Charakteryzacja i profesjonalny makijaż – Rola Charakteryzatora

charakteryzator teatralny

Masz duszę artystyczną? Lubisz robić profesjonalny makijaż i tworzyć kostiumy? Fascynuje Cię teatr? Prawdopodobnie idealnym zawodem dla Ciebie jest charakteryzator teatralny. Chociaż nie jest on bardzo popularny w naszym kraju, istnieje duże zapotrzebowanie na tego rodzaju wizażystów. W zawodzie tym sprawdzi się każdy, kto ma zdolności manualne, zmysł estetyczny, nieco cierpliwości oraz nie boi się pochłaniających wiele godzin zajęć. Co powinieneś wiedzieć na temat pracy w roli charakteryzatora, zanim zdecydujesz czy to kierunek odpowiedni dla ciebie?

Charakteryzator – na czym polega ten zawód?

Głównym zadaniem charakteryzatora jest wykonanie makijażu oraz innych zabiegów, dzięki którym wygląd aktora będzie idealnie dostosowany do jego roli. Przygotowywanie charakteryzacji to pasjonujące, ale też i czasochłonne zajęcie – nierzadko wykonanie jednego profesjonalnego makijażu to kwestia nawet kilku godzin. Chociaż należy go wykonać według wskazówek, które zawarte są w scenariuszu to niezbędne są także wiedza i doświadczenia, aby osiągnąć naturalny efekt. Charakteryzator ma do dyspozycji nie tylko rozmaite produkty i kosmetyki, ale też sztuczne elementy zarostu oraz peruki. Jest w stanie modyfikować kolor włosów aktora, oczu, a nawet skóry. Potrafi tworzyć na jego ciele różnego rodzaju efekty specjalne – na przykład rany postrzałowe czy blizny. Nierzadko własnoręcznie przygotowuje niektóre elementy charakteryzacji, do czego potrzebne są zdolności manualne oraz wyobraźnia. Dlatego szkoła charakteryzacji obejmuje nie tylko wykonywanie makijażu, ale też umiejętności z zakresu fryzjerstwa, perukarstwa czy pracy z innymi, nietypowymi materiałami.

Czy każdy może zostać charakteryzatorem? Co prawda każdy może rozpocząć, a nawet ukończyć szkołę charakteryzacji, jednak do pracy w tym zawodzie – a szczególnie wyróżnienia się spośród innych, potrzebne są konkretne cechy i zdolności. Jakie? Istotna jest kreatywność. Niemałe znaczenie ma też zmysł artystyczny. Charakteryzator musi mieć umiejętność sprawnego działania pod presją czasu. Powinien wyróżniać się cierpliwością oraz dokładności. Dobrze, jeżeli jest perfekcjonistą – wykonywanie makijażu teatralnego to kwestia kilku godzin. Co więcej, raz przygotowany makijaż musi być powtórzony kolejnego dnia i powinien być identyczny. Charakteryzator musi też cechować się chęcią zdobywania wiedzy, ponieważ dziedzina ta bardzo szybko się zmienia i rozwija – cały czas pojawiają się nowe kosmetyki oraz metody, z którymi trzeba być na bieżąco. Jeżeli jesteś osobą twórczą, stawiasz na ciągły rozwój i nie boisz się wyzwań, z powodzeniem możesz próbować swoich sił w tym niezwykłym zawodzie.

Jak zostać charakteryzatorem?

Chciałabyś zostać charakteryzatorką i zastanawiasz się, co zrobić, aby rozpocząć swoją karierę w tym zawodzie? Na początek doskonałym sposobem będzie skorzystanie z kursu wizażu – na przykład takiego, jaki oferuje Szkoła makijażu – Beauty Art. Szkolenia w zakresie charakteryzacji są doskonałym wstępem do tej niezwykłej pracy. Jeżeli jeszcze nie jesteś pewna, czy to coś dla Ciebie, zdecyduj się na krótki kurs, który odbywa się w weekend lub tylko jeden dzień w tygodniu. Dzięki temu, będziesz mogła w dalszym ciągu wywiązywać się ze swoich obowiązków rodzinnych lub zawodowych, a jednocześnie zdobywać nowe umiejętności. Pomocne okażą się też wszelkiego rodzaju kursy kosmetyczne oraz doświadczenie w usługach kosmetycznych – poznasz na nich nieco więcej informacji odnośnie do analizy kolorystycznej, wykonywania tradycyjnego makijażu, fryzjerstwa czy stylizacji ubioru. Natomiast już typowa szkoła charakteryzacji obejmuje między innymi tematy takie jak makijaż filmowy, tworzenie fryzur teatralnych, charakteryzacja postaci bajkowych, podstawy perukarstwa czy stylizacje epokowe i etniczne. Po jej ukończeniu otrzymujesz Certyfikat oraz zaświadczenie MEN, czyli Ministerstwa Edukacji Narodowej, które będą stanowić dla Ciebie otwarte drzwi do kolejnych celów oraz okażą się pomocne w zdobyciu wymarzonej pracy w tym kierunku.

Artykuł sponsorowany

Share