Czy kobiety są bardziej podatne na feromony?

Ludźmi rządzą hormony. Im więcej o nich wiadomo, tym bardziej teza ta wydaje się być prawdziwa. Czy jednak można już teraz powiedzieć, że feromony także kształtują zachowanie jednostek i przyczyniają się do kształtowania grup społecznych i relacji wewnątrz nich? Te lotne substancje wydzielane są przez organizmy żywe i spełniają rolę swoistych komunikatów, które także ludzie wysyłają sobie bez słów. Czy kobiety są bardziej podatne na feromony? Sprawdźmy!

Takich wiadomości nie słychać, nie widać, a nawet w sposób świadomy nie czuć.

A jednak zgodnie z najnowszym stanem wiedzy odgrywają niemałą rolę w życiu poszczególnych ludzi, przede wszystkim wpływając na ich relacje z otoczeniem.

Feromony służą przedstawicielom poszczególnych gatunków do komunikowania między sobą. Często w tym procesie uczestniczą osobniki dwóch płci, więc feromony wpływają na relacje międzypłciowe. Także u ludzi, choć jeszcze nie tak dawno uważano, że ludzki gatunek nie wytwarza już feromonów, ponieważ na drodze rozwoju ewolucyjnego ich rola przestała być znacząca. A jednak feromony nadal są obecne w życiu homo sapiens, głównie w pocie oraz wydzielinach. Ich działanie w znacznym stopniu jest wstrzymywane przez tryb życia, głównie zabiegi pielęgnacyjne, stosowanie kosmetyków oraz środków leczniczych. W miejsce tych naturalnych pojawiają się jednak produkty syntetyczne. Mają one wpłynąć na społeczny odbiór osób je stosujących. Zwiększyć głównie ich szanse na znalezienie jak najlepszego partnera i satysfakcjonującego zajęcia zawodowego.

Czy któraś z płci jest bardziej podatna na działanie takich substancji, jak feromony?

Ciała kobiet i mężczyzn wytwarzają ich mniej więcej tyle samo. A odbiór? Coraz więcej mężczyzn dostrzega pozytywne skutki działania feromonów na kobiety. W związku z tym to właśnie feromony są przez panów chętnie stosowane, jako jeden ze sposobów na wzmocnienie swojej atrakcyjności. Oni sami jednak powinni mieć świadomość, że feromony działają także na nich. Pewna grupa tych substancji wpływa na odruchy seksualne. Feromony same w sobie stanowią nadal dosyć sporą tajemnicę. Nie do końca również wiadomo, która z płci miałaby być bardziej podatna na ich działania. Znane są jednak przypadki zmiany przebiegu cyklu menstruacyjnego u kobiet właśnie pod wpływem feromonów.

Wiadomo również, że dzięki nim kobiety widzą w mężczyznach bardziej atrakcyjnych potencjalnych partnerów. Poza tym o dużej podatności feromonów na kobiety mówiło się od dawna, ponieważ męskie feromony stosowane są już jakiś czas. Panowie docenili ich duży wpływ i od dawna nie mają skrupułów przed wykorzystywaniem ich do kuszenia płci przeciwnej. Jednak rolę feromonów dostrzega także coraz więcej współczesnych kobiet. I spora ich grupa jest zadowolona z efektów. Tak więc spór o to, która płeć jest bardziej podatna na działanie feromonów, będzie zapewne jeszcze trwać. Podobnie jak badania nad ich bardziej ogólnym wpływem na ludzkie zachowania, wybory, postawy. Na pewno pozwalają poczuć się atrakcyjniejszym człowiekiem. I dają tę szansę każdemu bez względu na płeć.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja ZapachFeromonów.com.pl

Share