Czym kierować się przy zakupie piekarnika

Wybór odpowiedniego piekarnika do kuchni w mieszkaniu może być nie lada kłopotem, szczególnie biorąc pod uwagę, że konkurencja między producentami stała się naprawdę zażarta. Co więcej, dostępne na rynku produkty mocno różnią się parametrami, których znaczenie może nie być dla klienta z początku zbyt oczywiste. Dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi kryteriami, którymi warto kierować się przy zakupie piekarnika.

Parametry piekarników

Podawane przez producentów parametry kuchenek to klasa, pojemność i wielkość oraz klasa energetyczna. Ta dwa pierwsze wydają się oczywiste. Jeśli chodzi o pojemność, obecnie na rynku dostępne są urządzenia o bardzo różnych jej poziomach, jednak można przyjąć że dla rodziny z dwójką dzieci wystarczające będzie ok. 50 litrów.

Co do wielkości, jej dobór powinien zależeć od powierzchni pomieszczenia. Istnieją trzy rodzaje wielkości:

  • piekarnik powiększony – do naprawdę dużych kuchni, umożliwiające przygotowywanie więcej niż jednego posiłku na raz
  • piekarnik standardowy – do kuchni standardowych rozmiarów, dostosowane do potrzeb większości rodzin
  • piekarnik kompaktowy – do niewielkich kuchni, najlepszy dla osób mieszkających samotnie

Klasa energetyczna oznacza energooszczędność urządzenia. Klasyfikacja piekarników pod kątem klasy energetycznej przypomina nieco szkolny system oceniania w krajach anglojęzycznych, z tym że rozbudowany o dodatkową ocenę: zużywające najwięcej energii urządzenia dostają literkę G, natomiast najbardziej oszczędne literkę A. W praktyce ciężko jest znaleźć urządzenia o klasie gorszej niż B, więc właściwie można zignorować literki inne niż A i B. Jeśli chodzi zaś o tę pierwszą, skala została została rozbudowana o A z plusami. Obecnie więc można znaleźć piekarniki o klasie energetycznej A++ czy A+++, które są wyjątkowo energooszczędne.

Rodzaje piekarników

Obecnie na rynku popularne są dwa rodzaje piekarników: elektryczny oraz parowy. Piekarnik elektryczny jest obecnie najbardziej popularnym rozwiązaniem i większość osób dobrze zna jego właściwości, warto należy przyjrzeć się temu drugiemu rodzajowi. Otóż posiada on mniejszy zakres temperatur, ale pozwala przygotowywać wiele potraw na raz na różnych poziomach piekarnika. Miłośnicy zdrowego żywienia doceniają fakt, że przygotując w nim potrawy nie trzeba używać tłuszczu. To sprawia, że coraz więcej osób stawia na to nowoczesne rozwiązanie. Osoby zainteresowane tego rodzaju piekarnikami powinny zwrócić uwagę na to, czy urządzenie, które mają zamiar kupić posiada możliwość odkamieniania oraz czyszczenia parowego, ponieważ ich brak zdecydowanie utrudnia utrzymywanie go w czystości.

Obecnie na rynku popularne są dwa rodzaje piekarników: elektryczny oraz parowy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dobór kuchenki to nie tylko parametry. Warto bowiem zwrócić uwagę również na aspekty urządzenia, które mogą ułatwić codzienne korzystanie z niego. Aspektem, którego nie można przeoczyć to typ zastosowanych w urządzeniu prowadnic. Nowoczesne modele posiadają prowadnice teleskopowe lub cargo, które czynią korzystanie z urządzenia o wiele bardziej wygodnym.

Istotny jest również sposób sterowania urządzeniem. Obecnie istnieją bowiem urządzenia, które można sterować dodatkowo, jak również i takie, które posiadają tradycyjne pokrętła. Warto zastanowić się, która z opcji bardziej będzie sprzyjać wygodnemu korzystaniu z piekarnika.

Zastanów się nad wyborem

Wybór piekarnika bardzo dobrej jakości jest niewątpliwie istotny dla wygodnego przygotowywania smacznych i zdrowych posiłków. Warto więc zastanowić się dokładnie, które z dostępnych na rynku urządzeń tego typu jest dla nas właściwe. Istotne jest przy tym, by kierować się posiadanym przez nas rodzajem kuchni.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona: wtwojejkuchni.pl

Share