Chemiczne dodatki do żywności. Co można jeść, a czego lepiej unikać?

Dodawanie do przetwarzanej żywności różnych związków chemicznych stało się już normą. Niejednokrotnie w jednym produkcie znajdziemy ich od kilku, aż do kilkunastu. Dodawane są, aby przedłużyć przydatność produktów do spożycia, poprawić ich smak, kolor, konsystencję itd. Niektóre z nich są dla naszego zdrowia całkowicie neutralne, inne mogą wywierać szkodliwe działanie. Jakie chemiczne dodatki do żywności można spożywać bez obaw, a których lepiej unikać?

Znane powiedzenie mówi: jesteś tym, co jesz. Czym zatem jesteśmy, jeśli spożywamy produkty naszpikowane emulgatorami, barwnikami i konserwantami? Ogrom spożywanych przez nas sztucznych dodatków do żywności przeraża, tym bardziej że dodawany jest także do produktów przeznaczonych dla dzieci. Tymczasem to, co spożywają, wpływa bezpośrednio na ich zdrowie, rozwój i samopoczucie.

Chemia w żywności i związane z tym ryzyko

Sztuczne barwniki, konserwanty, polepszacze smaku i zagęszczacze, choć mają za zadanie poprawiać wygląd i smak potraw, mogą bardzo negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Ich kumulacja w organizmie może prowadzić do astmy, migreny, alergii, bólów żołądkowych, a niekiedy również znacznie bardziej niebezpiecznych chorób. Choć nie ma jednoznacznych badań wskazujących na taki stan rzeczy, przypuszcza się, że wzrost liczny chorób cywilizacyjnych w społeczeństwie jest właśnie skutkiem spożywanie wysokoprzetworzonych produktów, które w swoim składzie zawierają substancje chemiczne.

Sztuczne barwniki, konserwanty, polepszacze smaku i zagęszczacze, choć mają za zadanie poprawiać wygląd i smak potraw, mogą bardzo negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie.

Kryteria podziału

Chemiczne dodatki do żywności, w zależności od ich działania i przeznaczenia można podzielić na:

  • Substancje aromatyzujące, czyli inaczej smakowo zapachowe,
  • Barwniki, tu można dokonać dalszego podziału na: naturalne organiczne, syntetyczne organiczne, syntetyczne identyczne z naturalnymi, nieorganiczne syntetyczne i barwniki pochodzenia mineralnego,
  • Konserwanty, stabilizatory, przeciwutleniacze, czyli substancje przedłużające trwałość produktów,
  • Zagęszczacze, emulgatory, substancje spulchniające oraz inne związki wpływające na zmianę konsystencji produktów.

W odniesieniu do związków dodawanych do żywności obowiązuje też następujący podział

  • Związki naturalne – pochodzące od naturalnych produktów,
  • Identyczne z naturalnymi – związki syntetyczne, które mają strukturę zbliżoną do związków naturalnych,
  • Związki sztuczne – syntetyczne substancje, które mają strukturę nieodpowiadającą strukturze żadnego innego związku występującego naturalnie w przyrodzie.

Gdzie znajdziemy chemiczne dodatki

Barwniki, konserwanty i inne chemiczne dodatki znaleźć można w przeróżnych produktach. Nie zawsze jest to niezdrowa żywność typu chipsy, kolorowe napoje, czy coca-cola. Niekiedy chemiczne dodatki znaleźć można też w żywności, która powszechnie postrzegana jest jako zdrowa i godna polecenia. I tak na przykład E220 znaleźć można w bakaliach, E211 w serze, a E123 w zbożowych płatkach. Zatem skąd będziemy wiedzieć, czy żywność jest zdrowa, czy nie? Oczywiście z zamieszczonych na nich etykiet. Nawyk czytania etykiet na żywności znacznie ułatwi kontrolę nad tym, co jemy.

Więcej informacji na temat chemicznych dodatków w żywności znajdziecie na stronie http://www.sacrosilesia.pl/chemiczne-dodatki-zywnosci-wiesz-kupujesz-jesz

Materiały prasowe


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ