Energia ze słońca. Moda czy oszczędność?

Instalacji fotowoltaicznych na dachach w całej Polsce jest już bardzo dużo. Czy rzeczywiście warto w nią zainwestować? Czy faktycznie przynosi ona realne korzyści? A może to tylko modna fanaberia dla osób posiadających nadmiar gotówki?

Czym jest i jak działa fotowoltaika?

Pierwszym, bo najbardziej widocznym elementem instalacji do wytwarzania energii elektrycznej z promieni słonecznych są oczywiście panele fotowoltaiczne. Panele zbudowane są z ogniw, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu energia ze słońca zostaje przekształcona w prąd stały. 

Wytworzony przez instalację fotowoltaiczną prąd w pierwszej kolejności trafia do naszych gniazdek, a w przypadku produkcji większej niż nasze aktualne potrzeby, przekazywany jest do sieci za pośrednictwem licznika dwukierunkowego. W okresach jesienno – zimowych, kiedy produkcja jest mniejsza, możemy odbierać z sieci energię, którą wcześniej u nich „zmagazynowaliśmy”. 

Zalety i wady

Zaletą instalacji fotowoltaicznej jest to, że jest w zasadzie bezobsługowa. Oznacza to, że dobrze zamontowana instalacja fotowoltaiczna działa bez naszej ingerencji. Oczywiście, „bezobsługowa” nie znaczy „wieczna”. Jak każdy inny mechanizm instalacja fotowoltaiczna może ulec zużyciu, awarii lub mechanicznemu uszkodzeniu. Ale tu z pomocą przychodzi firma, która zamontowała naszą instalację.

Wadą instalacji fotowoltaicznej jest to, że… musisz raz w roku ją wyczyścić. Oczywiście nie musisz robić tego sam/a. Zawsze możesz poprosić firmę, która montowała instalację o taką usługę.

Wybór firmy PV – na co zwrócić uwagę

Na rynku jest bardzo dużo firm specjalizujących się w instalacjach fotowoltaiki – od gigantów, po małe, prężnie i świetnie radzące sobie firmy.

Kto jest producentem komponentów zaproponowanych do naszej instalacji? I jaka jest dostępność komponentów w Polsce?

Wybierajcie takie firmy, które mają w swoim portfelu znane marki producentów komponentów fotowoltaicznych i gwarantują Wam określony czas ewentualnych napraw gwarancyjnych. Chodzi o to, żebyście nie musieli miesiącami czekać na realizację swojej gwarancji, bo np. danego komponentu nie ma teraz w Polsce i trzeba go sprowadzać z zagranicy.

Jakie będę mieć gwarancje i na jak długo?

Firmy dostarczające instalacje fotowoltaiczne dają od 25 do 30 lat gwarancji na komponenty i 24 do 36 miesięcy na usługę montażu. Warto więc zwrócić na to uwagę. Ale uwaga – pamiętajcie o gwarancji na mechaniczne uszkodzenia, które mogą zostać wykonane przez grad, spadające gałęzie i inne. Taki zapis w Waszej umowie gwarancyjnej też powinien się pojawić.

Czy firma oferuje serwis po montażu?

To kolejna zagwozdka, która może spędzać nam sen z oczu. Bo umowa podpisana, instalacja zamontowana, co więcej – sprawnie działa. Ale czy trzeba ją serwisować? Według nas tak. Najlepiej zrobić serwis swojej instalacji raz w roku, żeby mieć po prostu „święty spokój” i pewność, że wszystko działa jak należy. Na to też warto zwrócić uwagę podczas wyboru firmy PV.

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Najprostsza odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, jeśli nasza ekologiczna elektrownia jest nie tylko wysokiej jakości, ale też dobrze zaprojektowana. Dlatego warto zawsze zapytać firmę, czy zobaczycie przed montażem jak będzie wyglądała Wasza instalacja. Bo musicie wiedzieć, że odpowiednie położenie paneli względem Słońca, ich właściwy kąt nachylenia i trafny dobór falownika, to najważniejsze w Waszej instalacji. Zawsze zapytajcie firmę o to ile będziecie produkować prądu i czy to na pewno pokryje Wasze zapotrzebowanie.

Czy firma pomaga w „papierologii”?

Nikt z nas nie lubi „papierologii”. Ale na szczęście są firmy, które od samego początku nam w tym pomagają. Jak pomagają? Otóż zbierają odpowiednią dokumentację, żeby potem móc starać się o dofinansowanie. Pomaga w zdobyciu kredytu czy leasingu jeśli właśnie w ten sposób chcemy sfinansować swoją inwestycję. Zgłasza naszą instalację do Zakładu Energetycznego – pamiętajcie, że to jest bardzo ważne! Ale Ty nie musisz o tym wiedzieć, to powinna powiedzieć Ci firma, z którą chcesz podpisać umowę na swoją ekologiczną elektrownię. Ty po podpisaniu umowy w zasadzie nie musisz martwić się o nic. No może nie do końca, bo jak weźmiesz kredyt, to musisz jednak pamiętać o regularnym spłacaniu rat.

Energia ze słońca
Panele fotowoltaiczne zainstalowane w ogrodzie (fot. Pionier-Energia)

Twój dom zasilany Słońcem

„Naturalnych surowców systematycznie ubywa. Cena ich wydobycia z roku na rok rośnie. Słońce, w przeciwieństwie do ropy, gazu czy też węgla, jest odnawialnym źródłem energii. Zapewni w Twoim domu prąd bez pośredników i bez kosztów jego dostarczenia. Jedyne, czego potrzebujesz, to starannie dobranej i solidnie wykonanej instalacji fotowoltaicznej” Sylwester Rawski – CEO Pionier Energia

Dzięki instalacji fotowoltaicznej będziesz mieć:

  • Niższe rachunki za prąd, a nawet za jakiś czas w zasadzie dom bez rachunków,
  • nie będą Cię dotyczyły podwyżki za prąd, bo przecież Ty sam/a będziesz producentem własnej energii,
  • korzystasz z prądu, który wytworzyła natura – Słońce,
  • nieprzerwaną produkcję swojego prądu, niezależnie od warunków atmosferycznych, a dzięki temu nie emitujesz do środowiska toksycznych spalin,
  • Twój dom z takim rozwiązaniem zyskuje na wartości,
  • możesz postarać się o dofinansowanie swojej instalacji – takich programów w Polsce jest wiele,
  • możesz postarać się o ulgę podatkową – zapytaj swojego dostawcę o podobne możliwości.

Instalacja fotowoltaiczna nie jest modą czy też fanaberią, to po kilku latach czysty „ekologiczny” zysk! 

Artykuł powstał przy współpracy z www.pionier-energia.pl

 

 

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Jeżeli wydaje ci się, że wakacyjny wyjazd i intensywne opalanie…