Aby biło jak najdłużej!

Nie ulega wątpliwości, iż serce jest jednym z kluczowych organów całego ludzkiego organizmu. Nieustannie pracuje, nigdy nie zwalnia, nie odpoczywa ani też nie bierze wolnego. Trzeba dbać o tak drogocenny narząd. Jak to robić? Odpowiednia dieta bogata w naturalne kwasy omega 3, regularna aktywność fizyczna i wystrzeganie się tłustych produktów wystarczy, aby można się było cieszyć zdrowym i mocnym sercem przez długie lata.

 

Red heart in woman and man hands, on green backgroundSerce jak dzwon

Kiedy w latach 70-tych naukowcy odkryli, iż przedstawiciele grenlandzkich Eskimosów prawie w ogóle nie zapadają na choroby układu krążeniowego, postanowili zbadać ten fenomen. Okazało się, iż mimo spożywania zwiększonej ilości rybich tłuszczów, zawarte w nich kwasy omega 3 budują i wzmacniają komórki sercowe, dodatkowo obniżając ciśnienie tętnicze i zwalczając cholesterol LDL (czyli taki, który odkłada się na ściankach naczyń krwionośnych i przyczynia się do powstawania blaszek miażdżycowych). Oprócz zdrowej diety (zawierającej dodatkowo produkty pełnoziarniste oraz duże porcje owoców i warzyw), bardzo ważnym aspektem jest aktywność fizyczna. Połączenie tych trzech elementów gwarantuje prawidłową pracę całego układu krwionośnego i pozwoli uniknąć zapadnięcia na ciężkie choroby serca.

Czy warto sięgać po dodatkowy suplement?

Istnieją trzy rodzaje wielonienasyconych kwasów omega: EPA i DHA, które naturalnie występują w algach, tłustych rybach morskich i krylu oraz kwas ALA, którego źródłem jest olej lniany. Jakie korzyści wynikają z zażywania kwasów omega 3? Obniżają stężenie trójglicerydów prowadzących do chorób miażdżycowych, sprzyjają produkcji tlenku azotu, który rozkurcza naczynia krwionośne i obniża ryzyko zawału serca, a także wzmacniają naturalną pracę organizmu. Nie zawsze jednak istnieje możliwość, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią porcję kwasów omega 3, dlatego warto sięgnąć po suplement diety, którego jedna tabletka zawiera aż 300 mg oleju z kryla.

Dieta bogata w kwasy omega 3

Jakie produkty należy spożywać, aby codziennie dostarczać odpowiednią porcję tego złotego środka? Przede wszystkim ryby i ich pochodne (łosoś, halibut i tuńczyk), owsiankę i siemię lniane. Włączenie do codziennej diety jagód, migdałów, szpinaku, pomidorów, szparag i gorzkiej czekolady również korzystnie wpływa na stan serca, ponieważ zawierają one magnez i kwasy foliowe wzmacniające układ krwionośny. Kwasy omega 3 nie są produkowane przez organizm, dlatego też nawet prawidłowa dieta nie jest w stanie zawsze zapewnić odpowiedniej dawki tych tłuszczy. Wówczas należy sięgnąć po dodatkowy suplement. Najskuteczniejszym produktem okazuje się ten, w którym kwasy omega 3 zostały zamknięte w oleju z kryla. To mały skorupiak, żyjący w ogromnych ławicach w najczystszych wodach Antarktyki. Tabletki MegaRed występują w formie fosfolipidów (czyli mają identyczną budową jak komórki ludzkiego organizmu), dzięki czemu po ich połknięciu w ustach nie odczuwa się rybiego posmaku, ani też nie występuje nieprzyjemny efekt „odbijania się”. Dodatkowo, mała tabletka jest łatwa do połknięcia nawet dla osób mających problem z zażywaniem leków. Warto wspomnieć, iż MegaRed jest rekomendowany przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi.

Share