Burza Mózgu Magdy

Magdalena Welc to nastoletnia, utalentowana piosenkarka, o wspaniałym głosie, zwyciężczyni III edycji telewizyjnego programu „Mam talent”. Sukces ten odniosła mając zaledwie 12 lat! Od czasu brawurowego wykonania utworu „Kocham cię życie” Edyty Geppert w finale telewizyjnego talent show Magda uczestniczyła w wielu koncertach. Jeszcze przed odcinkiem finałowym została zaproszona przez Jerzego Maksymiuka do udziału w Koncercie Noworocznym Mazowieckiego Teatru Muzycznego w charakterze solistki. Pochodzi z ‪‪Niedrzwicy Dużej ‬koło Lublina i dzięki Niej spora grupa dzieci i młodzieży z małych miejscowości uwierzyła w siebie i w to, że marzenia mogą się spełniać. Magda sama mówi o swoim głosie „Moim zdaniem to po prostu dar od Boga”.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z muzyką i jaki stosunek do Twojej pasji mają Twoi bliscy ? Czy wspierają Cię ?

Wszystko zaczęło się od brania udziału w różnych konkursach razem z chórem szkolnym, do którego uczęszczałam w klasach 4-6. Z czasem moja Pani od muzyki wybrała mnie na solistkę. Po wygraniu konkursu wojewódzkiego chciałam spróbować czegoś nowego, pokazać się i poznać opinię innych ludzi i wtedy pojawił się pomysł na udział w programie „Mam talent”. Oczywiście moja rodzina i przyjaciele wspierają mnie od samego początku i są ze mnie dumni.

W 2010 roku, jako wówczas 12-letnia dziewczyna wygrałaś III edycję programu „Mam talent”. Jak to się stało, że postanowiłaś wziąć udział w takim programie ?

Chciałam dowiedzieć się co inni myślą o moim głosie i śpiewie. Byłam bardzo ciekawa jak osoby, które mnie nie znają ocenią moje możliwości i czy się w ogóle nadaję.

Czy po pojawieniu się w telewizji i takim sukcesie zmieniło się w jakiś sposób Twoje życie ?

Tak, zmieniło się. Oczywiście na lepsze. Ludzie z różnych stron Polski zaczęli dzwonić żebym występowała na różnych imprezach i gratulowali mi talentu.

Zdradzisz na co przeznaczyłaś wygraną ?

Tak jak mówiłam w „Mam Talent” przeznaczyłam pieniądze na budowę domu i rozwój muzyczny. Od niedawna mieszkamy razem z rodziną w naszym wymarzonym domku.

Jakie emocje towarzyszą Ci przed wyjściem na scenę ? Jak czujesz się przed dużą publicznością ?

Przed samym wyjściem na scenę towarzyszy mi duży stres, ale jak już się na niej znajduję wszystko mija i jestem w swoim żywiole. Wtedy czuję się najlepiej, kiedy mogę robić to co kocham i przy tym sprawiać radość innym.

Wiemy, że rynek muzyczny jest dosyć kapryśny. Czy nie boisz się krytyki ?

Nie boję się krytyki. Jestem od samego początku na nią przygotowana i wiem że niektórym osobom może się nie podobać mój rodzaj muzyki, ale każdy ma prawo do własnego zdania i ja to szanuję.

W 2011 roku wspólnie z Stowarzyszeniem Art Pro wydałaś album z kolędami i pastorałkami „Sianko na stół”. Opowiedz coś o tym.

,,Sianko na stół” to moja pierwsza płyta, którą wydałam. Zdecydowałam się na kolędy i pastorałki , ponieważ moi rodzice i dziadkowie uczyli mnie śpiewać kolęd od najmłodszych lat i to właśnie z nimi najbardziej lubiłam to robić. Dlatego chciałam wydać płytę z naszymi pięknymi, polskimi kolędami.

www.www.wip-studio.pl

Masz przepiękny, silny głos. Jesteś samoukiem czy brałaś lekcje śpiewu ?

Nigdy wcześniej nie uczyłam się śpiewać. Nawet do programu sama wybierałam piosenki i uczyłam się ich samodzielnie. Dopiero po programie zaczęłam uczęszczać na lekcję śpiewu i emisji głosu.

Co jest dla Ciebie najważniejsze w muzyce ?

Dla mnie najważniejsze są emocje. Wykonując różne utwory właśnie na tym się najbardziej skupiam. Chciałabym żeby osoby które mnie słuchają, wiedziały co ja chce im przekazać i o czym ja tak na prawdę śpiewam.

Jak dajesz sobie radę ze szkolnymi obowiązkami?

Od roku chodzę do szkoły muzycznej w Lublinie. Jak na razie udaje mi się godzić naukę z występami i wyjazdami.


W styczniu 2013 wydałaś singiel „Kasety mamy” a w marcu ukazał się teledysk do tego utworu. Czy można tą piosenkę gdzieś usłyszeć ?

Piosenkę można usłyszeć głównie w lokalnych radiach takich jak Radio Lublin. W kliku odniosła sukcesy na listach przebojów. Na Pomorzu w Radio Kaszëbë jest już dziesięć tygodni na wysokich pozycjach a kilka razy była na pierwszym miejscu. Miałam też drugie miejsce w plebiscycie radia RDN. Teledysk jest od niedawna na YouTube, ale klika stacji telewizyjnych już się nim interesowało.

Jaki typ muzyki jest Ci szczególnie bliski ?

Bardzo lubię śpiewać piosenki, które mają jakiś głębszy sens. W takich utworach czuję się najlepiej i w takich utworach najlepiej przekazuję słuchaczowi emocje.

Jaką radę dałabyś innym, młodym i uzdolnionym dzieciakom, które również chciałyby zaistnieć w branży muzycznej ?

Przede wszystkim trzeba iść za głosem serca i uwierzyć w swoje możliwości. Warto sobie po prostu zaufać.

Jakie są Twoje dalsze plany ?

Na razie skupiam się na dobrych wynikach w nauce. Chce dobrze skończyć szkołę muzyczną no i dalej oczywiście śpiewać. Moim kolejnym marzeniem jest wydawanie płyt autorskich i tworzenie własnej muzyki.

Strona Magdaleny Welc: www.magda-welc.com.pl

Z Magdą Welc rozmawiała Sylwia Gajewska

fot. Wojciech Kornet

Share