Dieta kopenhaska – dieta cud czy kolejne oszustwo? (Jadłospis)

Dieta kopenhaska

Która z kobiet przynajmniej raz w życiu nie podejmowała próby pozbycia się zbędnych kilogramów. Nadprogramowy tłuszczyk to utrapienie znacznej części Pań. Nadwaga lub otyłość wiążą się nie tylko z mniej estetycznym wyglądem, ale przede wszystkim z niekorzystnym wpływem na zdrowie. Jest to ważny czynnik ryzyka wielu chorób, takich jak miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie. Aby pozbyć się zbędnych kilogramów konieczne jest zastosowanie specjalnych diet o obniżonej kaloryczności. Najbardziej wskazana jest dieta w pełni zbilansowana, która dostarcza tylko nieznacznie mniej kilokalorii niż wymaga tego nasz codzienny bilans energetyczny. Jest to metoda zdrowa, bezpieczna, ale również wymagająca dużo cierpliwości. Z tego powodu cały czas słyszy się o całej masie cudownych diet, które pozwalają znacznie skrócić proces odchudzania. Do jednych z nich należy właśnie tytułowa dieta kopenhaska.

Opiera się ona na radykalnym ograniczeniu kalorii oraz spożywaniu posiłków niskowęglowodanowych. Jej zwolennicy wskazują na jej wyjątkową skuteczność, pozwalającą w niecałe dwa tygodnie pozbyć się nawet kilkunastu kilogramów.

Dieta kopenhaska – na czym polega?

Dieta kopenhaska nazywana jest inaczej dietą trzynastodniową. Tyle bowiem dokładnie trwa i w takim czasie pozwala pozbyć się znacznej ilości kilogramów. Jej pierwotna nazwa pochodzi natomiast od kraju, w którym prawdopodobnie pierwszy raz ją zastosowano (do celów leczniczych), czyli Danii. Warto zauważyć, że Duńczycy wypierają się tego sposobu żywienia, wskazując Szwedów, jako głównych pomysłodawców. Drudzy zaś postępują podobnie. Dlaczego oba kraje tak niechętnie podpisują się pod ową dietą? Powód jest prosty. Niezależnie od obiecywanych efektów, dieta kopenhaska jest bardzo niebezpieczna. Uważa się, że jest to jedna z najbardziej rygorystycznych diet, jakie kiedykolwiek stworzono. Opiera się na ściśle określonym jadłospisie, który uniemożliwia wprowadzenie jakichkolwiek modyfikacji. Ostatecznie, osoba decydująca się na dietę kopenhaską przez 13 dni spożywa około 600-800 kcal dziennie. Jest to zatem dieta skrajnie ograniczająca, a co za tym idzie, również skrajnie niedoborowa.

Dieta kopenhaska – zasady

Dieta kopenhaska nie pozostawia wiele pola do manewru dla osób, które się jej podjęły. Posiada tylko jeden, ściśle określony jadłospis z przypisanymi dniami. Zakłada spożywanie 3 posiłków dziennie. Do głównych zasad w tym modelu żywienia należy:

 1. Spożywanie 3 posiłków w określonych porach:

8.00-9.00 – śniadanie

12.00-14.00 – obiad

17.00-18.00 – kolacja

 1. Możliwość zamiany posiłku obiadowego i kolacyjnego
 2. Spożywanie 1,5-2 l wody dziennie
 3. Możliwość picia kawy i zielonej herbaty
 4. Stosowanie diety nieprzerwanie przez 13 dni (ani dnia krócej, ani dnia dłużej)
 5. Stosowanie diety maksymalnie raz na 2 lata
 6. Ograniczenie aktywności fizycznej
 7. Ścisłe przestrzeganie zaplanowanych posiłków i niepodjadanie

Dieta kopenhaska – jadłospis

Dieta kopenhaska: jadłospis dzień 1. i 8.

śniadanie: kubek kawy z kostką cukru

obiad: 2 jajka na twardo, szklanka gotowanego szpinaku, pomidor

kolacja: befsztyk wołowy, 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny

Dieta kopenhaska: jadłospis dzień 2. i 9.

śniadanie: kubek czarnej kawy z kostką cukru

obiad: befsztyk wołowy, 5 liści sałaty z łyżką oliwy i sokiem z cytryny, owoc

kolacja: plaster chudej szynki, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego

Dieta kopenhaska: jadłospis dzień 3. i 10.

śniadanie: kubek kawy z kostką cukru, grzanka

obiad: szklanka gotowanego szpinaku, pomidor, świeży owoc

kolacja: 2 jajka na twardo, plaster szynki, 5 liści sałaty z oliwą i sokiem z cytryny

Dieta kopenhaska: jadłospis dzień 4. i 11.

śniadanie: kubek kawy z kostką cukru

obiad: jajko na twardo, tarta marchewka, małe opakowanie twarożku

kolacja: 1/2 szklanki kompotu, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego

Dieta kopenhaska: jadłospis dzień 5. i 12.

śniadanie: duża tarta marchewka z cytryną

obiad: 300 g chudej ryby gotowanej na parze

kolacja: befsztyk wołowy, 5 liści sałaty

Dieta kopenhaska: jadłospis dzień 6. i 13.

śniadanie: kubek kawy z kostką cukru, grzanka

obiad: cały kurczak gotowany, 5 liści sałaty z olejem i cytryną

kolacja: 2 jajka na twardo, duża marchew

Dieta kopenhaska: jadłospis dzień 7.

śniadanie: herbata

obiad: kawałek chudego mięsa z grilla, owoc

kolacja: nic

Dieta kopenhaska – czy warto?

Dieta kopenhaska posiada jedną zaletę. Z pewnością pozwala w bardzo krótkim czasie pozbyć się dużej ilości kilogramów. Nie może być inaczej, zważywszy na skrajne ograniczenie spożytych kalorii. Warto jednak chwilę zastanowić się nad tym zagadnieniem. Zwolennicy wskazują, że przez 13 dni można stracić nawet kilkanaście kilogramów. Rzeczywiście po dwóch tygodniach waga może pokazać znacząco mniejszą cyferkę niż jeszcze kilkanaście dni wcześniej. Jak to jednak wygląda z punktu fizjologii człowieka. 1 kg tłuszczu to 7000 kcal. Przyjmując przeciętne zapotrzebowanie dorosłej kobiety, czyli 2000 kcal, dzienny deficyt kaloryczny pochodzący z diety kopenhaskiej wynosi maksymalnie 1500 kcal.

Mnożąc tę wartość razy ilość dni otrzymujemy łączy deficyt kaloryczny wynoszący 19 500 kcal. W rzeczywistości daje nam to niecałe 3 kg straconego tłuszczu!!! Z czego zatem wynika tak „spektakularny” efekt diety trzynastodniowej? Stracone kilogramy nie są tak naprawdę tkanką tłuszczową. W głównej mierze jest to utracona w wyniku skrajnego stresu woda, całkowite wytracenie zapasów glikogenu oraz brak jakiejkolwiek treści jelitowej w przewodzie pokarmowym.

Podsumowując, dieta kopenhaska wcale nie jest idealnym sposobem na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zapewniana duża strata kilogramów wynika z negatywnego wpływu takich restrykcji na fizjologię organizmu. Po przejściu na zwyczajny sposób żywienia, nawet jeśli jakimś cudem unikniemy efektu jo-jo, nasz organizm szybko uzupełni straty w postaci wody i glikogenu – składników niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.

Dieta kopenhaska – zagrożenia

Niebezpieczeństwa związane z dietą kopenhaską to:

 • Efekt jo-jo po zakończeniu diety
 • Duże niedobory białkowe, witaminowe i mineralne – anemia, sucha skóra, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, osłabiona odporność
 • Skrajne wyczerpanie organizmu – brak siły, omdlenia
 • Rozregulowanie gospodarki hormonalnej – ciągłe uczucie głodu, napady kompulsywnego objadania się, zaburzenia miesiączkowania
 • Budowanie nieprawidłowej relacji z jedzeniem

Artykuł sponsorowany

Share