10 inspiracji na ciekawe oświetlenie zewnętrzne domu

Oświetlenie zewnętrzne domu pełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Dzięki niemu nie potkniemy się na schodach przed domem, spędzimy miłe chwile na tarasie po zachodzie słońca, podkreślimy piękno elewacji budynku po zmroku, a także odstraszymy włamywaczy. Poznaj ciekawe i funkcjonalne sposoby na oświetlenie budynku.

10-inspiracji-na-ciekawe-oswietlenie-zewnetrzne-domu-2-domifikacje

Podkreśl fakturę elewacji

Dobrym sposobem na delikatne, stylowe oświetlenie zewnętrzne domu jest zamontowanie lamp podświetlających fasadę. Światło powinno padać pod kątem, tak aby wydobyć ciekawą fakturę elewacji. Tego rodzaju lampy sprawdzą się w przypadku domów pokrytych takimi materiałami jak kamień, płytki klinkierowe czy fakturowany beton.

Dekoracja fasady za pomocą światła

Za pomocą światła można nie tylko wydobyć dekoracyjność ścian zewnętrznych domu, ale także stworzyć wyjątkowe efekty wizualne na gładkiej powierzchni. Odpowiednio skierowane wiązki światła w wybranym kolorze lub kolorach, biegnące równolegle, krzyżujące się, podkreślające detale, filary czy narożniki – dzięki przemyślanemu oświetleniu odmienimy budynek nie do poznania (więcej inspiracji znajdziesz tutaj: http://domifikacje.pl/porady/6-pomyslow-na-oswietlenie-zewnetrzne-czyli-disneyland-w-ogrodzie/).

Stwórz nastrój na tarasie i balkonie

Za pomocą światła można także wpłynąć na atmosferę przestrzeni wypoczynkowej. Taras i balkon powinny posiadać własne oświetlenie, umożliwiające wygodne funkcjonowanie wieczorami. Podobnie jak w przypadku wnętrza domu, również tu możemy zróżnicować oświetlenie na funkcjonalne i dekoracyjne.

Orientalne lampy i lampiony

Bardzo efektownym sposobem na oświetlenie tarasu, balkonu i ogrodu są lampiony i lampy w stylu orientalnym. Dzięki nim stworzymy nieco baśniową atmosferę, sprzyjającą wypoczynkowi.

Diody i taśmy LED

Zastosowanie praktyczne, ale także dekoracyjne, mają diody LED oraz taśmy LED. Za ich pomocą możemy oświetlić ścieżkę prowadzącą od furtki do domu, schody przed wejściem czy same drzwi wejściowe.

Ukryte światła

Jeśli wokół domu czy tarasu znajdują się rabatki, krzewy czy drzewka, możemy zdecydować się na zastosowanie tak zwanych ukrytych świateł. Zabieg ten polega na zamaskowaniu źródła światła, a uwidocznieniu wyłącznie promieni. Wiązki światła wydobywające się spośród roślinności rozjaśnią elewację domu w sposób bardzo subtelny, delikatny i efektowny.

Skuteczne oświetlenie schodów

Planując oświetlenie zewnętrzne domu, nie można zapomnieć o dobrym oświetleniu schodów. Ma to znaczenie przede wszystkim praktyczne; wracając po zmroku do domu, unikniemy potknięcia się. Oświetlenie schodów może być górne lub zamontowane w podłodze.

Ważne oświetlenie drzwi wejściowych

Równie istotne jest oświetlenie drzwi wejściowych. Aby bez trudu znaleźć dziurkę od klucza warto zainstalować osobną lampę ponad wejściem. W przypadku ganku światło powinno umożliwiać nam wygodne poruszanie się po jego wnętrzu.

Pamiętaj o oświetleniu ścieżek ogrodowych

Oświetlenie zewnętrzne domu to nie tylko elewacja, taras i drzwi wejściowe. To także oświetlenie przestrzeni wokół budynku. Dla wygody poruszania się po ogrodzie warto zamontować lampki wzdłuż ścieżek, zwłaszcza wzdłuż ścieżki prowadzącej od furtki do drzwi wejściowych. 10-inspiracji-na-ciekawe-oswietlenie-zewnetrzne-domu-3-domifikacje

Przestrzeń malowana światłem

Ogród możemy oświetlić także za pomocą oczek świetlnych, podświetlających wyjątkowo efektowne drzewa czy krzewy. Taki zabieg ma znacznie przede wszystkim dekoracyjne, może jednak także zniechęcić nieproszonych gości, sugerując, że w domu przebywają mieszkańcy.

Właściwie dobrane oświetlenie zewnętrze domu pomoże zaakcentować jego piękno, wydobędzie z mroku przestrzeń wypoczynkową, a także odstraszy włamywaczy. Warto zdecydować się nie tylko na oświetlenie drzwi, schodów, tarasów, ale także elewacji.

Materiały prasowe

Share