Czym są presety i dlaczego warto ich używać?

Każdy z nas z pewnością marzy o fotografiach na poziomie tych, które widujemy wśród influencerów w popularnych serwisach społecznościowych. Wykonanie odpowiedniego zdjęcia nie jest rzeczą prostą i wymaga sporej wprawy, jeśli chodzi o umiejętność dopasowania perspektywy, świata i oczywiście treści na zdjęciu, w zależności od jego tematyki. Przemierzając Instagrama, Pitneresta czy różne blogi w internecie możemy często zauważyć, że niektóre profile posiadają wyjątkowo spójną kolorystykę i aurę. Czym są presety?

Na niektórych dominują kolory ciemne, na innych żywe i nasycone, jeszcze na innych występują głównie kolory w odcieniach brązu. Całe profile zdają się mieć jednolity charakter. Jest to w większości przypadków zasługa presetów – specjalnych filtrów do zdjęć, które nałożone na fotografię pomagają uzyskać określony efekt.

Czym się różnią presety od filtrów np. Instagrama?

Wiele osób spyta: ,,po co mi presety skoro na Instagramie mamy już do wyboru różne filtry”. Różnica między tymi dwoma pojęciami polega na tym, że filtry instagramowe oddziałują na zdjęcie manewrując wyłącznie jego podstawowymi parametrami, takimi jak nasycenie, jasność. Programy fotograficzne takie jak Adobe Lightroom, do których przeznaczone są właśnie presety i w których są one także wykonywane przez profesjonalistów, kształtują bardzo szeroką gamę parametrów fotografii. Dzięki temu, możemy na zdjęciu wydobyć określony kolor lub grupę kolorów, pogłębić cienie, wyciągnąć błysk, podkreślić opaleniznę oraz wiele więcej.

Jak używać presetów?

Tak jak zostało wspomniane wyżej, presetów używa się w oddzielnej aplikacji. Najpopularniejszą z nich jest Adobe Lightroom, gdyż jest zaufana, darmowa i prosta w obsłudze. Presety do tej aplikacji możemy zakupić (np. w sklepie https://impresset.pl) lub wykonać samodzielnie, jeśli poświęcimy odpowiednią ilość czasu i wysiłku na szkolenie w tym zakresie. Dla początkujących ilość opcji przy tworzeniu presetów może jednak okazać się trudna. Kiedy mamy już swój preset, możemy wgrać go do aplikacji i używać nieograniczoną ilość razy za pomocą kilku kliknięć. Wystarczy wgrać zdjęcie, nałożyć preset i zapisać finalny efekt na urządzeniu. Aplikacja Lightroom dostępna jest na każdy smartfon i nic nie kosztuje.

Gdzie zdobyć presety?

Pozyskanie dobrze zaprojektowanych presetów z pewnością nie jest proste. W Polsce istnieje kilka firm oferujących presety, np. sklep z presetami impresset.pl,, który wyróżnia przede wszystkim precyzyjne dopasowanie presetów do określonych zastosowań. Znajdziemy na stronie m.in presety ślubne, wakacyjne, modowe czy też do fotografii potraw. 

Artykul sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Czego spodziewać się po modzie męskiej w lecie 2021? Jakie…