185 toksycznych kosmetyków, których używamy codziennie!

Na liście kosmetyków, zawierających toksyczne substancje znalazły się takie marki jak m.in L’Oréal, Head&Shoulders, Adidas czy Colgate. Które kosmetyki są toksyczne?

185 toksycznych kosmetyków

Jak podaje agencja prasowa Reuters, francuska organizacja konsumencka UFC Que Choisir opublikowała listę 185 produktów, które wg niej mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia.  Wśród nich znalazły się pasty do zębów, farby do włosów, szampony, perfumy czy kremy.

 – W świetle braku odpowiednich przepisów europejskich, chcemy wywierać presję na producentów, poprzez kształtowanie zachowań zakupowych konsumentów – wyjaśnia Olivier Andrault, który prowadził badania dla UFC-Que Choisir.

Jak podaje UFC Que Choisir producenci nie łamią prawa, ponieważ zawarte substancje w ich produktach są dozwolone i legalne. Każdy musi się liczyć z niepożądanymi skutkami ubocznymi jak np, alergia czy podrażnienie skóry.

Które kosmetyki są toksyczne?

Wiele osób na pewno zaskoczą niektóre produkty, które znalazły się na liście. Wiele ludzi na całym świecie używa ich codziennie od lat. Wśród nich są pasty do zębów Elmex, Signal i Colgate, antyperspiranty Adidas i Axe, kremy Garnier, Nivea i L’Oréal. Chusteczki dla niemowląt Procter & Gamble. 

Ponad 100 produktów na liście zawiera substancje zmieniające gospodarkę hormonalną organizmu. Ponad 50 zawiera  chemiczny filtr Ethylhexyl Methoxycinnamate. Filtr ten dodawany jest do kremów z filtrem UV, dostaje się do skóry i zachowuje się jak hormon.


Nie taki diabeł straszny

Większość producentów podkreśla, że ich produkty są odpowiednio testowane i badane przed wprowadzeniem na rynek. Podkreślają też że ich produkty zawierają etykiety informujące o składzie, tak więc każdy kupujący może sprawdzić wcześniej zakup. Kosmetyki są produkowane zgodnie z przepisami europejskimi.

Warto wiedzieć, że co raz więcej ludzi na świecie jest alergikami. To co kiedyś ich nie uczulało dziś może prowadzić do podrażnień.

 

Lista, którą opublikowała UFC-Que Choisir jest TUTAJ

Źródło:  https://test-comparatif.quechoisir.org/, Reuters

Share

Podziel się swoją opinią

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Na czerwonym dywanie pojawili się m.in Olivia Wilde, Heidi Klum,…