Czym jest treonina i dlaczego warto ją suplementować?

To bardzo ważny związek chemiczny, który przyjmuje się wraz z pożywieniem. Należy dbać o jego prawidłowy poziom, ponieważ dany aminokwas działa na organizm w sposób kompleksowy, a jego niedobór może poważnie pogorszyć stan zdrowia.

Treonina – aminokwas, którego organizm nie syntezuje 

Właśnie dlatego powinno się ją suplementować. Aby stale utrzymywać poziom treoniny na właściwym poziomie, warto uzupełnić swoją dietę o takie produkty jak drób, czerwone mięso, mleko czy twaróg i ryby. Do nich warto dodać jeszcze jajka, rośliny strączkowe czy sezam.

Należy wiedzieć, że treonina występuje w skórze i chroni ją przed odprowadzeniem zbyt dużej ilości wody, a przy tym zapobiega jej przesuszeniu. Okazuje się jednak, że to nie jedyna jej cecha, która pozytywnie wpływa na kondycję organizmu.

Właściwości treoniny. Dlaczego warto ją suplementować?

Treonina należy do grupy aminokwasów egzogennych, które mają bardzo szerokie spektrum działania. Oprócz pozytywnego wpływu na skórę, posiada ona szereg innych, cennych dla organizmu, właściwości. Poniżej wymienię najważniejsze z nich.

  • Przy właściwym poziomie treoniny skóra powinna być nie tylko odpowiednio nawilżona, ale również gładka.
  • Ten aminokwas może opóźniać procesy starzenia się, ponieważ bierze udział przy produkcji kolagenu.
  • Poprawia koncentrację oraz wzmacnia pamięć.
  • Łagodzi objawy zmęczenia czy neutralizuje niepożądane czynniki, które wpływają na układ nerwowy, między innymi stres.
  • Może wzmacniać szkliwo, regulować pracę takich narządów jak tarczyca, wątroba czy nawet całego układu pokarmowego.
  • Odpowiedni poziom treoniny wzmacnia również odporność.
  • Utrzymuje odpowiednią zawartość białek w organizmie, pozwalając na efektywniejsze treningi.

Czym skutkuje niedobór treoniny?

Łatwo się domyślić, że skoro ten aminokwas wpływa na praktycznie każdy aspekt funkcjonowania organizmu, jego brak może spowodować bardzo poważne skutki.

Najczęściej rozpoznawalną oznaką niedoboru treoniny może okazać się osławiona depresja czy zaburzenia nerwowe, a także zwiększona podatność na stres. Wspomniane wyżej napięcie psychiczne może objawiać się również nadmiernym pobudzeniem oraz niepokojem czy nieustannym, męczącym rozdrażnieniem.

Kolejne skutki niedoboru tego kluczowego aminokwasu to o wiele gorsze przyswajanie składników odżywczych z jedzenia. Tak więc brak treoniny jest jednoznaczny z niedoborem reszty witamin oraz minerałów, dzięki którym organizm może normalnie funkcjonować.

Ponadto, kondycja skóry ulega pogorszeniu – jest nienaturalnie przesuszona i nie da się jej poprawić za pomocą nawilżających kremów.

Treoniny nie można przedawkować 

Nasza dieta najczęściej jest uboga w niektóre składniki, ponieważ obawiamy się skutków ubocznych, które wystąpią po ich nadmiernym spożyciu. Okazuje się, że treoniny nie można przedawkować, a jej nadmiar nie jest niebezpieczny dla zdrowia. Dlatego tym bardziej warto sięgnąć po produkty bogate w dany aminokwas, jak się okazuje, tak istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Jeśli lubisz kombinować i zmieniać, a przy tym cieszyć się…