Gdzie i dlaczego najlepiej kupić pierwszy rower?

Rower nie jest dziełem sztuki. Nikt nie będzie się mu przyglądał. Bowiem jest to narzędzie, które ma pomagać w określonych sytuacjach takich jak dojazd do pracy czy do klienta. Będzie służył w startach w wyścigach albo zwyczajnej rekreacji. I tak należy dostosować swój pierwszy rower. Gdzie go kupić? Możliwości jest kilka. Można nabyć rower używany, nowy w markecie lub w specjalistycznym sklepie z rowerami.

Ile kosztuje rower?

Rowery używane są zawsze tańsze, ale tu trzeba liczyć się z prawdopodobnymi awariami i koniecznością wymiany podzespołów, zwłaszcza przy częstym używaniu roweru. Zbyt tani rower może więc okazać się droższy od nowego, kupionego nawet w specjalistycznym sklepie z rowerami. Jeśli rower ma być używany okazjonalnie – nie trzeba przepłacać, jeśli będzie wykorzystywany często – nawet w złą pogodę, warto poszukać roweru droższego, ale przygotowanego już przez fabrykę do takiej właśnie eksploatacji.

Niestety na cenę roweru ma też wpływ sylwetka i masa cyklisty Im więcej masy ciała – tym droższy będzie rower, ponieważ potrzebuje bardziej wytrzymałych elementów. I tak, konkludując, wynika, że im bardziej zaawansowany sprzęt – tym niestety jest droższy. Technologia kosztuje, a cen górnych rowerów nie ma. Najtańsze używane można kupić już za kilkaset złotych.

Typy rowerów dostosowane do potrzeb

Przede wszystkim pierwszy rower powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Miejski rower służy do jazdy w mieście, górski do jazdy górskiej, rower szosowy to wyścigówka, a nie rower terenowy. Warto więc przed zakupem zastanowić się, do czego rower będzie służył? Ważna jest także intensywność jazdy, czyli kilometry oraz, czy będzie to jazda spokojna, rekreacyjna, czy też znajdą się starty w wyścigach kolarskich. Pierwszy rower nie powinien być zbyt skomplikowany technicznie. Najpierw należy nabrać odpowiedniej wprawy w jeździe, a potem zastanowić się nad rozwojem technologii.

Gdzie kupić odpowiedni rower?

Pytanie oraz odpowiedź to jest prawdziwy banał. Najprostsza odpowiedź brzmi bowiem tak: rower kupimy tam, gdzie sprzedaje się rowery, czyli namierzamy sklep z rowerami i usługami serwisowymi. Dlaczego jest to najlepszy wybór? Ponieważ w tym miejscu znajdzie się fachowa pomoc, będzie duży wybór rowerów oraz sklep z rowerami umożliwi jazdę testową. Aby te wszystkie warunki zostały spełnione, należy wybrać duży salon rowerowy, warto jednak przed samym zakupem porównać marki, oferty i ceny. Można bowiem zawsze dokonać lepszego wyboru.

Na drugim miejscu znajduje się Internet. W sieci ceny zwykle są niższe. Można z powodzeniem zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Kupno roweru przez Internet ma jednak swoje wady. Przede wszystkim roweru nie można obejrzeć w Realu i go wypróbować. Rower kupuje się „na czuja” i do tego trzeba go będzie samodzielnie złożyć po wyjęciu z paczki (jeśli nie ma opcji odbioru osobistego), a to może być problem dla osoby, która się na tym nie zna. Kupno przez Internet pierwszego roweru jest jednak ryzykiem.

Rower można także nabyć na targach rowerowych. Istnieje tu bardzo dobra możliwość porównania rowerów wielu marek oraz wykonania jazdy testowej. Tutaj jednak zawsze należy zapytać o tak ważną kwestię jak lokalizacja serwisu gwarancyjnego.

Gdzie nie kupować roweru?

Dwa miejsca natomiast trzeba omijać jak najdalej. Przede wszystkim są to stoiska rowerowe w supermarketach. Nie każdy sklep z rowerami jest prawdziwym sklepem rowerowym. Dlaczego? Ponieważ akurat te rowery składa na miejscu pracownik sklepu, który nie zawsze jest gwarantem poprawnego zmontowania roweru czy poprawnego wyregulowania na przykład przerzutek, gdyż zajmuje się rowerami okazjonalnie między wykładaniem pomidorów i cebuli na półki. Może więc taka osoba nie mieć wystarczającej, profesjonalnej wiedzy. A już na pewno nie ma co liczyć na odpowiedni serwis. Gwarancja oczywiście jest, ale kłopoty również z takim sprzętem się zdarzają i to nie są rzadkie przypadki.

Szerokim łukiem należy także omijać bazary. Firma, która handluje rowerami, może zwyczajnie zniknąć, a gwarancja udzielona na sprzęt, po prostu nie będzie miała wtedy racji bytu.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ