Drzwi wewnętrzne – jak wybrać odpowiednie?

drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne oraz zewnętrzne są obowiązkowym elementem wyposażenia każdego domu czy mieszkania. Dobrej jakości modele powinny nie tylko cechować się stylowym wyglądem, ale również innymi zaletami. W jaki sposób więc wybrać odpowiednie drzwi? W poniższym artykule przedstawiamy sprawdzone porady.

  1. Drzwi a kolor podłogi
  2. Funkcjonalność drzwi

Drzwi a kolor podłogi

Wybierając drzwi do mieszkania, dobrze jest dopasować je do koloru podłogi. Nie znaczy to, że powinny być one w identycznym kolorze. Ważne, żeby dobrze ze sobą korespondowały. Efekt ten można osiągnąć, wybierając drzwi drewniane w tonacji podobnej do barwy podłogi lub też z nią kontrastujące. Częstym rozwiązaniem jest zakup drzwi białych do ciemnej podłogi. Należy przy tym pamiętać, aby nie wprowadzać zbyt wiele kolorów i odcieni do wnętrza – w pokoju powinny dominować maksymalnie 2-3 różne barwy. W przypadku wyboru drzwi na zasadzie kontrastu z podłogą, dobrze jest dopasować je kolorystycznie do mebli i okien. Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy wyborze drzwi jest stylistyczne dopasowanie ich wyłącznie do jednego pomieszczenia. Ważne jest, aby pasowały one do obu pomieszczeń, które drzwi rozdzielają, czyli przykładowo zarówno salonu, jak i przedpokoju.

Funkcjonalność drzwi

Trzeba mieć na uwadze, że dobre jakościowo drzwi powinny być nie tylko estetyczne wizualnie, ale przede wszystkim użyteczne, porządnie wykonane oraz fachowo zamontowane. Dlatego też istotny jest materiał, z którego jest wykonany ten element. Najlepiej jest zdecydować się na wersje wykonane z drewna. Drzwi tego typu cechują się wyjątkową solidnością, trwałością i elegancją, które zachowują w niezmienionym stanie przez wiele lat. Ważny jest też rodzaj drzwi. Nie zawsze klasyczne modele jednoskrzydłowe to jedyne polecane rozwiązanie. Warto zastanowić się, czy np. w salonie albo kuchni lepszym wyborem nie okażą się drzwi dwuskrzydłowe. Modele te szczególnie dobrze prezentują się w pomieszczeniach o dużej powierzchni.

Mogą służyć nie tylko jako zamknięcie pokoju, ale również wydzielenie przestrzeni, np. w przypadku salonu z aneksem kuchennym albo sypialni z garderobą. W mieszkaniach z niewielkimi przedpokojami, polecanym wyborem mogą okazać się drzwi harmonijkowe. Obecnie producenci oferują szeroki wybór bardzo estetycznych, nowoczesnych modeli tego typu, które z łatwością można dopasować do wybranej aranżacji. Wersje przesuwne z szyną chowaną w ścianie to również polecany wybór w przypadku mniejszych przestrzeni, pozwalający zaoszczędzić cenne miejsce.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

komentarze