Ekspresy kolbowe – najbardziej przydatne informacje

Ekspresy kolbowe

Włosi stworzyli ekspres kolbowy, który pod ciśnieniem około 6 barów zmienia zmielone ziarna kawy w esencjonalny płyn o niewielkiej objętości, wyraźnym smaku i pozostawiającym intensywne wrażenie pobudzenia.  Klasyczne ekspresy kolbowe do kawy nieodzownie kojarzą się z espresso prosto z Włoch, kolebki kawy. Espresso stanowi podstawę większości kaw mlecznych i daje możliwość rysowania na kawie. Pełna kontrola nad procesem parzenia kawy daje możliwości manipulowania smakiem wyczuwalnym w filiżance.

Gdzie gości ekspres do kawy kolbowy? 

Przeważnie możemy je spotkać  w kawiarniach i wszelkiej maści gastronomiach. Wybranie ekspresu kolbowego jest bardziej wymagające niż zdecydowanie się na ekspres automatyczny. Jednak efekty, które możemy dzięki niemu uzyskać są nieporównywalne. Dzięki możliwości wpływania na każdy etap parzenia możemy dowolnie manipulować smakiem i ostatecznym wyglądem kawowego napoju.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprosić kawiarnię do kuchni i zostać posiadaczem ekspresu do kawy kolbowego. Może być to ekscytujące zajęcie, które będzie umilało nam poranki. Wymagają one osobnego młynka oraz dosyć dużego kawowego zacięcia. Polecany dla domowych baristów, którzy pragną odtworzyć kawiarniane warunki 1:1.

Jak kawa do ekspresów kolbowych

Mimo swoich nieprzecenionych zasług Włosi mają swoje za uszami. Utarło się przekonanie, że kawa powinna być ciemna, z domieszką Robusty i słodzona cukrem. Obecnie trend palenia kawy skłania się ku jaśniejszym odcieniom, które pozwalają wydobyć z kawy więcej smaków, aromatów i wszystkiego co w kawie dobre i czego nie powinno się niszczyć paleniem na przysłowiowy węgiel. 

Dlatego szukaj ziaren palonych ciemno lub średnio, a jeśli szukasz owocowych wrażeń w espresso spróbuj z jasnym wypałem. Stuprocentowe Arabiki z Afryki będą bogate w owocowe smaki. Ameryka Południowa zapewni nam czekoladowo-orzechowe doznania sensoryczne. Mieszanki z Robustą będą doskonale łączyły się z mlekiem, co da nam klasyczne włoskie cappuccino. W wyborze odpowiedniej kawy ogranicza nas tylko wyobraźnia i nasze kubki smakowe.

Czego potrzebujesz kupując ekspres kolbowy?

Niektóre akcesoria są niezbędne do użytkowania tego typu ekspresów. Młynek musi być nieodłącznym towarzyszem ekspresu kolbowego, ponieważ te nie mają ich wbudowanych jak ekspresy automatyczne. Warto też zapobiec osadzaniu się kamienia wewnątrz ekspresu, filtrując wodę, którą używamy do parzenia kawy. Ponadto codziennie po zakończonej pracy należy przepłukać grupy specjalnym środkiem czyszczącym, zanurzając w nim również kolbę i sitko. Działania prewencyjne w tym kierunku oszczędzą nam wizyt w serwisie i wydłużą życie ekspresu.

Materiał sponsorowany

Share