Czarna herbata – dlaczego warto ją pić?

Herbatę czarną znają wszyscy – to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Napar herbaty czarnej pije się zwykle na ciepło, chociaż doskonale sprawdza się w formie herbaty na zimno. Dzięki zawartości teiny daje zastrzyk energii, a przy tym świetnie smakuje. Bogactwo aromatów i pełny, intensywny smak sprawia, że czarna herbata ma miliony fanów na świecie. Dzięki temu, że dostępne są różne gatunki czarnej herbaty, z łatwością można wybrać smak idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb. Herbata czarna, poza wyjątkowym smakiem, wykazuje także właściwości zdrowotne. Wykorzystywana jest także w kosmetyce. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tajemnicach herbaty czarnej, zapraszamy do lektury.  

1. Zdrowotne właściwości czarnej herbaty 

2. Rodzaje czarnej herbaty 

3. Czarna herbata – zastosowanie w kosmetyce

czarna herbata

Zdrowotne właściwości czarnej herbaty 

W czarnej herbacie znajduje się bardzo wiele różnych substancji przeciwutleniających, przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych. Według badań, czarna herbata wpływa bardzo korzystnie na serce i układ krwionośny człowieka. Chroni między innymi przed problemami kardiologicznymi. Nie do przecenienia są też właściwości przeciwzapalne i antynowotworowe, które posiada herbata czarna. Właściwości lecznicze obejmują także wsparcie pracy układu immunologicznego dzięki zmniejszeniu stężenia cholesterolu we krwi. Czarna herbata zawiera substancje, które wpływają na obniżenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Picie herbaty jest rekomendowane przy dolegliwościach żołądkowych, ponieważ pozytywnie wpływa na procesy trawienia. Herbaty czarne posiadają także właściwości pobudzające, a więc świetnie sprawdzają się, kiedy potrzebny jest zastrzyk dodatkowej energii. 

czarna herbata

Rodzaje czarnej herbaty 

Czarna herbata spotykana jest w wielu różnych odmianach, które charakteryzują się nieco innym smakiem i aromatem. Wśród najbardziej znanych gatunków czarnej herbaty warto wyróżnić:

  • Assam i Ceylon (pochodzące ze Sri Lanki),
  • Darjeeling (z indyjskiej prowincji Dardżylingu),
  • Yunnan – uprawiany w Chinach.

Czarna herbata – zastosowanie w kosmetyce

Czarną herbatę wykorzystuje się także w kosmetyce. Substancje zawarte w liściach herbaty mają wpływ przede wszystkim na stan skóry, dzięki działaniu przeciwutleniaczy. Regulacja sebum i działanie odmładzające to ich główne zadanie. Napar z czarnej herbaty doskonale sprawdza się także w redukcji obrzęków wokół oczu. Nie każdy wie o tym, że czarna herbata może być także bardzo skutecznym składnikiem maseczki do włosów.  

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Tablice manipulacyjne to wysokiej jakości zabawki edukacyjne kierowane do małych…