Czy w okresie pandemii Polki zainteresują się SLOW FASHION? Odpowiada osobista stylistka.

Paula Wrąbel

Czy we współczesnym świecie, kiedy z jednej strony przesadnie dbamy o swój wygląd, a z drugiej zapominamy o naszej kobiecości – jest szansa na kompromis? Jak obecna sytuacja związana z pandemią, wpłynie na styl Polek i czy będziemy bardziej Slow Fashion? Jak wygląda analiza typu sylwetki online? I czy można zbudować swój styl bez wychodzenia z domu z pomocą eksperta? Na te i inne pytania odpowiada osobista stylistka Paula Wrąbel.

Ewelina Salwuk-Marko: Jaki styl mają współczesne Polki?

Paula Wrąbel: Polki ubierają się coraz lepiej, każda sięga po to w czym czuje się najlepiej. Na ulicy możemy znaleźć bardzo dużo inspiracji. Ogromnie mnie to cieszy, ponieważ przez lata słyszałyśmy “ale się wystroiłaś”, “O! Nowa bluzeczka” – takie komentarze są nacechowane bardzo negatywnie i wiele kobiet wolało się nie stroić, nie mieć tej nowej bluzeczki – nie chciały po prostu tego słuchać. Teraz świadomość Polek rośnie, chcą się ubierać coraz lepiej, dbać o siebie, wyglądać bardzo dobrze, bo wiedzą, że odpowiednio dobrany strój zadziała na ich korzyść. O tym mówię i uczę tego moje klientki.

E.S-M: Czy nasz styl, tuż po pandemii ulegnie zmianie? Co zmieni się w obecnie panujących trendach? Jak Pani to widzi?

P.W: Myślę, że trudno to przewidzieć, po pierwsze światowe marki, wyznaczają trendy bardzo do przodu. Po drugie w aktualnej sytuacji Polki podzieliły się na 2 grupy, te które kupują korzystając z okazji oraz te, które oszczędzają obawiając się co będzie dalej. Widzę to, też po moich klientkach. Są takie, które postanowiły przełożyć zakupy na inny czas.
Jednak mam nadzieję, że po tym „zamknięciu w domach„, będziemy miały jeszcze większą potrzebę dbania o siebie i wkładania pięknych stylizacji, będziemy je doceniały i cieszyły się nimi jeszcze bardziej niż zwykle.

Paula Wrąbel

E.S-M: Mówi się, że praca zdalna wpłynęła na kobiety tak – że zapomniały o swojej kobiecości. Często chodzą w domu w pidżamach do godzin popołudniowych lub zakładają stary, luźny dres. Kiedyś, trzeba będzie wyjść do ludzi… Co mogłaby im Pani przekazać? Jaką idee, cenną rade?

P.W: Tak, jest to zachowanie bliskie wielu kobietom. Wynika to z tego, że nie każdy potrafi pracować w warunkach domowych, ja pracuję tak od dawna i wiem, ile samodyscypliny to wymaga. Właśnie elegancki strój, bardzo w tej dyscyplinie i produktywności pomaga. Dlatego rekomenduję by jednak rytuał pracy z domu różnił się od standardowego tym, że po porostu nie wychodzimy z domu, ale ubierzmy się odpowiednio do wykonywanej pracy, uczeszmy włosy, zróbmy delikatny makijaż. Strój pomaga nam trzymać się w ryzach i wspiera nasze działanie. Przyznam się, że ja, kiedy mam mniej efektywny dzień, potrafię pracować z domu, wystrojona, w pełnym makijażu i w pięknych szpilkach, a nie w kapciach. Dlaczego? Bo to motywuje mnie do pracy jeszcze bardziej.
Polecam spróbować!

Paula Wrąbel

E.S-M: Jak Pani sądzi czy w związku z taką sytuacją Polki będą bardziej oszczędne, czy może bardziej zainteresują się SLOW FASHION?

P.W: Moda na slow fashion ma spore grono zwolenników. Polki są coraz bardziej świadome i coraz chętniej sięgają po ubrania dobrej jakości, które mają wystarczyć na dłużej. Chętniej, też uczestniczą w różnych minitargach wymiany ubrań, ale także wybierają polskie projekty i produkcje. To bardzo dobrze, sama polecam moim klientkom zbudowanie świetnie dobranej garderoby, dobrej jakości, by nie musiały stale czegoś dokupować, wymieniać, wyrzucać. Często dotykam tego trendu podczas przeglądów szafy z klientkami. Staram się nie wyrzucać wszystkich ubrań, a raczej nauczyć kobiety tworzyć z nich świetne zestawy, które pasują do ich stylu życia i osobowości, jednocześnie żeby pięknie w nich wyglądały.


Mam nadzieję, że kiedy wrócimy do normalnego funkcjonowania będziemy bardzo świadomie i rozważnie podejdziemy do kwestii zakupów. By to wesprzeć, planuję organizować warsztaty (oczywiście kiedy będzie to możliwe i bezpieczne), podczas których każda uczestniczka indywidualnie będzie tworzyła swój styl.

E.S-M: Jakie są wyzwania w byciu osobistą stylistką?

P.W: Zanim zostałam Osobistą Stylistką, przez 3 lata pracowałam z jednym z najlepszych psychologów i mówców motywacyjnych. Nauczyłam się wtedy widzieć w życiu wyzwania, a nie problemy, wady, niedoskonałości.
Myślę, że największym takim wyzwaniem, jest wyjaśnienie kobietom, że to co one uznają za “problem” w swoim wyglądzie, wcale nim nie jest. A ponadto bardzo rzadko jest dostrzegalne dla otoczenia. Robię to co kocham, nabyte w ciągu życia umiejętności zamieniłam w swoją pracę. Mogę edukować kobiety, uczyć je, że to jak zadbają o swój wygląd, wpłynie na ich cały dzień. Że strój może być jednocześnie elegancki i wygodny. Że jeśli wybieramy najlepszą jakość, czujemy duży komfort.
W mojej pracy widzę, jak kobiety rozkwitają w czasie trwania naszego spotkania. Jak z każdą chwilą czują się lepiej, i to jest najważniejsze.

E.S-M: Wiem, że oprócz wsparcia przy odpowiednim doborze garderoby, wspiera Pani swoje klientki w podnoszeniu własnej wartości i nabieraniu pewności siebie – nie jest to łatwe zadanie. W jaki sposób zmiana czy przegląd garderoby wpływa na naszą samoocenę?

P.W: Tak, to prawda nie jest to łatwe, ale wpływ jest ogromny! Wiele z nas jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że doskonale dobrany strój, nie zaprząta naszych myśli, daje nam komfort i pozwala działać. Kiedy mamy pewność, że wyglądamy dobrze, jednocześnie rośnie nasza pewność siebie, to niesamowite, ale strój tak właśnie na nas działa. Szerzej mówię o tym na moich warsztatach Styl&MakeUp. Kiedy odwiedzam klientkę by wspólnie zrobić przegląd szafy, ona już wtedy nabiera pewności siebie. Widzi, że jej ubrania mogą łączyć się w ciekawe zestawy, których sama nie stworzyła, dostaje wskazówki na jakie okazje wkładać poszczególne stroje, czy jak wysmuklić sylwetkę i to wszystko przekonuje ją, że może czuć się jeszcze lepiej, jeszcze pewniej, mieć jeszcze więcej energii.

E.S-M: W obecnie panującej sytuacji trudno udać się na zakupy z osobistą stylistką, czy można dokonać wspólnych zakupów online?
Jeśli tak, jak to wygląda?

P.W: Tak, oczywiście, taką usługę mam w swojej ofercie, od początku, są kobiety i mężczyźni, którzy nie znoszą sklepów i opcja zakupów on-line jest dla nich najbardziej komfortowa. Na początku zawsze przeprowadzam wywiad z moją klientką. Ustalamy wszystkie szczegóły, czego szukamy, co jest potrzebne, co lubi, czego nie itd. Następnie wyszukuję konkretne stylizacje. Klientka dostaje ode mnie 3 pliki on-line, w pierwszym opis jej potrzeb, wszystko co ustaliłyśmy w naszym wywiadzie, w drugim, zestawienia stylizacji, grafiki co z czym łączyć i w 3 linki do poszczególnych sklepów.

Rekomenduję by zamówiła te rzeczy do domu. Następnie za pośrednictwem Skype, łączymy się i klientka mierzy, oceniamy co zostaje, co odsyłamy.
Ten model pracy oszczędza nam dużo czasu. Jednocześnie trwa dłużej, bo musimy poczekać aż zamówione ubrania dotrą do domu do klientki.

E.S-M: Prowadzi Pani ciekawy projekt „Analiza Sylwetki On-line”. Rozumiem, że kontaktuje się Pani z klientką poprzez komunikator. Prezentuje ona swoją sylwetkę „do komputera”? Jak dokładnie to funkcjonuje w rzeczywistości?

P.W: Analiza typu sylwetki on-line powstała w wakacje 2019 roku. Wtedy postanowiłam stworzyć produkt, z którego może skorzystać każda kobieta, niezależnie od miejsca zamieszkania. Ten produkt pozwala wykonać ogrom samodzielnej pracy nad swoim stylem. Potrzebuję od klientki kilku informacji oraz zdjęcia sylwetki i na tej podstawie określam jej typ sylwetki. Następnie tworzę spersonalizowaną listę fasonów, wzorów, materiałów, które pasują do typu sylwetki mojej klientki, które jednocześnie podkreślą też jej atuty.

Kolejno tworzę czarną listę wzorów i fasonów. Czyli są to rzeczy, których klientka nie powinna nosić, mieć w szafie ani kupować, ponieważ szkodzą jej sylwetce. ASO pozwala dokonać samodzielnego przeglądu szafy oraz trafnie dobierać ubrania podczas zakupów.

E.S-M: Niedawno pojawił się Pani autorski ebook „Mini kurs budowania swojego stylu” skąd pomysł na stworzenie takiego kursu? Co w nim odnajdziemy? Do kogo jest skierowany?

P.W: Pomysł na e-booka pojawił się już dawno, tylko cały brakowało dłuższej chwili by go dopracować. Obecna sytuacja dała mi czas na pracę nad e-bookiem i bardzo się cieszę, bo kobiety są nim zachwycone, ich opinie można znaleźć na mojej stronie www.paulawrabel.com
E-book to 7 kroków pracy nad swoim stylem oraz dwa bonusy, które uzupełniają temat. Znajdują się tam ćwiczenia praktyczne oraz wiele wskazówek dotyczących tworzenia swojego stylu.
Jest skierowany do każdej kobiety, która chce świadomie budować swój wizerunek, która chce popracować nad swoim stylem. To taki pierwszy samodzielny krok ku zmianom z wsparciem eksperta.

Z Paulą Wrąbel rozmawiała Ewelina Salwuk-Marko

Zamów E-book „Mini kurs budowania swojego stylu”

Strona www www.paulawrabel.com

Facebook https://www.facebook.com/PaulaOsobistaStylistka/

Instagram https://www.instagram.com/paula_osobista_stylistka/

Share