Suplementacja witaminą D – czy jest potrzebna latem?

witamina D

Choć ludzki organizm w większości nie wytwarza witamin i trzeba je dostarczać z zewnątrz, to jednak skóra w kontakcie z promieniami UV może wytworzyć witaminę D. A ta z kolei niesie ze sobą liczne korzyści dla rozwijającego się organizmu młodego człowieka. Jest też potrzebna dorosłym, a to ze względu na swoje działanie plejotropowe, wpływające wszechstronnie na różne aspekty funkcjonowania ludzkiego ciała. Tymczasem kilka krótkich miesięcy, kiedy słońce w naszym kraju grzeje naprawdę mocno, nie wystarczy, by wytworzyć tej witaminy na zapas. Poza tym nie każdy może wystawić się na działanie promieni słonecznych.

Mimo że witamina D dla dzieci ma bardzo duże znaczenie, większość maluchów cierpi na jej niedobór. Czy trzeba ją suplementować przez cały rok? Czy może latem nie jest to konieczne? Jak inaczej dostarczyć organizmowi tego składnika i jak wpływa on na organizm?

witamina D

Czym grozi niedobór witaminy D3?

Ten składnik wyróżnia się działaniem plejotropowym. Oznacza to, że jedna substancja ma korzystny wpływ na wiele różnych aspektów. W tym przypadku witamina D dla dzieci okazuje się przydatna szczególnie w procesie kształtowania się układu kostnego i budowy mięśni. Odpowiada za budowę i mineralizację kości. W przeszłości jej duże niedobory powodowały u dzieci krzywicę, która obecnie prawie nie występuje, co jest dużym postępem. Zarówno dla dzieci, jak i nastolatków czy osób dorosłych ważne jest też wsparcie pracy układu immunologicznego przez witaminę D3. Dzięki niej znacznie spada ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych, takich jak cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów, czy rozmaite alergie. Wskazuje się też na działanie antynowotworowe tej witaminy. Niestety niedobór witaminy D3 dotyczy większości dzieci i osób dorosłych.

Źródła witaminy D3

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że podstawowym jej źródłem jest słońce. Jednak nie wystarczy wystawić się na nie raz kiedyś. Chodzi o promieniowanie UVB, które jest najsilniejsze między godziną 11 a 15. To jest właśnie ta pora, przed którą najbardziej chronimy siebie i nasze pociechy. Jeśli jednak nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, warto w tych godzinach spędzić choć 15-20 minut dziennie na słońcu. Później należy nałożyć odpowiedni krem z filtrem. Wiele osób jednak z powodu chorób czy nadwrażliwości na słońce muszą chronić się przed nim. Witamina D dla dzieci i dla dorosłych może być zatem suplementowana. Nie zaszkodzi też wprowadzenie pewnych urozmaiceń do codziennej diety. Część produktów zawiera witaminę D. Chodzi między innymi o żółtka jajek, ale też mleko i przetwory mleczne, dojrzewające sery, ryby oraz rozmaite oleje roślinne. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ich zawartość w tych produktach nie jest na tyle duża, by pokrywać dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Dorosłe osoby, które cały dzień spędzają w pracy, również powinny zastanowić się nad przyjmowaniem suplementów z witaminą D3. Korzystanie z promieni UVB tylko w słoneczne weekendy może niestety okazać się niewystarczające.

Materiał partnera


Komentarze

komentarze