Dywany w marokańską koniczynę, czyli powiew egzotyki w Twoim mieszkaniu

Dywany w marokańską koniczynę

Marokańska koniczyna to jeden z najlepiej rozpoznawalnych motywów wnętrzarskich. Zawdzięczamy ją Maurom, którzy w średniowieczu przywędrowali do Hiszpanii i Portugalii z północnej Afryki, wzbogacając europejską kulturę, sztukę i architekturę o osiągnięcia arabskie oraz berberyjskie. I pomimo, że na skutek XV-wiecznej inkwizycji wpływy te starano się wykorzenić, koniczyna marokańska pozostaje popularna do dziś, zdobiąc coraz to nowe domy i mieszkania. Dywany w marokańską koniczynę – poznaj je lepiej!

Można znaleźć ją na płytkach ceramicznych, tapetach, tekstyliach, a nawet ażurowych korpusach stolików kawowych czy drzwiczkach mebli. Koniczyna marokańska ma to do siebie, że wygląda jednocześnie prosto i efektownie, nadaje przestrzeni wyrazisty charakter i w tym samym czasie ją porządkuje. Choć inspirowana jest elementem natury, dzięki idealnej symetrii zdecydowanie bliżej jej do wzoru geometrycznego. Subtelna i elegancka, nie bez powodu bardzo często stanowi inspirację dla projektantów dywanów, którzy chętnie sięgają po sprawdzone orientalne motywy.

Dywany w marokańską koniczynę

Dywany w marokańską koniczynę

Te ponadczasowe pokrycia podłogowe mają zwykle prostokątny kształt, ale występują w różnych rozmiarach i wariantach kolorystycznych. Sam wzór marokańskiej koniczyny jest standardowo biały i kontrastuje z ciemnym tłem, choć dostępne są także jasne modele z wyrazistymi konturami oraz egzemplarze wielobarwne, choć te spotyka się rzadko, biorąc pod uwagę, że koniczyna marokańska sama w sobie jest bardzo dekoracyjna. Wyjątkowo elegancko prezentują się dywany jednobarwne z wzorem wykonanym z lśniącego poliestru wyraźnie odcinającego się od matowego tła. Dużą popularnością cieszą się także doskonałe jakościowo dywany wełniane do salonu z runem, które przycina się trójwarstwowo, uzyskując w ten sposób wypukły, wielokrotnie powielony motyw koniczyny.

Dywany w marokańską koniczynę nie męczą wzroku i nie przytłaczają optycznie pomieszczenia, dlatego nawet te o sporym metrażu można bez obaw położyć na środku pokoju dziennego jako główny element aranżacji. Mniejsze modele świetnie nadają się do wydzielenia stylowej strefy wypoczynku. W salonie będzie to fragment pokoju z kanapą, fotelami oraz stolikiem kawowym, natomiast w dwuosobowej sypialni pokrycie podłogowe zwykle wsuwa się pod łóżko w taki sposób, żeby w każdej strony wystawało na minimum pół metra. W ten sposób można z łatwością stworzyć przytulne miejsce służące do relaksu i pozwalające na chwilę wyciszenia.

Dywany w marokańską koniczynę

Do jakich wnętrz pasuje dywan w marokańską koniczynę?

Marokańska koniczyna jest wzorem na tyle uniwersalnym, że z łatwością można wkomponować ją w dowolną aranżację, bez względu na to, czy reprezentuje ona styl tradycyjny czy nowoczesny. Są jednak dwa style, do których koniczyna marokańska pasuje jak ulał.

Pierwszy z nich to styl nowojorski łączący komfort użytkowania z niewymuszoną elegancją. Cechuje go stonowana kolorystyka przełamana akcentami złotymi oraz srebrnymi, wysoki standard wykończenia oraz dbałość o optyczny ład. W takim salonie nie ma miejsca na zbyt kolorowe lub wzorzyste pokrycie podłogowe, natomiast jego wystrój idealnie będzie dopełniać szary lub beżowy dywan w marokańską koniczynę wykonany z wełny lub mieniącej się w słońcu wiskozy. Tło takiego dywanu wcale nie musi być gładkie, może na przykład imitować marmur.

Dywany w marokańską koniczynę

Równie elegancki, ale bardziej przytulny jest styl Hampton.

Charakterystyczne dla niego są jasne, przestronne wnętrza i dodatki nawiązujące do natury oraz nadmorskiego klimatu – żeglarskie węzły, makramy, plecione kwietniki czy abażury. Drewnianą podłogę zdobi zwykle biało-granatowy lub biało-błękitny dywan pokryty dodającą wnętrzu szyku marokańską koniczyną. W takim spójnym kolorystycznie i stylistycznie otoczeniu ten modny wzór można zestawić zarówno z marynistycznymi pasami, jak i kwiecistymi printami, uzyskując w ten sposób nietuzinkową, ale nadal harmonijną kompozycję. Efekt końcowy eksperymentowania z tekstyliami może przerosnąć najśmielsze oczekiwania!

Dlaczego warto wziąć pod uwagę dywan w marokańską koniczynę? Dzięki niemu nie tylko zyskuje się gustowny element wystroju, ale można nieco oderwać się od szarej rzeczywistości, uciekając myślami w barwny świat Orientu, tak odmienny od naszej codzienności.

Artykuł sponsorowany

Share