Czego nie można jeść w ciąży?

Czy w ciąży je się za dwóch i czy możesz jeść wszystko?  Lista produktów, które powinnaś unikać będąc w błogosławionym stanie

Gdy jesteśmy w błogosławionym stanie dosłownie jemy za dwóch. Nasz apetyt jest nie tylko wysoki, ale mamy pewne kaprysy co do spożywania pewnych produktów. Jeżeli jednak zależy nam na zdrowym dziecku musimy zachować umiar w spożywaniu wielu produktów , a niektóre całkowicie wyeliminować z naszego menu. Dieta powinna zawierać 25-30 % tłuszczów naturalnych, 10-15% białka i 65-70% węglowodanów złożonych.

O to zestaw produktów które powinno się wyeliminować podczas ciąży.

Sery pleśniowe
Całkowite ich ograniczanie, nie jest wskazane. Jednak trzeba zwrócić uwagę na skład. Jeżeli występuje mleko niepasteryzowane, niestety ale nie możemy ich zjeść. Ponieważ zawierają one bakterie listeria. Wywołuje ona chorobę listeriozę, która jest ogromnie niebezpieczna u kobiet w ciąży. Może wywołać poronienie lub chorobę u noworodka.

Dania gotowe
Unikaj dań gotowych tzw na szybko. Zawierają bardzo dużą ilość r5óznych substancji barwiących i składników. Mogą także zawierać bakterie listerii.

Surowe mięso i ryby
Tego chyba nie trzeba tłumaczyć, jakie konsekwencje może nieść za sobą spożycie surowego mięsa. Toksoplazma jest zagrożeniem dla płodu. Nie jedz tatara, szynki parmeńskiej i niedogotowanego czy surowego mięsa. Unikaj też suszonej kiełbasy. To samo dotyczy ryb jak i owoców morza: skorupiaki, ostrygi, krewetki. Nie powinno się też spożywać sushi. Ryby posiadają rtęć, która może powodować negatywne skutki. Unikaj ryb takich jak : okonie, szczupaki, sandacze, merliny, mieczniki i rekiny. Można zjeść tylko dwie porcje tłustych ryb tygodniowo.

Wątroba
Zbyt duża ilość wątróbki może przyczynić się do wad wrodzonych u dziecka. Wątroba zawiera dużą ilość witaminy A – to samo dotyczy tranu.

Jajka
Staraj się nie jeść niedogotowanych jajek lub typu : na miękko. Przed ugotowaniem zawsze myj jajka. Zagrożenie salmonellą jest sporo w szczególności gdy jesteś w ciąży.

Alkohol
Tego oczywiście  nie trzeba przypominać o negatywnych skutkach spożywania alkoholu. Skutkiem może być urodzenie dziecka z Zespołem Alkoholowym Płodu (FAS).

Unikaj kofeiny, w szczególności kawy.  Wypłukuje ona  magnez, wapń, cynk, potas oraz witaminę C i B.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Jeśli chcesz zadać szyku i wyróżnić się spośród tłumów innych…