Dziewczynki nie chcą rezygnować z marzeń!

dream gap

W przededniu Międzynarodowego Dnia Dziewczynek marka Barbie® ogłosiła globalny Projekt Dream Gap, którego celem jest uświadomienie ograniczeń sprawiających, że już małe dziewczynki tracą wiarę we własne możliwości i rezygnują z marzeń.Podejmowane przez Barbie®, a wcześniej zidentyfikowane przez światowe instytucje, zjawisko Dream Gap dotyczy uprzedzeń i nierówności związanych z płcią. Prowadzą one do utraty pewności siebie i wiary we własne możliwości dziewczynek w wieku około 5 lat. W odróżnieniu od chłopców, dziewczynki tracą wiarę, że w przyszłości, jako dorosłe kobiety będą mogły zostać kim zechcą, będą realizować swoje marzenia i osiągać cele. Brak wiary w siebie pogłębiają utrwalane stereotypy kulturowe, system wychowania czy edukacji, a nawet wizerunek dziewczynek i kobiet kreowany w mediach.

Uwierz w swoje możliwości

Marka Barbie® nieprzerwanie od niemal 60 lat inspiruje dziewczynki oraz dorosłych do budowania lepszej rzeczywistości, w której dziewczynki mogą osiągać wszystko, co sobie wymarzą i zostać kim chcą.  #CloseTheDreamGap #MożeszByćKimChcesz.

Od 1959 r. Barbie buduje świat, w którym dziewczynki dostrzegają swoje nieograniczone możliwości. To nie tylko twórcza zabawa czy zabawki, ale także idee i koncepty, których celem jest inspirowanie i umacnianie pozycji dziewczynek, by w przyszłości potrafiły wykorzystywać/zrealizować cały swój potencjał. Jesteśmy przekonani, że Projekt Dream Gap poprzez uświadamianie istniejących nierówności oraz szereg podejmowanych przez Barbie® inicjatyw zainspiruje i zachęci do działania, zmiany postaw oraz zachowań, bo wszyscy w tym temacie mamy dużo do zrobienia”.

Lisa McKnight, General Manager i Senior Vice President marki BarbieWdrażając projekt marka Barbie® będzie wspierać dziewczynki i pomagać dorosłym w  przeciwdziałaniu Dream Gap poprzez:

  • informowanie o zjawisku Dream Gap. W tym celu powstał film wideo będący kontynuacją kampanii „Możesz być kim chcesz” (ang. You Can Be Anything) – dostępny na YouTube
  • wskazywanie wzorów do naśladowania. Marka Barbie® realizując program Barbie Shero przekonuje dziewczynki, że mogą być kim chcą pokazując kobiety, które udowadniają, że można i trzeba spełniać swoje marzenia. W Polsce pierwsze w historii wyróżnienie Barbie Shero otrzymała Martyna Wojciechowska, dziennikarka i podróżniczka, za wyjątkową pasję, wewnętrzną siłę i determinację
    w osiąganiu celów,
  • lalki, dzięki którym dziewczynki rozwijają wyobraźnię i odkrywają swoje nieograniczone możliwości,
  • dotarcie do dziewczynek poprzez Barbie Vlog – kanał na YouTube, na którym Barbie objaśnia istotne dla dziewczynek tematy w przystępny sposób.

Naukowe podejście do tematu

Celem lepszego zrozumienia tematu Dream Gap marka Barbie® podjęła współpracę z profesorem nadzwyczajnym Andreiem Cimpianem z Uniwersytetu Nowojorskiego, który w ramach dwuletniego stypendium przeanalizuje to zjawisko. Aby dowiedzieć się więcej o dziewczynkach, badania zostaną rozszerzone na inne kraje.Więcej informacji na temat Projektu Dream Gap na stronie barbie.com/DreamGapAby wziąć udział w dyskusji w mediach społecznościowych, użyj hasztaga #CloseTheDreamGap.

Share