5 sposobów na walkę z trądzikiem po trzydziestce

5 sposobów na walkę z trądzikiem po trzydziestce

Problem trądziku, wbrew pozorom, nie pojawia się wyłączne w wieku nastoletnim, ale coraz częściej dotyczy również kobiet po trzydziestym roku życia. Co istotne, przyczyn jego występowania jest sporo, a walka z trądzikiem u dorosłych niestety jest trudniejsza niż w przypadku osób młodych. Bardzo istotną rolę w niej odgrywa dobór właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych, które pomagają w niwelowaniu jego skutków, oraz ustalenie przyczyn odpowiedzialnych za występowanie trądziku.

Trądzik u dorosłych w zasadzie nie różni się od tego, który pojawia się u nastolatków. Również zaczyna się od wystąpienia zaskórników, które następnie tworzą wypryski. Co zrobić, aby czysta skóra twarz znowu była naszą chlubą? Jak zadbać o cerę trądzikową po 30. roku życia?

Przyczyny powstawania trądziku po 30. roku życia

Najczęstszą przyczyną powstawania trądziku po 30. roku życia są zmiany hormonalne. Wiążą się one ze wzrostem androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Jeśli w naszym organizmie wszystkie hormony utrzymują się na odpowiednim poziomie, możemy zaobserwować pojawianie się zwiększonej liczby wyprysków wyłącznie przed miesiączką, gdy dochodzi do wzrostu androgenów. Jest to wówczas zjawisko naturalne. Jednak w sytuacji, gdy poziom tych hormonów jest stale podwyższony, może pojawić się problem trądziku.

Jeśli czysta skóra twarzy pozostaje wciąż w sferze naszych marzeń, a wyniki badań hormonalnych nie wskazują na żadne nieprawidłowości w tym względzie, może okazać się, że za występowanie trądziku odpowiadają nasze geny. Jeśli nasza mama lub babcia zmagały się z tą przypadłością w okresie dorosłości, szanse na pojawienie się trądziku po 30. roku życia w naszym przypadku są niestety bardzo duże.

Wśród innych przyczyn pojawiania się niedoskonałości na skórze twarzy wymienia się także stres, zanieczyszczenie środowiska, nadmierne przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Na skutek działania klimatyzacji dochodzi do przesuszenia skóry i wynikającej z tego stanu nadmiernej pracy gruczołów łojowych.

Styl życia również ma ogromny wpływ na stan naszej skóry. Zła dieta, oparta na produktach sztucznie przetworzonych. Częste spożywanie ostrych przypraw i słodyczy z pewnością nie pomoże w walce z trądzikiem.

Czysta skóra wymaga dobrania odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, dostosowanych do jej potrzeb. Jej podstawą powinno być dogłębne oczyszczanie skóry twarzy, np. przy wykorzystaniu preparatów myjących marki Garnier. W przeciwnym razie musimy liczyć się z możliwością pojawiania się wyprysków. Problem trądziku po trzydziestce może być ponadto związany z przyjmowaniem niektórych leków.

Czysta skóra po trzydziestce – jak osiągnąć taki efekt?

Czysta skóra jest marzeniem kobiet w każdym wieku. Dlatego, aby móc się nią cieszyć, warto poznać skuteczne sposoby na walkę z trądzikiem po trzydziestym roku życia. Największą i najbardziej znaczącą rolę w poprawie wyglądu skóry odgrywa jej właściwa pielęgnacja. Aby czysta skóra mogła stać się także naszą wizytówką, podczas codziennych zabiegów musimy unikać kosmetyków, które zawierają substancje silnie podrażniające. Do których należą m.in. kwas salicylowy, alkohol oraz mentol. Zamiast nich warto wybierać produkty oparte na naturalnych składnikach pochodzenia roślinnego. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko powstawania podrażnień, a dodatkowo uchronimy skórę przed zapychaniem porów, jednocześnie zapewniając jej właściwy poziom nawilżenia. Jednym z naturalnych składników o tak wszechstronnym działaniu jest na przykład aloes. Znajdziemy go m.in. w kosmetykach marki Holika Holika

Odpowiednia pielęgnacja powinna być oczywiście podstawą walki z trądzikiem. Nie można zapominać też o zdrowej, zbilansowanej diecie, uzupełnianej dużą ilością płynów, najlepiej w postaci niegazowanej wody mineralnej. Jeśli po wprowadzeniu tych zasad do codziennego rytmu dnia problem trądziku nie znika, należy zasięgnąć rady dermatologa. Po rozpoznaniu przyczyn dolegliwości może zalecić stosowanie preparatów o silniejszym działaniu oraz wdrożyć odpowiednią farmakoterapię.

 

Materiał partnera

Share