Co oznacza termin sensoryka? Do czego potrzebne są pomoce sensoryczne?

pomoce sensoryczne

Na zmysły człowieka działają przeróżne bodźce zewnętrzne. Rejestrowane przez zmysły trafiają do mózgu, gdzie przetwarzane są przez centralny układ nerwowy. Przekłada się to na konkretne działanie. W tym procesie zdarzają się jednak pewne zaburzenia, zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych. Spowodowane mogą być różnymi czynnikami. Wtedy niezbędne stają się pewne ćwiczenia , które ułatwiają pomoce sensoryczne. Są one przeciwieństwem otaczającej nas wszechobecnej techniki. Pomoce sensoryczne nie wykorzystują elektroniki, komputerów, nie są zasilane energią elektryczną. To bardzo proste przedmioty z naturalnych materiałów, których zadaniem jest pobudzić prawidłowe działanie zmysłów człowieka – czucia, dotyku i równowagi. Stosowanie pomocy sensorycznych może a nawet powinno łączyć się w przypadku dzieci z zabawą a u osób dorosłych z relaksem.

Gdzie znaleźć pomoce sensoryczne?

Specjalistą w tej dziedzinie jest firma intibag.eu. Jej produkty powstały na bazie licznych badań i praktycznego doświadczenia. Intibag.eu opatentowała specjalny materiał z którego tworzy swoje pomoce sensoryczne. Nadała mu nazwę Secondskin co podkreśla jego całkowicie naturalne pochodzenie. Produkty oferowane przez intibag.eu są estetyczne, przyjemne w dotyku i hypoalergiczne. Można je skonfigurować indywidualnie wybierając rodzaj i kolor tkaniny. Pomoce sensoryczna wykonane w technologi Secondskin posiadają również naturalne wypełnienie  – jest nim ekologiczna łuska gryki.

Są całkowicie bezpieczne, mogą korzystać z nich również dzieci w każdym wieku. Nie posiadają zamków błyskawicznych, guzików ani zapięć. W pełni dostosowują się do ludzkiego ciała i integrują ze zmysłami. Ich działanie wyjaśnia szczegółowo strona intibag.eu, gdzie jednocześnie można dokonać ich zakupu.

Jak wyglądają pomoce sensoryczne?

Przyjmują różne formy. Mogą to być worki, pufy, dziuple. Można stosować je do zabawy, są świetnym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju. Dorośli mogą wykorzystywać je jako praktyczne i niekonwencjonalne meble służące do pracy lub wypoczynku. Sprawdzą się w salonie, sypialni, na tarasie i w ogrodzie. Pomoce sensoryczne służą również doskonale w rehabilitacji, pomagają osobom ćwiczącym jogę lub taniec. Jednak najważniejszą  funkcją pomocy sensorycznych jest pomoc w całkowitym wyciszeniu i oderwaniu się od nadmiaru stresujących bodźców zewnętrznych. Więcej informacji i przykładów ich zastosowania w praktyce można znaleźć na stornie internetowej intibag.eu.

Artykuł sponsorowany

Share