pomieszczeniom i wyróżnić je spośród innych. Trzeba pamiętać, żeby wybrać odpowiedni styl i rozmiar żyrandola, jeśli chcemy uzyskać pożądany efekt. Wiele osób ceni sobie duże i zdobione żyrandole, które od razu rzucają się w oczy. Jednak decydując się na taki żyrandol musimy uważać, aby nie przytłoczył on małego salonu lub innego pomieszczenia.

Inaczej powinny wyglądać żyrandole w niskich mieszkaniach, a jeszcze inaczej w eleganckich i dużych domach. Do sypialni i pokoju dziecięcego warto wybierać żyrandole, które pozwalają na swobodną regulację natężenia światła. Z drugiej strony kupując żyrandol do kuchni można sięgać po modele dające białe, mocne i równomierne światło.

Żyrandole

Łączenie żyrandoli z innymi punktowymi źródłami oświetlenia

Oświetlenie jest istotnym elementem aranżacji wnętrz głównie w salonach i sypialniach. Żyrandol to typ oświetlenia, który jest najbardziej efektowny. Rynek oferuje przeróżne rodzaje żyrandoli od szklanych po miedziane, drewniane, metalowe i inne. Obecnie w urządzanych salonach i sypialniach często łączy się kilka źródeł oświetlenia.

Fantastyczny efekt dają żyrandole umieszczone w miejscach centralnych na suficie oraz dodatkowo źródła światła pochodzące z lamp stojących lub lampek nocnych. Dzięki takiemu rozwiązaniowi zawsze można dopasować odpowiednio natężenie światła do nastroju, pogody, pory roku, czy godziny. Mamy możliwość przyrządzenia kolacji i spędzenia czasu wśród znajomych – podczas takiej okazji na pewno przyda się żyrandol, który doskonale rozjaśni całe pomieszczenie i pozwoli na swobodną rozmowę oraz jedzenie. Równocześnie, kiedy przebywamy sami w pomieszczeniu i chcemy się zrelaksować przy książce, światło pochodzące z lampy stojącej w zupełności nam wystarczy. Dobrze skomponowane oświetlenie powinno dbać o względy estetyczne, dobre samopoczucie, komfort i zdrowie oczu domowników.

Rodzaje oświetleń

Każde pomieszczenie w domu lub mieszkaniu powinno mieć kilka różnych źródeł światła, a oto kilka rodzajów oświetlenia, które można dowolnie łączyć ze sobą:

Lampy wiszące

Lampy wiszące to zazwyczaj żyrandole, które można znaleźć przeważnie w każdym domu i mieszkaniu. Lampy wiszące mają bardzo szerokie zastosowanie i dedykowane są głównie do pomieszczeń mieszkalnych i domowych. Lampy wiszące chętnie zawieszane są w kuchniach, łazienkach, salonach, sypialniach oraz wszystkich innych pomieszczeniach domowych. Doskonale sprawdzają się w roli podstawowego źródła oświetlenia, które włącza się zaraz po zapadnięciu zmroku.

Żyrandole

Lampy podłogowe i ścienne

Podobnie jak lampy wiszące mają szerokie grono swoich zwolenników. Cenione są za szerokie zastosowanie i znaleźć je można w wielu mieszkaniach oraz domach. Stanowią dodatkowe źródło światła i dodatkowo nadają wnętrzu klimatycznego charakteru. Za ich pomocą można stworzyć nastrojowe oświetlenie kierunkowe, skierowane np. na obraz, kominek, rzeźbę lub inny element wyposażenia.

Lampy stołowe

Należą do dodatkowej formy oświetlenie i chętnie korzystają z nich osoby mieszkające w przestronnych pomieszczeniach. Doskonale odnajdują się w salonach, jadalniach i sypialniach. Dodatkową zaletą jest możliwość łatwego przeniesienia lamp stołowych, bez problemu mogą być wykorzystywane na dowolnych przestrzeniach. Oprócz tego właściwie dobrane lampy stołowe tworzą estetyczną dekorację i dopełniają całe pomieszczenie.

Żyrandol – najlepszy wybór oświetlenia do każdego pomieszczenia

Lampa wisząca w postaci żyrandola to najczęściej główny element oświetlenia w naszym mieszkaniu. Odpowiedni żyrandol powinien być praktyczny oraz estetyczny. Przed zakupem trzeba zastanowić się nad jego wielkością, ponieważ musi zapewniać odpowiednią ilość światła w pomieszczeniu i stanowić interesujący dodatek do aranżacji wnętrza.

Żyrandol

Żyrandole – klosze i abażury

Ważną kwestią podczas wybierania żyrandola jest rodzaj klosza. To właśnie on odpowiada, ze to gdzie skierowane jest światło, jak dużo światła dociera do pomieszczenia i jaką przestrzeń oświetla. Obecnie chętnie wybierane są żyrandole z kloszem nieprzepuszczającym światła, zamkniętym od góry i kierującym światło w dół. Taki wariant żyrandola i klosza to bardzo dobry i popularny wybór, daje lekko przytłumione i klimatyczne światło. Można go zastosować również w jadalni lub nad stolikiem salonowym.

Artykuł sponsorowany

Share