5 sposobów na uniknięcie świątecznej gorączki

Okres przedświąteczny dla wielu z nas okazuje się stresujący i męczący. Sprawy do załatwienia piętrzą się bez końca, kolejne pilne zadania do wykonania wyrastają jak grzyby po deszczu… Czy tej przedświątecznej, szalonej gonitwy da się uniknąć? Oczywiście – wystarczy tylko dobrze się zorganizować i wprowadzić w życie kilka prostych porad. Oto nasze sposoby na to, jak uniknąć świątecznej gorączki i wejść w okres świętowania z uśmiechem na twarzy.

1. Zrób plan działania

Przedświątecznych spraw do załatwienia jest tak wiele, że łatwo się w nich pogubić. Dlatego też polecamy wcześniejsze opracowanie planu działania dla wszystkich domowników – warto zrobić to nawet kilka tygodni przed Gwiazdką. W opracowaniu dobrego planu, z wyszczególnieniem kto, co, gdzie i kiedy powinien załatwić, pomóc może Internet. Domowy arkusz kalkulacyjny Google lub wspólna platforma na Slacku znacznie ułatwią wam poruszanie się w gąszczu obowiązków.

2. Podziel zadania

Wspomnieliśmy już o tym, mówiąc o harmonogramie działań, ale powtórzymy jeszcze raz – za organizację świąt odpowiedzialna jest cała rodzina, a nie tylko jedna osoba. Nie może być tak, że tylko ty sprzątasz, gotujesz, wybierasz i pakujesz prezenty… Nie pozwól, aby domownicy zrzucili wszystkie obowiązki na ciebie – zawczasu podzielcie razem zadania i do każdego z nich wyznaczcie ich „strażników”. W ten sposób wszyscy zyskacie na czasie.

3. Kupuj przez Internet

Internet domowy to prawdziwe błogosławieństwo w czasie poprzedzającym święta. Dzięki rosnącej popularności sklepów internetowych, a także serwisów aukcyjnych i usług dostawy zakupów do domu możesz zrobić świąteczne zakupy, nie wychodząc z domu i nie tracąc czasu w korkach czy w kolejkach. Skorzystaj więc z tej możliwości i w tym roku na spokojnie zrób zakupy świąteczne przez Internet.

4. Nie gotuj za dużo

To problem, który pojawia się niemal w każdym polskim domu. Przed świętami stresujemy się, że jedzenia będzie za mało, a potem okazuje się, że połowę z przygotowanych dań trzeba wyrzucić kilka dni po świętach, bo nikt ich nie zjadł i się zepsuły. Do kulinarnych świątecznych przygotowań podejdź więc racjonalnie – przygotuj tyle, ile jesteście w stanie zjeść. Spokojnie – to na pewno nie będzie „za mało”.

5. Pamiętaj o relaksie

Wiele osób w Wigilię i święta odczuwa nieprzezwyciężone zmęczenie. I trudno się temu dziwić – jeśli przygotowaniu świąt poświęca się cały czas i uwagę, łatwo się wypalić. Dlatego też w czasie świątecznym znajdź trochę czasu na relaks i odpoczynek – zrób gorącą kąpiel, obejrzyj dobry film… Wyłącz się na chwilę ze świątecznej gorączki – dobrze ci to zrobi.

Materiał partnera

#kapitalnebabki
Share