5 sposobów na urządzenie funkcjonalnego salonu

aranżacja salonu

Aranżując mieszkanie, warto pomyśleć o rozwiązaniach, które będą nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. Tego typu strategia ma duże znaczenie w przypadku salonu, stanowiącego centralną część domowej przestrzeni.

Dobór barw

Aranżując przestrzeń, należy zwrócić uwagę na kolorystykę ścian oraz mebli. Ciemny salon będzie odbierany przez domowników jako przytłaczające pomieszczenie. Kolory należy dobierać na zasadzie kontrastu. To świetny sposób na zachowanie harmonii w danej przestrzeni. Kolorystyka ma również istotny wpływ na ludzką psychikę. Salon, w którym dominują czerwone dodatki, będzie potęgował w domownikach energię, siłę oraz motywację do działania. Może on jednak wzmagać irytację i złość. Pomarańczowa barwa ścian będzie natomiast pobudzać ekspresję, otwartość oraz kreatywność. Wykorzystanie zielonych dodatków to z kolei świetny sposób na zachowanie balansu i spokoju.

Dekoracje

Obrazki, wazony i pudełka są efektowne i stanowią świetną dekorację wnętrz. Osadza się na nich jednak sporo kurzu, co wydłuża proces sprzątania salonu. Należy więc ostrożnie dobierać dodatki, które urozmaicą przestrzeń wypoczynkową. Warto również w swoich wyborach kierować się konsekwencją. Dekoracjom powinien przewodzić konkretny motyw tematyczny lub kolorystyczny. Zbyt wiele dodatków może bowiem wywoływać wrażenie kiczu.

Meble

Dobór odpowiednich mebli ma duże znaczenie szczególnie w przypadku małych salonów. Warto więc wybierać komody i szafki o niewielkiej powierzchni, ale dużej pojemności. Przy zakupie mebli należy wziąć pod uwagę rozmiar oraz kształt pomieszczenia. W przypadku wąskiego salonu warto postawić na wysokie szafy. Dysponując niewielką przestrzenią, można również zrezygnować z zakupu foteli. Funkcjonalna rozkładana kanapa będzie lepszym rozwiązaniem. Dostępne rozwiązania w tym sektorze dostępne są na stronie internetowej https://mebel4u.pl/salon.

Hybrydalna przestrzeń

Aranżując mieszkanie, warto pomyśleć o połączeniu salonu z jadalnią. To świetny sposób na oszczędność miejsca. Za pomocą wyspy można również stworzyć przestrzeń, obejmującą salon, jadalnię oraz kuchnię. W tego typu układach dom zyskuje lekkość i wydaje się być bardziej przestronny. Do salonu dociera ponadto większą ilość światła. Świetnym rozwiązaniem jest ponadto zastosowanie dużych okien, wychodzących na taras lub ogródek. Przestrzeń pokoju stanie się dzięki temu jasna. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w domach wolnostojących, jak i mieszkaniach. Deweloperzy często oferują bowiem swoim klientom dodatkową przestrzeń otwartą.

Dobór światła

Nastrój salonu świetnie podkreślą oprawy świetlne lub efektowne lampy. Można również wykorzystać systemy wyposażone w czujnik ruchu. Świetnym rozwiązaniem będą ponadto oświetlenia meblowe lub punktowe. Najbardziej wydajne są systemy ledowe. Diody elektroluminescencyjne nie stanowią również dużego zagrożenia dla oczu oraz skóry człowieka. Wybierając lampy, warto również zwrócić uwagę na kolor emitowanego światła.

W aranżacji salonu najważniejszy jest pomysł i kreatywność. Warto również korzystać z inspiracji innych osób. Wszystko to pomoże Ci stworzyć swoją własną, wymarzoną przestrzeń.

Artykuł sponsorowany

Share