Alpy Austriackie

Alpy – łańcuch w środkowo-centralnej Europie – od wybrzeża Morza Śródziemnego, aż po uroczą austriacką Dolinę Dunaju. Austria – jest jednym z najbardziej górzystych krajów świata – aż 2/3 powierzchni tego śródlądowego państwa stanowią góry. Większość masywów górskich tej republiki tworzą pasma: Północne Alpy Wapienne oraz Centralne Alpy Wschodnie. Nazwa kraju wywodzi się ze staroniemieckiego słowa: „ôstarrîhhi” co oznacza „państwo na wschodzie”. Wschodnie usytuowanie terytorialne sprawia, że Austria jest regionem, w którym pasmo alpejskie ustępuje bardziej równinnym terenom.

Austria zima 

Austriackie Alpy przyciągają do roku wielu turystów w okresie i zimowym, i letnim. Zimą masywy górskie zagwarantują nam emocjonujące chwile na stokach. Śnieżnobiała sceneria z chmurami opadającymi łagodnie na szczyty górskie na wysokości około 3000 m n.p.m. może sprawić, że chwilowo zabraknie nam tchu…ale tylko z wrażenia! Górskie powietrze szybko nas ożywi i poprawi nastrój, nawet po długiej i nużącej podróży. Alpy w Austrii są niezwykle profesjonalnie przygotowane na śnieżne szaleństwa. Zdecydowanie najpopularniejszym regionem pozostaje Tyrol oraz dolina Kaprun. Na tym obszarze znajdują się lodowce w Sölden, znane z nowoczesnych wyciągów. Kolejnym godnym zainteresowania jest lodowiec Stubai – jest największym ośrodkiem sportowym w Austrii.

Kolejne znane kurorty to: lodowiec Kitzsteinhorn, Pitzal czy Kaunertal.

Słoneczna Karyntia to kraina, gdzie jeziora są wplecione w uroczy alpejski pejzaż. Najbardziej popularne w tej słonecznej cześć Alp austriackich są: Bad Kleinkirchheim oraz Nassfeld. Wielu zwolenników snowboardu oraz biegów narciarskich odwiedza Styrię, a dokładniej region Schladming Dachstein. Jest tu wiele tras przygotowanych właśnie do tej formy aktywności jak np. Atomic Superpark.

Alpy

Natomiast latem wycieczki górskie pozwolą cieszyć się nam alpejską fauną i florą. Alpejskie jeziora zniewalają ich barwą; posiadają odcienie od szmaragdowej zieleni po turkusowy błękit. Ciekawym faktem jest, że większość z nich ma status wody zdatnej do picia. Zatem wybierając się nad np. Zell am See – po kąpieli w jednym z najczystszych europejskich jezior możesz wybrać się na wycieczkę w krainę wiecznego lodu – na szczyt Kitzsteinhorn. Znanym miejscem na wypady plażowiczów jest Achensee. Jest tu kilka plaż, tych typowo turystycznych, ale i tych mniejszych, bardziej kameralnych, jeśli pragniemy w spokoju cieszyć się naturą. Za jedno z najpiękniejszych miejsc uważa się jezioro Fernsteinsee, gdzie mamy możliwość również nurkowania.

Austriackie Alpy były, są i z całą pewnością będą miejscem inspiracji dla wielu artystów. Można wymienić ich długą listę, pozwolę sobie przywołać tylko kilka z wielu wybitnych nazwisk. Tworzyli tutaj wielcy kompozytorzy muzyki klasycznej, który po dziś dzień są niedoścignionym wzorem dla wielu twórców m.in.: Mozart, Strauss czy Schubert. Jednym z bardziej znanych malarzy tworzącym w Austrii jest Gustav Klimt. W jego obrazach można dostrzec motywy natury, na co niewątpliwie miała wpływ także piękna sceneria tego miejsca. Pochodzenia austriackiego jest także pisarz Franz Kafka, czy filozof Sigmunt Freud. Alpy były miejscem wytchnienia dla cesarzowej Elżbiety Bawarskiej, znanej jako Sissi. Swoją siedzibę posiada tutaj znany na całym świecie producent „kryształów” Swarovski.

Austria i Alpy tworzą jedność. Turyści planujący jedynie zwiedzić kraj pod względem zabytków, nie mogą pozostać wobec nich obojętni. Chociażby przez ich wszechobecność na horyzoncie. Alpy należą do wyjątkowo pięknych gór. Ich niezwykłość poczujemy spędzając czas w szczególności w małych, urokliwych górskich miasteczkach. I to niezależnie od pory roku! A z całą pewnością zabierzemy ich krztę ze sobą, gdziekolwiek się nie udamy.

Natalia Mielicka

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
COCHO – oryginalny koncept ubrany w najwyższą jakość