Chińskie znaki zodiaku na monetach Skarbnicy Narodowej – opinia

Co wspólnego mają ze sobą szczur, świnia, Jowisz, chiński zodiak i numizmatyka? Wyjaśniamy!

Chińska astrologia

Zodiak stosowany w krajach Orientu – nie tylko w Chinach, lecz także m.in. Japonii, Wietnamie czy Tajlandii – jest zdecydowanie bardziej rozbudowany od tego znanego nam na Zachodzie, w którym każdemu z dwunastu znaków odpowiada około trzydziestu dni roku. W chińskiej astrologii znaków jest również dwanaście, jednak są one przyporządkowane nie miesiącom, a latom – cykl zodiakalny ma więc aż 12 lat i opiera się na cyklu orbitalnym Jowisza, który w przybliżeniu trwa właśnie tyle czasu. Planeta ta jest z tego powodu nazywana na Wschodzie Roczną Gwiazdą. Poza znakami zodiaku, w horoskopach uwzględnia się także pięć żywiołów: metal, drewno, wodę, ogień i ziemię, oraz dwa pierwiastki: Yin i Yang, które odpowiadają latom nieparzystym i parzystym.

Co ciekawe, według księżycowego kalendarza chińskiego właśnie zakończył się stary i rozpoczął nowy dwunastoletni cykl. Od 5 lutego 2019 r. do 24 stycznia 2020 trwał bowiem rok Świni, która zamyka orientalny zodiak, od 25 stycznia mamy zaś rok Szczura, będącego pierwszym znakiem chińskiego zodiaku. Obecnemu okresowi odpowiada ponadto żywioł metalu oraz pierwiastek Yang.

Wyjątkowy numizmat

Właśnie patrona tego roku, zodiakalnego Szczura – który we wschodniej kulturze kojarzony jest m.in. ze sprytem, inteligencją, ambicją i niezależnością – można podziwiać na pięknym numizmacie dystrybuowanym przez Skarbnicę Narodową. Monetę o nominale 25 dolarów i średnicy 65 mm wykonano z 5 uncji czystego srebra, a jej emitentem są Wyspy Cooka. Wyrób uszlachetniono masą perłową o błękitnym odcieniu, a jego wartość kolekcjonerską dodatkowo podnosi ścisła limitacja – na całym świecie jest tylko 888 takich egzemplarzy!

Naszym zdaniem to małe dzieło sztuki doskonale uzupełni każdą numizmatyczną kolekcję. Sprawdzi się również jako piękny i wyjątkowy prezent – szczególnie dla osób urodzonych w roku Szczura (który, przypominamy, przypada co 12 lat).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat monet kolekcjonerskich i związanej z nimi symboliki, odwiedź stronę https://www.skarbnicanarodowa.info.pl/, gdzie znajdziesz wiele interesujących informacji na różnorodne tematy związane z numizmatyką. Sprawdź koniecznie!

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Ze względów etycznych, ekologicznych, zdrowotnych… powodów jest wiele. Cywilizacja powoli…