Dobór drzwi do kabiny prysznicowej

W niewielkich łazienkach projektanci zazwyczaj polecają zamontowanie kabiny prysznicowej zamiast wanny, która zajmuje o wiele więcej miejsca i podczas jej użytkowania zużywa się znacznie większe ilości wody, i co za tym idzie rachunki są o wiele wyższe. Mając kabinę, pozostają do wyboru drzwi prysznicowe, które także mają wpływ na wybór właściwej możliwości aranżacji całego pomieszczenia odpoczynku i relaksu po całodziennej pracy i łączeniu ze sobą różnych obowiązków. Właściwie dobrane drzwi prysznicowe powinny być jak najbardziej szczelne, by nie pojawiało się ryzyko rozlewania wokół wody, na której można się pośliznąć i wyrządzić sobie krzywdę w postaci złamania lub skręcenia kończyny.

Jakie są najbardziej popularne rodzaje drzwi prysznicowych?

Najbardziej znany podział wyróżnia drzwi prysznicowe suwane, uchylne, wahadłowe, harmonijkowe oraz typu „walk in”, każdy z wymienionych rodzajów różni się sposobem otwierania, co ma znaczący wpływ na wygodę podczas brania prysznica. Drzwi prysznicowe suwane działają dzięki osadzeniu specjalnych rolek, po których się przesuwają, najczęściej wzdłuż ścian zainstalowanej kabiny, w ramach modelu, drzwi prysznicowe suwane mogą występować jako pojedyncze lub podwójne skrzydło. W przypadku jednego, drzwi prysznicowe wystarczy przesunąć w jedną stronę, natomiast drugi rodzaj zakłada możliwość rozsunięcia ich ze środka na boki. Oczywiście warto wybrać model z metalowymi elementami, które będą znacznie bardziej wytrzymałe od plastikowych, które w przypadku użycia większej siły, mogą ulec zniekształceniu lub poważnej awarii. Ten model drzwi prysznicowych najlepiej sprawdzi się w łazienkach o małym metrażu, ponieważ nie zajmie dużo miejsca, wręcz przeciwnie, idealnie wpasuje się w niewielką przestrzeń.

Drzwi prysznicowe

Pozostałe rodzaje drzwi prysznicowych

Drzwi do kabiny prysznicowej uchylne charakteryzują się sposobem otwierania – na zewnątrz kabiny, mogą występować w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej, przybierać formę symetryczną lub asymetryczną, ze względu na sposób montażu, takie drzwi prysznicowe stosuje się najczęściej w nieco większych łazienkach. Takie drzwi wahadłowe wykazują podobieństwo do uchylnych, ponieważ są niemal tak samo otwierane, ale zawiasy przykręca się w pobliżu środka drzwi, a co najciekawsze, ten rodzaj drzwi do kabiny prysznicowej można otwierać dwojako – na zewnątrz i do środka. Drzwi o kształcie harmonijkowym są najlepszą opcją do małych łazienek, ponieważ nie zajmują dużej ilości powierzchni, mogą otwierać się na prawo lub lewo, w zależności od wyboru użytkownika. Ostatnim rozwiązaniem jest…brak drzwi prysznicowych, czyli bardzo modny typ walk in, który wyróżnia się całkowicie innowacyjnym sposobem odprowadzania wody tak, by nie wydostała się ona na zewnątrz kabiny prysznicowej. Jedyną wadą jest w tym przypadku to, że do tego typu kabiny niezbędna jest duża przestrzeń w łazience, ale w zamian otrzymuje się wyjątkowy i rzadko jeszcze spotykany efekt na wiele lat. Nutka nowoczesności w takiej formie jest ciekawym rozwiązaniem.

Artykuł sponsorowany


Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Klasyczne ekspresy kolbowe do kawy nieodzownie kojarzą się z espresso…