Czyszczenie i impregnacja butów sportowych. 3 wskazówki dla początkujących

Jak prać buty? Czy wolno to robić w pralce? Te pytania zadaje sobie wiele osób, bo o ile w przypadku butów skórzanych doskonale wiemy, w jaki sposób je pielęgnować, tak w przypadku obuwia sportowego, z reguły wykonanego z materiału zaczynamy nabierać wątpliwości. Poniżej przedstawiamy 5 praktycznych rad, w jaki sposób odpowiednio zadbać o wygląd ulubionych trampek, czy sneakersów.

Nie wszystko można uprać w pralce

Przed czyszczeniem sportowego obuwia warto sprawdzić zalecenia producenta, co do przebiegu tego procesu. Może okazać się, że nie każde obuwie będzie nadawać się do prania w pralce, a nawet do ręcznego czyszczenia. Obuwie sportowe wykonane ze skóry naturalnej lub zawierające jej elementy z pewnością nie będzie nadawać się do prania w pralce. Wysoka temperatura podczas tego procesu oraz czas prania mogą negatywnie wpłynąć na klej, łączący poszczególne elementy obuwia, a także na wygląd materiału, zniekształcając obuwie.

Znacznie lepiej zainwestować w odpowiedni preparat do impregnacji obuwia sportowego. W przypadku, gdy producent zezwala na ten szybki sposób odświeżania obuwia przed włożeniem sneakersów do bębna należy odczyścić je z błota i kurzu, wyjąć sznorówki i wkładki, a także umiescić w specjalnie przeznaczonym do tego celu worku przeznaczonym do prania obuwia. Obuwie sportowe należy prać w jak najniższej temperaturze i maksymalnie krótkim czasie. Do jego prania warto używać delikatnych płynów – wszystko to po to, by zminimalizować możliwość obkurczenia się lub zniszczenia.

Polecane preparaty do impregnacji butów skórzanych: Gentle-man.pl/118-pielegnacja-i-impregnacja-butow-skorzanych

Renowacja obuwia to nie tylko czyszczenie

Czyszczenie obuwia to tak naprawdę początek procesu, który ma na celu utrzymanie go w odpowiedniej kondycji. Radzimy uważać przy tym na środek, którego używamy do czyszczenia naszych snerakersów. Często używane do renowacji obuwia mydło, proszki do prania, czy płyn do naczyń mogą dać tragiczne w skutkach efekty – zamiast odczyścić ulubioną parę sportowego obuwia spowodują jego szybkie odkształcenie lub przetarcie. Aby skutecznie zadbać o swoje obuwie warto zainwestować w odpowiedni preparat do czyszczenia skóry czy zestaw impregnatów, które należy dopasować odpowiednio – w zależności od tego, z jakiego materiału wykonane zostało nasze obuwie. Wyczyszczone i wysuszone buty to pierwszy krok, by później odpowiednio je odżywić oraz zapewnić wodoodporność.

Jak impregnować sportowe obuwie?

W przypadku obuwia wykonanego z tekstylnych materiałów warto czyścić je przy każdorazowym zabrudzeniu. Brud wnikający w powierzchnię materiału będzie znacznie trudniejszy do usunięcia niż ten, który znajdzie się na powierzchni skóry licowej, mogąc głębiej wniknąć w strukturę włókna. Wybierz więc odpowiedni preparat do czyszczenia tekstyliów – może być to pianka do czyszczenia odzieży lub specjalnie przeznaczony do tego cleaner, posiadający także właściwości ochronne oraz tak zwane protektory (znajdziesz je w sklepie gentle-man.pl). Potraktowane nim, osuszone obuwie utworzy na powierzchni specjalną warstwę ochronną, zapewni obuwiu nieprzemakalność oraz zminimalizuje przyklejanie się do niego cząsteczek brudu.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Większość firm oferujących typowe ślubne usługi, przez kilka tygodniu była…